Facebook hozzászólás
300

5 dolog, amit nem tudtál a világ legjobb koncertjéről

A Pink Floyd  The Wall, vagyis A Fal című rockoperája 1979-ben stúdióalbumként, később színpadi produkcióként, élő albumként és mozifilmként is megjelent. A 2010-2013-as, Roger Waters nevével fémjelzett turné április 22-től DVD-n és digibook formában is elérhető.

Roger Waters: The Wall című 2010-2013-as világturnéja becslések szerint 37 millió fontba, átszámolva több mint 14 milliárd forintba került a zenésznek. A világ legnagyobb és legkomplexebb színpadi show-ja ugyanakkor csak a turné első, észak-amerikai ágával több mint 63 millió fontot, azaz közel 25 milliárd forintnak megfelelő összeget hozott a Pink Floyd egykori alapítójának konyhájára, 2013-ra pedig a harmadik legnagyobb bevételt produkáló koncertkörút lett világszerte.

A látványos színpadi elemekkel és animációkkal gazdagított, legendás show a legjobb koncertfelvételekkel, különleges interjúkkal izgalmas road movie formájában április 22-től DVD-n és duplalemezes extra változatban is elérhető a Bontonfilm Magyarország forgalmazásában. Addig is álljon itt 5 dolog, amit nem biztos, hogy tudott A Falról:

1. Az ötlet

Roger Waters egyszer úgy nyilatkozott, hogy a tízéves turnézás alatt a Pink Floyddal népes közönség előtt játszottak. Nagy részük tényleg kíváncsi volt rájuk, de a többieket csak a sör érdekelte. Emiatt egyre jobban elidegenedett a közönségtől, úgy érezte, hogy amolyan láthatatlan fal van közöttük, és ez ihlette a konceptalbumot. Egyes források szerint A Fal megszületéséhez az is hozzájárult, hogy a kanadai turnéjuk alatt az egyik rajongó feljutott a színpadra és leköpte őt.

2. Az eredeti produkció

Egy hónappal azután, hogy a Pink Floyd elkezdte készíteni az albumot, a munka megkezdődött a színpadi produkció dizájnjával is. Az első élő koncert 1980 februárjában volt, amely során egy 12 méter magas falat tégláról téglára építettek fel a show alatt. A látványt hatalmas felfújható figurákkal is fokozták – amelyek később a zenekar védjegyévé is váltak – valamint különféle animációkat is a falra vetítettek.

3. A vég kezdete

A Fal megszületése egyben a Pink Floyd végét is jelentette, miután Roger Waters és Richard „Rick” Wright között az 1979-es felvételek alatt egyre jobban elmélyült a szakadék. Waters végül kilépésre kényszerítette a billentyűst, később pedig ő maga is kiszállt a zenekarból, amelynek a vezetője így David Gilmour gitáros lett.

4. Pénznyelő show

Waters miután kirúgta Wrightot, később szerződéses megállapodás keretében visszahozta az egyébként veszteséges turnéra. Ennek köszönhetően a billentyűs volt a Pink Floyd egyetlen tagja, aki nem veszített pénzt a koncertkörúttal. A zenekar teljes jogú tagja ugyanakkor csak az 1994-es The Division Bell idején lett.

5. Roger Waters: A Fal

Bár a Pink Floydból kiszállt, A Fal jogai ugyanakkor Roger Watersnél maradtak. Ennek köszönhető, hogy 1990-ben Berlinben, a Potsdamer Platzon, Németország újraegyesítésének ünnepén előadhatta a teljes albumot, 2010 és 2013 között pedig turnéra indulhatott a valaha volt legnagyobb és legösszetettebb színpadi show-val. A Roger Waters: The Wall világturné 2010. szeptember 15-én indult Torontóban és az Észak-amerikai Quebec City-ben ért véget 2012. július 21-én, 2013 nyarán pedig újra visszatért Európába – hazánkban a Puskás Ferenc Stadionban láthatták a rajongók.
A legemlékezetesebb felvételeket és interjúkat tartalmazó izgalmas, őszinte road movie április 22-től DVD-n és duplalemezes extra változatban is elérhető a Bontonfilm Magyarország forgalmazásában olyan extrákkal kísérve, mint az athéni vagy a Buenos Aires-i koncertek eseményei. (Fotók: rogerwaterstours.com)

 

 

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!