FEHÉRBOROK
Igyunk, de milyet? Bor kisokos – 1. rész
Vége a nyárnak és vele a fröccs szezonjának is, elérkezett a testesebb borok ideje. A szüret javában tart a hazai borvidékeken, az ősz jellemzően borozós időszak. Ha még csak most ismerkedsz a borokkal, szívesen kísérleteznél, megismernél néhány fajtát, picit segítünk eligazodni. Sorozatunk első részében a fehérborokat mutatjuk be.
CHARDONNAY
A Chardonnay a francia Burgundia régiójából származik, ott Fehér Burgundia néven ismerik. Nem csak Magyarországon, a világ minden táján ismert és nagyon kedvelt szőlőfajta. Jellemzően a száraz, közepesen testes borok közé tartozik, közepes savassággal és alkohol tartalommal. Ízvilága igazán változó jegyeket mutat: az almától és a citromtól a papaya és az ananászig terjednek, tölgyfában érleléskor vanília jegyeket is mutatnak. Kitűnő választás lehet halakból, szárnyasokból készített ételekhez, valamint friss sajtok mellé.
CSERSZEGI FŰSZERES
Kimondottan magyar nemesítésű fajta. 1960 óta tartozik az államilag elismert szőlőfajták közé, az Irsai Olivér és a piros tramini szőlőfajtákból keresztezte Bakonyi Károly szőlőnemesítő Cserszegtomajon. Innen a név is. Megfelelő időben szüretelt termésének bora muskotályos illatú, fűszeres zamatú, harmonikus savtartalmú, Virágos, parfümös jegyei alapján könnyű felismerni. Csirke és pulykahúsból készült ételek mellé ajánlott.
FURMINT
Egyes nyelvészek úgy tartják, a „furmint” francia eredetű szó, a latin „frumentum” szóból származhat, amely „gabonát” jelent. Ez utalhat a bor színére is. Egyes források szerint elképzelhető, hogy a szőlőt a 13. században IV . Béla király uralkodása alatt hozták Magyarországra. Érdekesség még, hogy Magyarországon kívül a Krím környékén ültetik, ahol a termelők arra törekedtek, hogy elkészítsék saját Tokaji-változatukat. Testes, száraz bor, a ismertebb tokaji desszertborok fő szőlője. Idehaza leginkább a Tokaj-Hegyalja borvidéken termesztik. Szárnyas ételek, például kacsa mellé tökéletes választás.
HÁRSLEVELŰ
Régi magyar szőlőfajta, ennek köszönhetően szinte az összes borvidéken termesztik, de leginkább Tokaj-hegyalján és a Villány-Siklósi borvidéken. Gyümölcsös, nagyon szép illatú, amelyben nevéhez illetően a hársfavirág, hársméz dominál. Enyhén fűszeres zamatú. Fehér bor lévén a hárslevelű is inkább szárnyasokhoz ajánlott, úgymint a pulyka vagy a csirke, de párolt zöldsége mellé is kiváló kísérő lehet.
IRSAI OLIVÉR
Az egyik legkedveltebb magyar nemesítésű szőlőfajta, az utóbbi években vált nagyon népszerű borrá. A szőlőfajtát 1930-ban keresztezték a Csabagyöngye és a Pozsonyi fehér szőlőfajtából. A nemesítő, Kocsis Pál, barátja Irsai József fiáról, Irsai Olivérről nevezte el. Száraz bor, nem túl testes, azonban rendkívül illatos és könnyű ízvilággal rendelkezik. Bármilyen szárnyas és hal fogás mellé ajánlott, de lágy sajtok mellé is csodálatos kísérőként tud szolgálni.
Hozzászólás zárolva.