Facebook hozzászólás
292

Tippek a fájdalmas szurkálás ellen!

Rendszeres önellenőrzés nélkül nincs hatékony diabétesz terápia. Ehhez viszont a mai napig vércsepp szükséges, ami miatt akár naponta többször is meg kell szúrnunk magunkat. Szerencsére azonban létezik néhány módszer, amivel könnyíthetünk fájó ujjainkon. 

A megfelelő eszközök kiválasztása

Vércukormérő
Olyan készüléket válasszunk, ami kevesebb vérrel is képes elvégezni a mérést. Ha egy kisebb vércsepp is elegendő, akkor annak összegyűjtéséhez nem kell olyan mélyen megszúrnunk magunkat.
Léteznek olyan vércukormérő készülékek is, amelyek nem csak az ujjból, hanem a test egyéb pontjairól vett vért is fel tudnak dolgozni. Bizonyos esetekben azonban előfordulhat, hogy ezekről a helyekről gondot okoz összegyűjteni a megfelelő vérmennyiséget, esetleg véraláfutások keletkeznek karunkon, combunkon. Az alternatív vérvételi helyek ráadásul nem pontosak amikor a vércukorszint gyorsan változik, például evés után vagy hipoglikémia esetén. Ilyenkor mindenképp az ujjunkból kell vért vennünk.

Ujjszúró eszköz
Válasszunk olyan ujjszúró eszközt, amiben állítható a lándzsa behatolási mélysége. Kísérletezzük ki azt a legkisebb szúrási mélységet, ami még éppen elegendő a szükséges vérmennyiség összegyűjtéséhez.

Lándzsa
Ha az ujjszúró eszköz lehetővé teszi a lándzsa megválasztását, akkor érdemes olyat használni, aminek vékonyabb a vége. Ehhez is némi kísérletezés szükséges, ugyanis előfordulhat, hogy a vékonyabb tűvel nem jutunk kellő vérmennyiséghez.

A szúrás helye
Az ujjak oldalában kevesebb ideg fut, mint az ujjbegyek középső részén, így azok kevésbé fájnak, érdemes tehát itt szúrnunk őket. Ráadásul ezeken a helyeken több ér halad a felszínhez közel, így nem kell olyan mélyre sem döfnünk. ( TIPP )
Sokan, akik arról panaszkodnak, hogy az örökös szurkálás miatt fáj az ujjuk, újra és újra ugyanazt a pontot használják a vérvételhez. A mérések során váltogassuk az ujjainkat és az ujjak egyes oldalát is. Alakítsunk ki egy rendszert arra vonatkozóan, hogy mikor, honnan veszünk vért. Sokat segíthet, ha az ujjainkat hozzárendeljük a hét egy-egy napjához ( TIPP ), így biztosan tudni fogjuk, hogy melyik a soron következő. Például így: hétfő – bal mutatóujj, kedd – bal középső ujj, szerda – bal gyűrűsujj, csütörtök – jobb mutatóujj, péntek – jobb középső ujj, szombat – jobb gyűrűsujj, vasárnap – kisujjak vagy nagyujjak valamelyike. A reggeli és délelőtti mérésekhez használjuk az ujjaink hüvelykujj felé eső oldalát, a délutáni és esti mérésekhez pedig a másik oldalt.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!