Facebook hozzászólás
293

Tudtad, hogy minden huszadik ember vastagbélrákban hal meg?

Magyarországon a daganatok okozta halálozások között a vastag- és végbélrák nemtől függetlenül a második helyen áll, nemdohányzó társaink esetében pedig a leggyakoribb daganatos eredetű halálok. A rákmegelőző állapot (polipok) felismerésével és ezek eltávolításával a vastagbélrák kialakulásának kockázata szinte 100%-ban csökkenthető. Magyarországon is elérhető már a legmodernebb vastagbélrák szűrési módszer, a CT kolonográfia, mely nagyon nagy érzékenységgel képes alacsony sugár dózisú CT vizsgálat során a daganatmegelőző polipokat kimutatni. Az endoscopos technikákkal szemben a módszer kellemetlenségek nélkül, gyorsan, fájdalommentesen elvégezhető, ezért szűrés céljára kifejezetten alkalmas. 

Rohanó világunkban a vastagbélrák a tüdőrákot követően a második leggyakoribb halált okozó daganat. Előfordulása Európában, a fejlett nyugati típusú társadalmakban az elmúlt 30 évben folyamatosan emelkedik. Sajnos a nemzetközi, európai összehasonlításban a magyarországi helyzet elrettentő: a nők első, a férfiak második helyen állnak mind az előfordulási, mind a halálozási adatok tekintetében. Magyarországon a daganatok okozta halálozások között a vastag- és végbélrák nemtől függetlenül a második helyen áll, nemdohányzó társaink esetében pedig a leggyakoribb daganatos eredetű halálok. Hazánkban évente mintegy 9.000 új esetet ismernek fel, miközben szintúgy évente közel 5.000 esetben végződnek ezek a betegségek elhalálozással.

A vastag- és végbélrák szinte kivétel nélkül polipok talaján alakul ki. A vastagbél polip egy szemölcs-szerű növedék a bél belső ürege felé. Szövettanilag a polip többféle lehet, ez határozza meg a dagantos elfajulás kockázatát.. Sajnos a polipok tüneteket legtöbbször nem okoznak, így a beteg nem fordul orvoshoz, időszakos vérzés a betegek kevesebb, mint 5%-ában észlelhető csupán.

A vastagbélrákok 90%-a az 50. életév után alakul ki, és az életkor előrehaladtával gyakorisága folyamatosan nő. Európa-szerte az 50 évnél idősebbek kb. 30%-ában, az idősek 50%-ában fordulnak elő polipok, viszont a polipok kevesebb, mint 1%-ából alakul ki vastagbélrák.

Az egészséges vastagbél nyálkahártyából az életet veszélyeztető vastagbélrák soklépcsős folyamat során alakul ki, mely átlagosan 10 év alatt megy végbe. Fontos tudni, hogy e folyamat jellege, hosszúsága lehetővé teszi nemcsak a kialakult rák, hanem a megelőző állapotok időbeni felismerését is. Ha a folyamatot a megelőző állapotban tudjuk kimutatni, megfelelő beavatkozással a folyamat nem halad tovább, a rák nem alakul ki.

A vastagbélrák kialakulásának kockázatát mind örökletes, mind környezeti tényezők növelik. Az örökletes tényezők szerepét támasztja alá a tény, hogy minden negyedik beteg családjában már előfordult vastagbélrák. Néhány örökletes, ritka megbetegedés kiemelkedően növeli a rizikót, ugyanígy, a rizikófaktorok közé tartoznak a gyulladásos bélbetegségek (IBD), különösen a colitis ulcerosa. Az IBD 25 éves fennállása után a betegek 8-30%-ában lehet számítani vastagbélrák kialakulására.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!