Aminosav ABC
Mik azok az aminosavak, miért van szükség a bevitelükre, és milyen következménye lehet a hiányuknak? Ezek olyan kérdések, amelyeket csak kevesen tudunk megválaszolni. Sokan nem is vagyunk tisztában azzal, hogy mennyire is fontosak a szervezetünk számára. Most eloszlatjuk a kételyeket és megválaszoljuk a kérdéseket.
Az aminosavakról…
Mik is az aminosavak? Tulajdonképpen az emberi szervezetben mindenhol megtalálhatók, az alapvető tápanyagaink egyikének, a fehérjének az alkotóelemei. Mindezeken túl, kulcsfontosságú szerepet játszanak a szervezet anyagcseréjében, metabolizmusában. Összességében 20 fehérjealkotó aminosav létezik. Ezeknek a kémiai tulajdonságai nagyban meghatározzák a fehérjék biológiai aktivitását. A fehérjékre nagy szükség van a test szöveteinek képződéséhez, továbbá katalizálják a sejtekben zajló folyamatokat. Gyakorlatilag, az összes sejtfolyamatot irányítják.
Az aminosavak haszna
Általánosságban elmondható, hogy segédkeznek az izomépítésben, mivel kulcsfontosságú tápanyagokat szállítanak, és a betegségek megelőzésében is nagy szerepük van. Így hiányukat nagyon is megérzi szerveztünk. Aminosavhiány esetén felléphet emésztési zavar, immungyengeség, mentális zavar, depresszió, alvászavar és egyéb betegség is. Az egyes aminosavfajták hiánya konkrét szervek betegségeit idézhetik elő.
Ha szükségét érzed annak, hogy feltöltsd szervezeted fehérjeraktárait, szerencsére az Egészség Palace Webáruház fehérjéi ebben segítségedre lehetnek.
Egyébként hozzájuthatunk valamennyi aminosavhoz természetes úton is, némi tudatosság segítségével. Ennek remek támogatója például a szója, a hús, a tojás, a tofu, a hajdina, a quinoa, a rizs és a tejtermékek. Azonban vigyázni kell, ha az étrended fenil-alaninban szegény, akkor a tirozint is külső forrásból kell pótolni.
Az aminosavak fajtái
Lássuk, hogyan tudjuk megkülönböztetni az egyes aminosavakat! Három csoportra oszthatóak.
- Az esszenciális aminosavak csoportják azon elemek alkotják, amelyekre minden létfontosságú folyamathoz szüksége van szervezetnek, például a fehérjék kialakításához, a neurotranszmitterek és a hormonok szintéziséhez. Ilyen többek között a leucin, a metionin vagy a triptofán.
- A félig esszenciális aminosavak szintén fontosak a testet működtető folyamatok szempontjából. Ezek közé tartozik a prolin, a szerin, tirozin vagy az arginin.
- A nem esszenciális aminosavak optimális esetben a szervezeten belül is alakulnak. Jó példa ezen csoportra az alanin, a glutamát vagy a cisztein.
Hozzászólás zárolva.