Facebook hozzászólás
155

Legyen ismét magyar Európa legszebb bélyege!

Az Európai Postaüzemeltetők Egyesülete, PostEurop évente lehetőséget kínál tagjainak arra, hogy közös témakörben úgynevezett EUROPA bélyeget bocsássanak ki. Ezeket az újdonságokat szakmai zsűri, illetve a közönség is bélyegszépségverseny keretében értékeli. Az idei évben a kibocsátók a „régi játékok” témakört dolgozták fel.

Nem kell mást tenned, mint itt lehívnod a PostEurop megfelelő oldalát, ahol gyors és egyszerű regisztráció után kiválaszthatod, hogy szerinted melyik a legszebb, legkedvesebb bélyeg! Gyönyörködhetsz Andorrától a Vatikánig minden ország kis műalkotásában! A voksodat augusztus 31-éig „kattinthatod be”!

Most a Magyar Posta bélyegkisívén a Kecskeméti Katona József Múzeum Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely féltett kincsei közül látható néhány. A bélyegszépségversenyen az első címlet vesz részt. A kisívből Hefelle Glória grafikusművész tervei alapján 50.000 példány készült a Pénzjegynyomdában, és már kapható.

„Napjainkra már közel 18000 muzeális értékű darabot őriz a SZÓRAKATÉNUSZ Játékmúzeum és Műhely, melyek között az ősi eredetű csigacsont játékok, egyszerű népi játékok együttesei mellett a polgári világ míves kivitelű gyári játékai, a hazai iparművészet egyedi alkotásai, valamint a gyermekirodalom, a különböző játékgyűjtemények és a bűvészet valódi könyvritkaságai is megtalálhatóak. A sokféle anyagból készített tárgyak témaköre rendkívül gazdag, melyet különböző népek hagyományos játékszereinek sajátosságai színeznek.

Tudtad?
A Magyar Posta bélyegei már eddig is nagyszerű nemzetközi sikereket arattak. E versenyben a társaság legutóbb 2013-ban kapott második helyezést. Akkor a Postai Furgonok címmel hirdették meg a megmérettetést.

Az önálló darabok mellett e gyűjtemény a szomszédos országok, emellett a lengyel, az észt, a mordvin, a mexikói és a japán nép játékkultúrájának jelentős együtteseit őrzi. A legrégebbi játék egy valódi műremek, francia mozaikrejtvény az 1760-as évekből, a legújabbak pedig napjaink egyedi, iparművészeti tárgyai. A túlnyomórészt 19. század második feléből és a 20. század első évtizedeiből származó polgári játékok számára különleges hátteret jelent az Udvardy és a Kovachich család sokoldalú hagyatéka.” (Forrás: szorakatenusz.hu – JÁTÉKOK: TITKOK, CSODÁK, ÖRÖMÖK c. állandó kiállítás, rendezők: Kalmár Ágnes művészettörténész, Kepéné Bihar Mária néprajzkutató)

A kisív kétféle bélyegképet tartalmaz. Az egyiken sárközi babák és a budapesti játékműhelyekből „Grabóka” fajátékok, masé lovas huszár és „Bergengócia favár” látható. A másik bélyegen matyóruhás fababák, kovácsolók légjáték, lovas kocsi és vásári játék juhásszal elnevezésű tárgyak szerepelnek. A keretrajzon a múzeum gyűjteményének további darabjai találhatók.

Emléklapot adott ki a Magyar Posta a 445 éves Vizsolyi Biblia tiszteletére. Erről itt olvashatsz!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!