Itt legjobb a magyar gyerekeknek
Alsómocsolád, Bordány és Hajdúnánás önkormányzata nyerte el a „UNICEF Gyerekbarát Település címet. A világszervezet Magyar Bizottság Alapítvány idén tavasszal is pályázatot hirdetett a települési önkormányzatoknak. A program megvalósítására szolgáló 2 millió forint támogatást, 21-en pályázták meg. A független szakértőkből és a program 18 éves Fiatal Nagykövetéből álló Értékelő Bizottság döntése nyomán hirdettek végeredményt. A program együttműködő partnere az Emberi Erőforrások Minisztériuma volt.
A nyertes önkormányzatok egyebek között a következőket vállalták pályázataikban: a Gyermek-és Ifjúsági Önkormányzattal közösen gyerekjogi stratégia kidolgozását, fiatalok bevonását az Ifjúsági Cselekvési Terv kidolgozásába, gyerekbarát költségvetést, illetve a gyerekek véleményének széles körű figyelembe vételét. A pályázati programok minél hatékonyabb megvalósulását az UNICEF Magyar Bizottság segíti, valamint az Értékelő Bizottság is figyelemmel kíséri.
Hajdúnánás alpolgármestere azt mondta, fontos számukra ez a díj.
– Ez is igazolja, hogy az elmúlt években tett munkánknak van eredménye, és bízunk benne, hogy ezt a szisztematikus, jól átgondolt munkát a jövőben is tudjuk folytatni.
Hajdúnánás vezetésének kiemelt szándéka, hogy a gyermekek, fiatalok és közösségeik tevékeny részesei legyenek a település életének, hiszen néhány év múlva ők fogják alkotni a város gerincét. Olyan költségvetést valósít meg az önkormányzat, amely magába foglalja a családok élethelyzetének javítását, a gyermekekkel foglalkozó intézmények kiegészítő szolgáltatásait, közétkeztetés szélesítését, gyermekek jutalmazását, ösztöndíj programok megvalósítását, egészségmegőrzést és egészségfejlesztést, prevenciós és szabadidős programokat – jelentette ki Csiszár Imre.
Bordány Nagyközség Önkormányzata a települési gyermek- és ifjúsági önkormányzattal és a diákönkormányzattal közösen pályázott a díjra – mesélte el a település polgármestere.
– Az önkormányzat fontosnak tartja az itt élő gyermekek, fiatalok ügyét, különösen odafigyelünk a hátrányos helyzetből induló gyermekekre.
A Homokhátság szívében lévő településként büszkék vagyunk a Bordányi Ifjúsági Információs Pontra, amely a fiatalok egyik bázisa. Az idén közösségi konyhával és egy ifjúsági kávézóval bővült, így elmondhatjuk, hogy jelenleg a régió legjobb, európai szintű közösségi és információs tere a miénk. Az ifjúsági önkormányzati választásokat Magyarországon elsőként és egyedüliként internetes rendszer segítségével bonyolítjuk le már 2012 óta. A helyben működő Kölcsönös Önsegélyező Rendszer segítségével a hátrányos helyzetű gyerekek is aktív szereplői a településnek, a helyi virtuális pénznek, a Bordányi Koronának köszönhetően a fiatalok számos szolgáltatáshoz juthatnak hozzá kedvezményesen vagy ingyen. Ez a rendszer is egyedi hazánkban. Az civil szervezetek, az ifjúsági önkormányzat és az önkormányzat együttműködésének köszönhetően számos nemzetközi program zajlik településünkön. Ezek a programok a szabadidő hasznos eltöltése mellett bekapcsolják a földrajzilag hátrányos helyzetben lévő fiatalokat is Európa vérkeringésébe – tájékoztatott Tanács Gábor.
– Alsómocsoládon hisszük és valljuk, hogy a jövőnk az összefogásunkra épül és cselekvőképességünktől függ. Ezt alapozza meg időseink tudása és tapasztalata és tartja életben okos, jövőbetekintő gyermekeink és fiataljaink hite – ezt már Balogh Anikó, Alcsómocsolád Faluházának vezetője mondta.
A UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány ügyvezető igazgatója szerint ismét sikeres volt a pályázat.
– A UNICEF Gyerekbarát Település programmal a gyermekjogok fontosságára szerettük volna felhívni a döntéshozók figyelmét. Eszközt adunk a kezükbe, hogy helyben valósíthassák meg a Gyerekjogi egyezményt. Örülünk, hogy idén is rengeteg pályázat érkezett, és hogy az önkormányzatok magas színvonalon teljesítették a pályázati kiírás feltételeit – tette házzá Danks Emese.
Az értékeléskor kiderült, a gyerekeket nagyon érdekli, mi zajlik a településükön és jól meg tudják fogalmazni, mi az, amit szeretnek, és mi az, amin javítani kellene. Éppen ezért érdemes a gyerekeket is bevonni a helyi döntéshozatalba, mert a gyerekek szívesen elmondják a véleményüket, és van igényük, hogy aktívan részt vegyenek a település fejlesztésében!
Hozzászólás zárolva.