Facebook hozzászólás
247

Vészhelyzetben, krízisben mit tehetünk?

Életünk állandóan tálcán kínálja a megoldandó feladatokat. Biztos vagyok benne, hogy valamennyien átestünk már kisebb-nagyobb krízisen, ami megdolgoztatta személyiségünket: párkapcsolati nehézségek, gyász, válás illetve betegségek formájában.

Mi is a krízis?

Olyan élethelyzet, ami nehézséget jelent, elkerülni nem lehet, és a rendelkezésre álló eszközeinkkel sem bírjuk megoldani. Minden krízis egy lehetőség arra, hogy továbbfejlődjünk, hogy személyiségünk megerősödjön, és új utakon kalandozzon. Sokat mondó, hogy a görög szó jelentése is "fordulat".

Nézzük csak, hogy is eshetünk neki egy-egy megoldásra váró feladatnak.

Tarsolyunkban tarthatunk néhány megküzdési stratégiát, ami csak ránk jellemző, s vészhelyzetben elsőként ezeket mozgósítjuk. Ha cselekvően, és nem passzívan viszonyulunk a kialakult helyzethez, akkor többféle megoldást választhatunk:

1.  Szembe fordulás

Aki ezt a stratégiát választja, az egyből támadásba lendül, nem totojázik, hanem konfrontálódik a nehéz helyzettel, emberekkel vagy feladatokkal. Csak azért sem teszi azt, amit elvárnának tőle, amolyan oroszlán-típus, aki ennek ellenére inkább a "csökönyös" és elborult agyú címkéket kapja meg környezetétől.

 2. Cselekvő helyzetváltoztatás

Vannak, akik krízis idején úgy érzik, ki kell szakadniuk valahogy a nehéz élethelyzetből: ilyenkor új dolgokba kezdenek (utazás, lakásrendezés, munkahelyváltás,), s ezzel vergődnek át a nehézségeken.

Meggyőződésem, hogy a gyakori lakás -partner vagy munkahely változtatás mögött sokszor kríziseket lehet sejteni, amit aztán előfordul, hogy továbbhurcolunk a következő munkahelyre, lakásba vagy partnerkapcsolatba is.

 3. Altruizmus

A bajban lévő maga mögött hagyja nehézségeit, és a hozzá hasonlókon igyekszik segíteni.  Ha például megözvegyül, akkor csoportot szervez özvegyeknek, hogy a közös élethelyzetben egymás segítségére lehessenek.

Veszélye azonban ennek a stratégiának is van: a másokkal való foglalatosság elfedheti saját gondjait, s nem küzd meg velük.

 4. Kompenzálás

Nehéz élethelyzetben felkutathatjuk a bennünk lévő erőtartalékot, ezeket mozgósítva képesek lehetünk hatékonyan dolgozni, cselekedni az élet egyéb területein. Az itt megszerzett sikerek pedig erőt adhatnak az eredeti probléma megoldására is.

Tipikus példája a magánéleti krízisek idején a karrierjével és munkájával foglalatoskodó ember, akinek az itteni sikerei talán segítségére siethetnek.

5. Bízni valakiben





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Mi a német juhászkutya népszerűségének titka?

Nem lehet elvitatni, hogy az egyik legnépszerűbb fajta a német juhászkutya. Nemcsak munkakutyakánt lehet rá…

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…
1 / 3 453

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!