Facebook hozzászólás
376

SEGÍTS TE IS!

Koronavírus: Tom Hanks és felesége is vérplazmát adott

Tom Hanks és felesége, Rita Wilson igazán jó példával jár a világ előtt, hiszen nemrégiben vérplazmát adtak. Ehhez persze át kellett esniük a koronavírus miatti betegségen.

A sztárházaspár a hírességek közül szinte elsőként állt a nyilvánosság elé és beszélt a koronavírus fertőzésükről, nyugalomra intve a közvéleményt, és hangsúlyozva az otthoni karantén betartásának fontosságát. Most pedig vérplazmát adott a vírus okozta betegség kezelésére.

Tom Hanks a Twitteren posztolt egy fényképet a levett vérplazmáról, kiemelve, hogy a szükséges papírmunka elvégzése után maga a folyamat olyan egyszerű, mintha éppen csak szundítanánk egyet.

A sztár vérplazmát adott a koronavírus miatt.
Tom Hanks már adott vérplazmát – kövesd te is! (Fotó: Twitter/@tomhanks)

 

A házaspár még Ausztráliában kapta el a vírust, a színész Baz Luhrmann legújabb filmjét forgatta az országban. Miután meggyógyultak, hazatértek az Egyesült Államokba, ahol jelentkeztek egy kísérleti gyógykezelési programba, amelynek keretében azt tesztelték, hogy a vérükben található antitestek felhasználhatóak-e a vakcina előállításához.

A program keretében a tudósok kimutatták, hogy mindketten hordozzák a szükséges antitesteket, így zöld utat kaptak a plazmaadásra is, amely sokakon segíthet majd.

Miért jó a vérplazma?

Vérplazma adására kérték Magyarországon is a koronavíruson már átesett, gyógyult betegeket. Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Haematológiai és Infektológiai Intézetének főigazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a kezelésre nincsenek speciális gyógyszerek, ezért bevezették a passzív immunizációs eljárást, amelyben meggyógyult emberek vérplazmáját használják fel a betegek gyógyítására.

Nagy Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgató-helyettese a vérplazma-adás folyamatát is részletesebben ismertette. Mint mondta, egy gép segítségével folyamatosan nyerik ki a plazmát, a vörösvérsejtek azonban visszakerülnek a keringésbe, ami azért előnyös, mert nem terheli meg annyira a donor szervezetét. Így, ha az antitestek azonos szinten maradnak, akkor három nap elteltével ugyanaz az ember ismét adhat plazmát, ezzel még egy betegnek esélyt adva a gyógyulásra – mondta. Az így nyert plazmát három részre osztják, azonnal lefagyasztják, speciális eljárásoknak vetik alá, majd megtörténik az általános laboratóriumi vizsgálatuk. HIV-re, B és C Hepatitis B és C vírusra, szifilisz-antitestekre is szűrik, és ha mindent rendben találnak, akkor a készítményt átadják a kórházaknak.

Ezúton is buzdítanánk minden olvasónkat arra, hogy ha már átestetek a koronavíruson, adjatok vérplazmát!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!