FŰZŐ HELYETT MELLTARTÓ
Mary Phelps Jacob, a melltartó feltalálója
Mary, későbbi nevén Caresse Crosby találta fel a textílből készült modern melltartót, mellyel megszabadította a nőket a kényelmetlen és fájdalmas fehérneműktől.
Mary Phelps Jacob jól szituált családban született 1892-ben New Yorkban. 1913-ban, amikor a nőknek szoros fűzőt és kényelmetlen ruhadarabokat kellett viselni, Mary Phelps Jacob kifejlesztette a melltartó kezdetleges változatát azért, mert egy bálon átlátszó estélyi ruhát akart felvenni.
Valójában már 1910-ben készített a fűző helyett egy melltartót magának, de 1913-ban nyújtotta be az ötletet szabadalmaztatásra. 1914-ben fejlesztette ki a prototípust, amit brassiere-nek nevezett el (innen ered az angol bra – vagyis melltartó szó). A Mary által tervezett melltartó puha, könnyed és jól funkcionáló volt, sokkal kényelmesebb viselet, mint a fűző, és szabadon hagyta felsőtestet.
Mary megalapította a Fashion Form Brassière Company-t Bostonban. Közben férjhez ment, de férje rossz néven vette, hogy az így keresett pénz a felesége külön jövedelme, és addig szekírozta, amíg Mary el nem adta a céget. A házasság válással végződött. 1917-ben, a U.S. War Industries Board, a háború idején megalakult kormányhivatal arra kérte az amerikai nőket, hogy ne vásároljanak fűzőt, mivel annak elkészítése rengeteg fémet igényel. Ettől kezdve a nők a fűzőről a melltartóra váltottak, aminek népszerűsége egyre szélesebb körben kezdett el terjedni, még divat magazinokban is bemutatták a darabot. Ugyanebben az időben a háború miatt a nők gyárakban kezdtek dolgozni, amihez a fűző és az abroncsos szoknya alkalmatlan viselet volt.
Mary második férjével, Harry Crosbyval ( Mary a házasságkötésukkor vette fel a a Caresse Crosby nevet, ezzel írta be magát a történelembe), 1921-ben Párizsba költözött, ahol Black Sun Press néven könyvkiadót alapítottak, ami igen sikeresnek bizonyult. Férje tanácsára eladta a melltartó szabadalmát a Warner Brothers Corset cégnek, 1500 dollárért , amivel a cég a következő években 30 millió dollár nyereséget halmozott fel.
Caresse 1925-ben Crosses of Gold címmel első saját könyvét is kiadta. 1929-ben a férje szeretőjével együtt öngyilkosságot követett el, Caresse ezután visszatér az Államokba. Alapítója volt a Women Against War elnevezésű szervezetnek. Az ötvenes években megvette és művészteleppé alakította a Rómához közeli Castello di Rocca Sinibalda kastélyt. 1953-ban Passionate Years címmel publikálta önéletrajzát. Caresse Crosby 1970-ben halt meg Rómában.
Hozzászólás zárolva.