Facebook hozzászólás
789

Nyáktömlő gyulladás is állhat a csípőfájdalom hátterében

Csípőfájdalom esetén ízületi porckopásra szoktunk elsőként gondolni, azonban ez, a sok ember számára gondot okozó probléma, más okokra is visszavezethető. Gyakran előfordulhat, hogy nem is maga a csípőízület fáj, hanem az ott lévő inak, izmok érintettek, de a háttérben állhat nyáktömlő gyulladás is. Arról kérdeztük  Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistáját, hogy pontosan mit is jelent ez az állapot.

Mik azok a nyáktömlők, és mi a feladatuk?

– A bursák, azaz nyáktömlők, a csontok felszínének kipárnázására szolgálnak. Ezek, a leginkább műanyag tasakokhoz hasonlító kötőszövetes képletek speciális sejtekből állnak, amelyek arra hivatottak, hogy az általuk termelt nyálkaréteg a súrlódó felületeket beolajozza és azok egymáson történő elcsúszását, mozgását biztosítsa. Ez a védelmi funkció a nagy mechanikus terhelésnek kitett testrészeken különösen fontos, ilyen terület például a csípőízület is. A csípő nyáktömlője a combcsont felső részén található, kb. 7 cm hosszú bursa.  Amíg nem hívja fel magára a figyelmet, nem is tudunk a létezéséről, azonban ha begyullad, igen intenzív fájdalmat tud kiváltani – mondja Dr. Arnold Dénes Arnold.

Számítógépes munka, Kép: publicdomainpictures
Számítógépes munka, Kép: publicdomainpictures

Mi okozhatja a bursák gyulladását és melyek a tünetei?

A páciensek többsége középkorú, sokuknál munkahelyi ártalom, hosszabb ideig tartó mechanikus hatások, vagy túlerőltetés nyomán alakul ki nyáktömlő gyulladás (bursitis). Gyakorta jelentkezik sportolóknál is ez a betegség, akiknél általában valamilyen, sporttevékenység közben fellépő, hirtelen trauma okozza a problémát. Előfordulhat az is, hogy a bursitis valamilyen bakteriális fertőzés nyomán jön létre, vagy gyulladásos reumás megbetegedés, illetve köszvény váltja ki.

Kezdetben a panaszok enyhék, de idővel felerősödnek, leginkább az éjszakai órákban, megnehezítve ezzel a nyugodt pihenést. Az érintett terület megduzzad, fájdalmassá válik, emellett pedig a  páciensek égő, meleg érzetről, és a bursa feletti kifejezett nyomásérzékenységről számolnak be. Előfordulhat a lábba, combba lesugárzó fájdalom is – mondja a fájdalomspecialista. A gyulladás általában jól lokalizált, tehát nem terjed át a környező szövetekre, kivéve a bakteriális fertőzés okozta gyulladásnál, ahol az a nyirokerek és nyirokcsomók is érintettek lehetnek.

Fáj a csípőd? Már mozdulni se tudsz? Segítünk!
A csípőízületi porckopás (csípőarthrosis) sok embert érint, és szinte mindenki találkozott már olyannal is, aki ezzel a betegséggel operáltak. Ennek az az oka, hogy sajnos a csípőprotézis a porckopás nagyon súlyos állapotában, már elkerülhetetlen. Fontos azonban tudni, hogy számos olyan kezelési mód létezik a betegség kevésbé előrehaladott stádiumaiban, amelyek segítségével, ez a beavatkozás elkerülhető. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistáját, valamint Sekk Patríciát, a Fájdalomközpont gyógytornászát, hogy melyek ezek a terápiás lehetőségek.

A diagnózis felállításának lépései

Első lépés a fizikális vizsgálat, amelynek során a beteg állapotának felmérése, a panaszok, a kórelőzmény megismerése történik, valamint a szakorvos végigtapintja az érintett területet. A pontos diagnózishoz, a gyulladás mértékének, a bursa állapotának meghatározásához, és leginkább a mélyen elhelyezkedő, nehezen kitapintható nyáktömlők esetében, a fizikális vizsgálatot követően ultrahang készítése indokolt. Laborvizsgálat csak akkor szükséges, ha kiváltó okként felmerül a köszvény vagy valamely fertőzés gyanúja

Mi a teendő ilyen probléma esetén?

A panaszos testrész kímélni, pihentetni kell, mentesíteni kell a rá nehezedő nyomástól és kerülni kell a megerőltetést. Kezdeti szakaszban még alkalmazhatunk hűtő borogatást (figyelem: a hűtőtasakot soha ne tegyük közvetlenül a bőrre, hanem alá helyezzük egy tiszta textíliát a fagyásos sérülések elkerülése érdekében).

Fenék közeli, Kép: pixabay
Kép: pixabay

Használhatunk a patikában kapható gyulladás gátló géleket, krémeket, növényi kivonatokból készülő pakolásokat is. A nem-szteroid gyulladás csökkentő, szájon át alkalmazható fájdalomcsillapítók (pl. ibuprofen, diclofenac)  alkalmazása során azonban körültekintőnek kell lennünk, mert ezeknek  a készítményeknek számos mellékhatása ismert, irritálhatják például a gyomornyálkahártyát, ezért gyakran kombinálják őket gyomorvédő szerekkel. Bár ezekkel a módszerekkel a fájdalom gyors csillapodását lehet elérni, hátrányuk azonban, hogy hatásuk csak rövid távú és kizárólag a tüneteket csillapítják, az okokat nem kezelik, pedig mint minden esetben, a nyáktömlő gyulladásánál is ez a legfontosabb feladat.

Hogyan szüntethetjük meg az okokat is?

Ahogy a legtöbb mozgásszervi gyulladás, így a nyáktömlő gyulladás is sikeresen kezelhető aktív fájdalomcsillapítással, amely egy olyan injekciós eljárás, amely a probléma gyökerénél hat, gyors és hatékony megoldást nyújtva a fájdalomcsillapításban, a gyulladáscsökkentésében, ezáltal a mozgáskorlátozottság megszüntetésében. A befecskendezett anyag kizárólag természetes alapanyagokból áll és nem tartalmaz szteroidot. Az injekciós kezelés gyakoriságának, pontos hatóanyag-kombinációjának meghatározása a beteg állapotától és a probléma mértékétől függ. A pácienseim már az első kezelések után a fájdalmaik jelentős csökkenésről számolnak be. Abban az esetben, ha betartják a terápiás javaslatokat, és megfelelő életmódváltással is segítik a kezelést, a teljes gyógyulás is elérhető – osztja meg tapasztalatait Dr. Arnold Dénes Arnold.

Milyen életmódbeli változások szükségesek a gyógyuláshoz?

A nyáktömlő gyulladás terápiáját támogathatjuk megfelelő étrenddel, teljes értékű táplálékok fogyasztásával. Különösen fontos a bőséges folyadékbevitel. A fájdalmak és a gyulladás megszűnése után fontos az érintett terület kíméletes mozgatása, hogy az izmok, ízületek mozgástartománya ne szűküljön be, és visszaálljon a statikai-dinamikai egyensúly. Ebben kérjük szakképzett gyógytornász segítségét. Az erősen igénybe vett csípőízületre nehezedő nyomás csökkentése érdekében pedig munka közben gyakran iktassunk be szüneteket, hosszan tartó ülésnél válasszunk megfelelő széket, óránként 10 percre álljunk fel, és mozgassuk át magunkat.

(Forrás: Fájdalomközpont)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Válassza Sherlock Holmes pipáját!

Gyakran úgy gondolunk a pipázásra, mint egy divatjamúlt tevékenységre, amely az előkelő urak ráérős szenvedélye,…

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…
1 / 3 453

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!