Facebook hozzászólás
1 290

DIVATFORRADALOM, 1848

Sms helyett stóla, legyező, főkötő

Igazán büszkék lehetünk a magyar hölgyekre! Igencsak toppon voltak a 48-as forradalom és szabadságharc idején. Nemcsak kokárdákat varrtak, fűztek gyöngyből, de a kor divatjának minden kellékét, minden rafinériáját bedobták, hogy kifejezzék hovatartozásukat, szimpátiájukat, és nem utolsó sorban, hogy latba vessék befolyásukat férjük, családjuk mellett. Tanulhatunk tőlük!

Nagy, vállakat szabadon hagyó, „V”-alakú kivágás, esetleg puffos ujj, elöl úgyszintén „V”-alakú derékrész fűzővel, krinolinos bő szoknya, csipkék, lapos talpú színes selyem- vagy bőrcipő, kesztyű volt az alap, amit a párizsi és a bécsi divatképek (akkoriban így nevezték a rajzos divatlapokat) ajánlottak. Mindehhez középen szétválasztott haj hátul kontyba rakva vagy két oldalt loknikba tornyozva frizura volt a divat, amihez – úgynevezett – kosárkalap dukált. Átnéztük a kor divatképeit, illetve festményeit, rajzait, hogyan változott a magyar polgári, illetve nemesi viselet a politika következtében.

Szendrey Júlia, Petőfi Sándorné, Kép: wikipedia
Szendrey Júlia, Kép: wikipedia

Ebben az időszakban jelentek meg a viseletekben a zsinórok, a szűrrátétek, díszes kötények sőt, amíg Petőfi Sándor a Nemzeti dalt írta, hitvese, Szendrey Júlia nemzeti főkötőt varrt magának a nagy napra! Annyira tisztában volt az elkövetkezendő időszak jelentőségével, hogy a „Talpra Magyar Versért” hálául még egy tárcát is készített férjének, ami ma is látható a Petőfi Múzeumban.

Laborfalvi Róza, Kép: wikipedia
Laborfalvi Róza, Kép: wikipedia

Egyes beszámolók szerint az első kokárdákat Szendrey Júlia és Laborfalvi Róza, Jókai Mór felesége varrta éjszaka, amit másnap a férfiak pitykés mellényükön, hajtókájukon hordtak a szívük fölött.

Laborfalvi Róza mentében, 1858, Kép: wikiwedia
Laborfalvi Róza Kép: wikiwedia

A színésznő később kölcsönözte ruházatához a prémes kacagányt is, ami eredendően a huszárok ruhatárának kelléke volt, és természetesen piros főkötőt viselt.

Kossuth Zsuzsanna, Kép: wikipedia
Kossuth Zsuzsanna már gyászban, Kép: wikipedia

Kossuth Zsuzsanna, Kossuth Lajos legfiatalabb húga is kivette részét a nemzeti tiltakozásból. Még a forradalom kitörése előtt egy csodaszép kékfestő ruhát viselt egy bálon, míg utána, amikor a Habsburg hatalom megtiltotta a nemzeti trikolor viselését, egy hófehér ruhába bújt, derekán széles zöld öv virított, amibe egy tűzpiros rózsát tűzött – szintén egy bál alkalmával. Zsuzsanna egyébként az 1848-49-es tábori kórházak főápolójaként dolgozott.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!