Facebook hozzászólás
980

MI A HELYZET A RÁSZORULÓKKAL?

‘Leginkább most készpénzre van szükség” – körképünk a segítő szervezetekről

A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet mindannyiunknak kihívást jelent, ám vannak olyan emberek, akiknek eddig is számos nehézséggel kellett szembenézni, és helyzetük most tovább romlott. Arra voltunk kíváncsiak a lapunk által megkeresett segítő szervezeteknél, hogyan alakította át munkájukat és mindennapjaikat a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet? Milyen segítségre van most leginkább szükségük, mi van az előre betervezett akcióikkal, vagy hogy miképpen befolyásolja a jelenlegi helyzet a támogatók hozzáállását?

TÜNDÉRPAKK KÖZHASZNÚ ALAPÍTVÁNY, Szomolányi Tímea Kuratóriumi Elnök: 

Alapítványunk alapból is rászoruló családokat támogat a családsegítő központok és a szociális háló közreműködésével. A mostani járványhelyzetben olyan családok is a látókörünkbe kerültek, akik nem voltak a családsegítőknél regisztrálva, mert a minimálbérből ha nehezen is, de kijöttek. Már rögtön az első héten érkezett segítségkérés, mert akik napi vagy heti bérből éltek, netán nem voltak bejelentve munkáltatójuknál, rögtön pénz nélkül maradtak. A legnagyobb szükség a tartós élelmiszerre és tisztálkodási szerre van.
De folyamatosan gyűjtünk digitális tanuláshoz eszközöket, mert az sincs sok családban. Csak Budapesten közel 40 darabot osztottunk ki, de rengetegre lenne még szükség. Akik nem tudnak élelmiszercsomagot hozni, azoknak van lehetőségük utalni a bankszámlánkra, és ezt sokan meg is teszik. Ebből a segítségből tudunk tartós élelmiszert vásárolni és szétosztani a családoknak.
Megpróbálunk minden esetben személyesen adományozni, amit mindig dokumentálunk, valamint közzétesszük az oldalainkon, hogy lássák a felajánlók, valóban oda kerül az adományuk, ahol a legnagyobb szükség van rá.
Nagyon sokan kérnek segítséget … mindenre van igény: tartós élelem, higiéniai termékek, tisztítószer, babaápolási termékek.

A Tündérpakk önkéntese munkában

 

HETI BETEVŐ EGYESÜLET, Szép Rita önkéntes:

Az első gondnak a rászorulók számának hirtelen növekedését látjuk. Mindazok, akik most kerültek az utcára, mert nem tudják fizetni az albérletüket a munkakiesés miatt, vagy a munkáltatójuk korábban munkásszállást biztosított. Ezek a jövedelem nélkül maradt emberek még nem is ismerik a lehetőségeket, nappali melegedőket, átmeneti szállásokat, ételosztásokat. Ők szálláshoz sem fognak tudni jutni, mert már így is túlzsúfoltak szállók.
Alapvető személyes védelmi eszközök. – mint szájmaszk -, beszerzésében vannak önkormányzatok, amelyek próbálnak segíteni. A szállókon lévő zsúfoltság miatt bármikor kirobbanthat egy, az idős-otthonokhoz hasonló fertőzés-góc, különös tekintettel arra, hogy a rászorulók immunrendszere nem erős és nagy részük veszélyeztetett korosztályhoz tartozik.
Nincs róla tudomásunk, hogy történne szűrés a hajléktalan-ellátókban.
Külön problémát okoz a szállókon, hogy felvételkor érvényes negatív tüdőszűrő lelet szükséges. A rendszerbe újonnan belépők nem tudják, hogyan tudnak szűrést végeztetni.
A napi szokásos pénzszerző tevékenység, mint a Fedél nélküli lap árusítása, a koldulás megszűnt. Sokan házhoz szállíttatják az élelmiszert, így még a parkolókban való kéregetés is limitált eredményt hozhat.
Valószínű, hogy hajléktalanszállók zsúfoltságának megszüntetése járvány-megelőzési szempontból kulcsfontosságú lenne. Több hajléktalanszállón már kijárási tilalom is van március vége óta. Tehát akinek volt valamiféle munkája, annak döntenie kell – vagy a szálló vagy a munka.

Ilyen volt a Klauzál tér a járvány előtt

A szabályok maximális betartása mellett új utakat kellett találnunk, hogy rászoruló vendégeink részére továbbra is biztosítani tudjuk a vasárnapi ebédet. Március első hetében meg kellett hoznunk azt a döntést, hogy a Klauzál téren nem vállaljuk a vendégek majdnem 400 fős tömegének kezelését, ezen kívül stábunkban több veszélyeztetett korú tag van, akiknek nem ajánlott elhagyni még az otthonukat sem. Így már a március 15-i ételosztás sem sorállásos volt, hideg élelmiszer-csomagot osztottunk, ekkor adtunk tájékoztatást arról, hogy ne keressenek minket a Klauzál téren. Összegyűjtöttük azokat a helyeket, ahol az ételosztásokat szabályozott körülmények között tudják folytatni és a listát számukra elérhetővé tesszük.
Hétköznapokon számos helyen juthatnak ebédhez a rászorulók, de vasárnap nem találtunk ételosztást. Néhány korábbi főzőhelyünk továbbra is tud minket támogatni vasárnapi főzéssel,s még az ételcsomagolást és egy hajléktalanellátóba való szállítását is vállalják. Így nem gyülekeznek a vendégek a téren és veszélyeztetett stábtagjaink nélkül is megoldható az ebéd kiosztása.

A Klauzál tér most

A VIII. kerületi 140-150 adagos (a korábbi 120 adag helyett!) főzés továbbra is működik, de ott családok kapják az ételcsomagot, nem alakul ki olyan tömeg, ami kockázatot jelentene.
A három vidéki szervezetünkből most a pécsi csapat tudja vállalni, hogy hideg élelmet juttat el a vendégeiknek, Makó és Székesfehérvár felfüggesztette a tevékenységét.
Egyesületünket pénzügyileg nagyon hátrányosan érinti a járvány. Az élelmiszerárak drasztikus emelkedése a kiadásainkat növeli. A beszerzés is nehézkesebbé vált. Számos hagyományos tavaszi-nyári rendezvény volt Budapesten és vidéken is, amiket éveken keresztül sikeresen tudtunk adománygyűjtésre használni – ezek elmaradása jelentős bevételkiesést fog jelenteni. Az egyéni adományok sem a szokott mértékben érkeznek, a kocsmákban és kávézókban lévő adománygyűjtő perselyeink természetesen most nem működnek. A téli szokásos adománygyűjtési akciónkat majd megfontoltan kell alakítanunk, hiszen a lakosságban nagyon kevesen vannak, akiket nem érintett a járvány következtében előálló gazdasági válság.
Jelenleg vizsgáljuk, mennyi ideig tudjuk a szokásos éttermi minőségű, húsos ebédet szolgáltatni anélkül, hogy a járvány utáni újrakezdést veszélyeztetnénk.

TARNABOD ÉS MI civil csoport, Horgas Péter:

Én úgy látom, hogy leginkább most készpénzre van szükség. A munkájukat elvesztő emberek és a bevétel nélkül maradt családoknak most erre van szükségük. Átutalással, futárral, külső partner szervezésével tudjuk eljuttatni számukra a segítséget. Egyértelműen romlott a rászorulók helyzete. A személyes jelenlét most nem tud létrejönni, ezért halasztani kellett minden tervezett programunkat. Én úgy látom, hogy azzal együtt, hogy nagyon sokaknak csökkent a bevétele, mégis sokan adakoznak, megnőtt a segítői, támogatói szándék. Talán egy kicsivel több támogatás érkezik.

Horgas Péter és a bodi gyerekek Kép: Facebook, Horgas Péter

 

UTCÁRÓL LAKÁSBA EGYESÜLET, Papadopulosz Dóra kommunikációs munkatárs: 

Egyesületünk hajléktalan embereknek és rászorulóknak segít szociális bérlakásba jutni, majd hosszú távú szociális munkával támogatja a bérlőket a társadalomba való visszailleszkedésben. Üresen álló önkormányzati lakásokat újítunk fel ebből a célból, és lakásügynökséget is működtetünk, ahol magánlakásokat üzemeltetünk szociális bérlakásként. Jelenleg 60 bérlőnek biztosítunk lakhatást. Bérlőink között vannak idős emberek, gyerekes családok, krónikus betegséggel küzdők, akik a járvány szempontjából veszélyeztetettnek számítanak. A járványt követő gazdasági válság is jobban sújtja őket az átlagnál, legtöbbjüknek nincs 2-3 heti tartaléka sem, és az alkalmi munkák, amelyekből élnek, most nem biztosítanak semmilyen bevételt számukra. Ezért a járvány előtti időktől eltérően, most a heti bevásárlásban is támogatjuk őket, ezért elindítottunk egy facebook csoportot, amelyben pénzadománnyal, vagy vásárlással lehet segíteni a rászoruló családoknak. A bevásárlást szociális munkásaink bonyolítják minden héten, és maszkban, kesztyűben viszik el a családoknak. Nem mennek be a lakásokba és nem mennek közel az ügyfelekhez, így védve a gyakran gyenge egészségi állapotban lévő bérlőket. A válság miatt egyesületünk is csökkenő bevételekkel számolhat cégektől és magánszemélyektől, illetve az elmaradt adománygyűjtő események miatt. Ezek közül van, amelyiket online térbe tudjuk költöztetni, de ott is alacsonyabb érdeklődésre számíthatunk, illetve bizonyos eseményeket, mint például adománygyűjtő buli, vagy futóverseny nem lehet megrendezni. Ezért elindítottunk egy rendkívüli krízis gyűjtést, hogy az erre az évre tervezett lakásfelújítások ne maradjanak el. Viszont egy új adakozási kedv is megfigyelhető a krízishelyzetben, sokan most figyelnek fel arra, hogy van egy kiszolgáltatottabb rétege a társadalomnak, akiket egy-két havi fizetéskiesés lehetetlen helyzetbe hoz. Így a bevásárlások első két heteihez gyorsan találtunk segítséget. Reméljük, hogy ez a lelkesedés kitart a krízisidőszakban, és utána is megmarad.

Ételcsomagot ad át az Egyesület önkéntese Kép: Bárdi Bálint

 

A VÁROS MINDENKIÉ, Ország Dóra:

A Város Mindenkié egy lakhatási szegénységgel foglakozó önkéntesekből álló érdekvédelmi csoport, így a minket megkereső emberek, családok esetében a lakhatási problémák az elsődlegesek. Az ilyen típusú problémák rendezéséhez érdekvédelmi segítséggel, valamint az Utcajogász Egyesület bevonásával jogi segítségnyújtással tudunk jelenleg beavatkozni telefonon keresztül.
Tapasztalataink szerint az utóbbi hetekben megnőtt azoknak az embereknek a száma, akik elveszítették a munkájukat, ezáltal a lakhatásuk is veszélybe került. Az eddig is lakhatási problémákkal küzdő emberek és családok számára a helyzet így még inkább nehezebbé vált, de ezzel párhuzamosan az is megfigyelhető, hogy a magas albérletárak miatt, a korábban stabilabb egzisztenciával bíró embereknek is komoly problémát okoz kifizetni a lakbérüket.
A kampánytalálkozóink és a szervezett akcióink is az online térbe kerültek át, ennek ellenére igyekszünk ezeket a találkozókat hetente megtartani és ebbe bevonni az érintetett tagjainkat is. Például online aláírható petíciót indítottunk az albérletben élő családok állami megsegítéséért. Szerencsére, a jelenlegi helyzet meglátásunk szerint nem befolyásolja a támogatók hozzáállását.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!