Magyar fotós készítette a Giro d’Italia 2015 évkönyvét
Megjelent Bálint Richárd legújabb fotóalbuma, FGiro d’Italia Face to Face 2015 címmel. A kötet egyben a világ egyik leghíresebb kerékpárversenyének hivatalos évkönyve is! Az impozáns nyomdai produkció minden egyes oldalán emberi történetek drámai, vicces és könnyfakasztó pillanatai tárulnak elénk szokatlan közelségből.
Az egyedi látásmód mellett, a könyv másik specialitása, ahogy elénk tárja Itália gyönyörű tájaiból azokat, ahol a kerékpárosok a harcukat vívták. Sem a Giro-t, sem más kerékpárversenyt nem láthattunk még úgy, ahogy ezt Bálint Richárd megmutatja nekünk ezen a kétszázhatvannégy oldalon. A vizuális élmény önmagában is magával ragadó, de a képek köré írt hosszabb-rövidebb történetekkel együtt, olyan élményben lesz részünk, mely azonnal a könyvespolcok kedvenc darabjai közé emeli ezt a kivételes alkotást.
„Mindig hittem benne, hogy a könyveim és a fotóim által csökkenteni tudom a távolságot
az elérhetetlen világsztárok és a rajongók között.”
Bálint Richárd – kiadó, fotós, szerkesztő
Bálint Richárd mintegy 19 éve fotózik sporteseményeken, eddig 48 országban mintegy 250 nagy rendezvényen fordult meg a világban. A mai napig összesen tíz, a mostani Giro d’Italia Face to Face 2015 albumhoz hasonló könyve jelent meg, többek között a dél-afrikai futball világbajnokságról, valamint az FIA Rally Világbajnokságról. A WRC-sorozatban összesen kilenc albumot találhatunk az ő neve alatt, amiket nem pusztán fotósként, hanem mint író és kiadó is jegyez. A ralihoz kapcsolódó Face to Face közösség, mely a fotós köré szerveződő rajongók Facebook csoportját jelenti, több mint 320.000 rajongót számlál.
Richárd 2015-ben, a tőle már megszokott egyedi stílusban fotózta a Giro d’Italia-t is, majd pár hónappal később egy olyan új Face to Face albumot tett le az asztalra, amely az ő pályáján is egy fontos mérföldkőnek számít. A projekt külön érdekessége, hogy a szerző életében az olasz körverseny volt az első kerékpárverseny, amin részt vett.
A kétszázhatvannégy oldalas könyv friss, formabontó és egyedi. A szerző által teremtett értékekhez egy tehetséges magyar grafikus, Erdész Ádám tette még hozzá saját izlésvilágát, és emelte világszínvonalú produkcióvá a 2015-ös év egyik vitathatatlan könyvszenzációját.
„Pályám kezdetén (1999-2000), más fotósokhoz hasonlóan én is folyamatosan kerestem azokat a lehetőségeket, ahol a fotóimat publikálhatom, amikor azonban azt láttam, hogy egy újságban, könyvben vagy naptárban élvezhetetlen minőségben jelennek meg a képeim, gyorsan elment a kedvem attól, hogy elküldjem mindenfelé a fotóimat.” – mondja a fotós a könyv megjelenése kapcsán – „Ezen a ponton kezdett el foglalkoztatni az a gondolat, hogy hol és hogyan tudnám megmutatni az értékeimet és azt az igényességet, amiből mindezt teremtem. Gyorsan rájöttem arra, hogy erre csak akkor lesz esélyem, ha nem a világot próbálom megváltoztatni magam körül, hanem egy saját világot teremtek. Ehhez önálló, komplett projektek beindításával kezdtem hozzá, amelyekben minden öröm és nehézség nekem jutott. A legtöbb művész számára nehéz feladatot jelent és legtöbbször fájdalmas tapasztalatokkal jár, ha üzletemberré kell alakulnia. Csúszós kényszerpálya ez, ami számos bukást, és sárban fetrengést tartogat. Hatványozottan igaz ez akkor, ha ezek az üzleti játszmák óriás cégekkel, nagy tétekben, zajlanak, hiszen minden világméretű sportesemény alapját a szikár üzlet adja, amihez kívülállóként csatlakozni szinte lehetetlen. Nekünk magyaroknak, a szurkoláson és a rajongáson kívül semmilyen kötődésünk sincs azokhoz a sportokhoz, amiket fotóztam és fotózom. Így tehát nekem kellett megtanulni olyan színvonalon dolgozni, és olyan projekteket készíteni, amikkel végül beléphettem ebbe a zárt üzleti világba. A Giro d’Italia Face to Face 2015 album is egy ilyen belépőjegynek tekinthető.”
A Bálint Richárd nevével fémjelzett „Face to Face” albumok lapjain, egy eddig nem látott világba kaphatunk betekintést. Kedvenc fotósunk képeivel olyan szokatlanul közel kerülhetünk a versenyzőkhöz, mint soha ez előtt.
„Nem szeretném lebecsülni azoknak a fotósoknak a munkáit akik egy műteremben alkotnak, de én inkább a soha vissza nem térő pillanatokra vadászom. Minden győztes csak egyszer halad át a célvonalon és emeli a kezét a magasba. Én a másodperc ezred része alatt exponálok, amiből egy időkapszula lesz. Ha ebbe az aprócska időkapszulába sikerül belesűrítenem a szenvedést, az örömet, a drámát, a katarzist, egy egész pályafutást vagy egy fél életet, ilyenkor mondhatom azt, hogy sikerült megmutatnom, az elkapott pillanat és az örökkévalóság kapcsolatát. Ezért hiszek abban, hogy minden évben érdemes újra és újra elindulni egy ismeretlen úton az ismeretlenbe. Fényképezőgéppel a kezemben.”
A Giro d’Italia Face to Face 2015 egy impozáns fotóalbum a kerékpározás és a sport szerelmeseinek, a Giro d’Italia rajongóinak, valamint a fotózás megszállottjainak. A Bálint Richárd által teremtett rózsaszín csodára – a rózsaszín egyébként az olasz verseny alapszíne – nem csak ő lehet méltán büszke, hanem mi is mindannyian. „Életem során a sors szárnyalni és zuhanni is egyaránt megtanított, de hiszek abban, hogy aki egyszer megtapasztalta, hogy milyen a világ rózsaszínben, az soha többé nem fogja szürkének látni.” – mondja a fotós. Lássuk a világot mi is rózsaszínben!
Tudtad, hogy a napokban jelent meg Demcsák Zsuzsa, illetve Krizsó Szilvia könyve is?
Hozzászólás zárolva.