UV-fényben a Ceres és a Plútó pályája
Alkalmi bélyegkisívet bocsátott ki az űrkutatás legutóbbi emlékei, illetve sikerei tiszteletére a Magyar Posta. Az alkotás a társaság úgynevezett ifjúsági tematikája keretében belül jelent meg, ezért grafikai kialakításában keveredik a valóság és a fikció, illetve a fotó és gyermekrajzszerű ábrázolásmód.
A nyolc darab 115 Ft névértékű bélyeget tartalmazó kisív Nagy Péter és Nagy Zita grafikusművészek terve alapján az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt-ben ofszet és UV-eljárás kombinációjával készült.
A fotó alapú bélyegekkel Edward White és Alekszej Leonov űrsétájának 50. évfordulóját ünnepeljük. 1965. március 18-án Alekszej Leonov az első emberként lépett ki a világűrbe, és 12 percet töltött a Voszhod-2 űrhajó fedélzetén kívül. Edward White, a Gemini-4 űrhajósa ugyanebben az évben, június 3-án, már 36 percet repült a nyílt űrben.
A két aktuális eseményt bemutató bélyegen a New Horizons és a Dawn űrszonda látható. Előbbit 2006. január 19-én indították a New Frontiers program első küldetése keretében. Repülése alatt megközelítette a Jupitert, és 2015. július 14-én ért el a Plutóhoz. A szonda célja ezt követően a Kuiper-öv legalább egy további égitestének meglátogatása. A Dawn a Discovery-program kilencedik űrszondája. Többek közt a Cerest is vizsgálja: 2015. március 6-án állt pályára a törpebolygó körül. Forrás: nyugat.hu
A kisív érdekessége, hogy UV-fénybe helyezve az aktuális űrkutatási évfordulók és események szövegesen olvashatók rajta, valamint előtűnnek Naprendszerünk bolygói, továbbá a két aktuális esemény szerint érintett törpebolygó, a Ceres és a Plútó stilizált pályája is.
Legutóbb a Magyar Tudományos Akadémia székházépítésének 150. évfordulójára jelentetett meg bélyeget a magyar Posta.
Hozzászólás zárolva.