Facebook hozzászólás
1 025

Lézeres szemműtétre kb. 10-ből 7 páciens alkalmas

Vajon alkalmasak vagyunk a lézeres szemműtétre?

A szemüvegviselés hátrányait sokan megtapasztalhattuk már. Nehézkes vagy lehetetlen benne a sportolás, télen könnyen bepárásodnak a lencsék, nyáron viszont éppen a meleg okoz gondot. A kellemetlenségeket átélve nem meglepő, hogy egyre inkább vágyunk a szemüvegmentes élet örömeire.


A kontaktlencse a szemüveghez hasonlóan nem a legpraktikusabb megoldás, hiszen nagy figyelmet kell fordítanunk a folyamatos cserére, a higiénés körülmények betartására és a tökéletes felhelyezés megtanulására. Éppen ezért, ha szeretnénk végleg búcsút inteni a bosszúságoknak a legelső lépés, hogy kiderítsük alkalmasak vagyunk-e a lézeres szemműtétre.

Vajon alkalmasak vagyunk? Fotó: Depositphotos
Vajon alkalmasak vagyunk? Fotó: Depositphotos

Miért szükséges az alkalmassági vizsgálat a lézeres beavatkozás előtt?

Minden lézeres szemműtét előtt egy nagyon részletes szemészeti vizsgálat elvégzése javasolt, ekkor derül ki van-e bármilyen ellenjavallata a beavatkozásnak. Magyarország legtapasztaltabb szemészeti klinikája szerint tíz páciensből körülbelül hét alkalmas lézeres szemműtétre. Az ő esetükben a vizsgálat során kizárnak minden olyan tényezőt, ami befolyásolná a kezelés eredményét vagy a hosszútávú szemüvegmentességet.  Ez azonban azt is jelenti, hogy tízből három pácienst el kell utasítaniuk.

Az alkalmassági feltételek kétféle módon alakulhatnak. Vannak közöttünk olyanok, akiknek várniuk kell, mert későbbiekben esélyesek lehetnek a lézerkezelésre, és vannak, akiket a szakemberek véglegesen elutasítanak.

Kiknek javasolt várni a kezelés elvégzésével?

  • A nem nagykorú fiataloknak meg kell várniuk a 18. életévük betöltését, mivel a szemük anatómiája még változik. Ez a fejlődés általában 21-23 éves kor körül megáll, s dioptriájuk stabilizálódik.
  • Életkortól függetlenül azoknak, akiknek dioptriájuk változik, vagyis látásunk romlik és egyre erősebb szemüvegre van szükségük. Az ő esetükben javasolt megvárni, amíg a dioptria legalább 1 évig változatlan marad.
  • Várandós és szoptatós anyukáknak az utolsó szoptatást követő 3 hónapot érdemes kivárniuk, mert a szervezetükben zajló hormonális változások a látásra, a vizsgálatok és a kezelés eredményére is hatással lehetnek. A normál helyzet a hormonháztartás egyensúlyával együtt természetesen visszaáll.
  • 50 év alatti távollátóknak szintén javasolt megvárni az 50 éves életkort, az esetlegesen megjelenő, rejtett dioptriák miatt.
  • Speciális gyógyszeres kezelésben részesülők, mivel egyes gyógyszerek befolyásolni tudják a szemműtét sikerességét.
  • A kezelhető szembetegségektől szenvedők, ilyen lehet például a szemhéj árpa (jégárpa) illetve túlhordás miatti tünetek is, az ő esetükben javasolt kivárni a teljes tünetmentességet.

Kiknél kizáró tényező lézeres szemműtét elvégzése?

  • 65 év felett, a szembetegségek kockázatának növekedéséből adódóan
  • Diabéteszeseknél, akik inzulint kapnak, vagy az állapotuk nem stabil
  • Az olyan autoimmun betegeknél, akiknél az egészségügyi probléma a kötőszöveteket is érinti
  • Egyéb, a műtétet kizáró szemészeti megbetegedések fennállásakor. A leggyakoribb ezek között a szürkehályog és a zöldhályog, keratoconus
  • Nagyfokú tompalátás.

Ha nagy múltú és sokak által ajánlott klinikán végeztetjük el a vizsgálatokat, az eredményben garantáltan megbízhatunk.

A kezelést minden esetben megelőzi a 2 órás alkalmassági vizsgálat. Fotó: Sasszem Klinika
A kezelést minden esetben megelőzi a 2 órás alkalmassági vizsgálat. Fotó: Sasszem Klinika

 

Hogyan készüljünk fel az alkalmasság vizsgálatra?

A vizsgálatokra történő jelentkezés a legtöbb helyen online vagy telefonon keresztül zajlik. Az internetes adatlap kitöltése után visszahívást kérhetünk a választott intézménytől. Nagyon fontos, hogy a telefonszámunkat mindig pontosan adjuk meg, és jelöljük ki azt az időpontot, amikor a beszélgetésre nyugodt körülmények között sort tudunk keríteni.

Az alkalmassági vizsgálatokra felkészülten érkezzünk. Vigyük magunkkal a TAJ kártyánkat, az összes szemészeti leletünket és a szemüvegünket is. Alkoholtartalmú italokon kívül bármit fogyaszthatunk, nem szükséges éhgyomorral érkeznünk. Mellőzzük azonban a szemhéjfestékeket, a szemceruzákat és minden olyan terméket, ami a szemet érintheti. Ha van rá lehetőségünk, kérjünk meg egy kísérőt, aki a vizsgálatok után hazakísér minket. Erre azért ajánlott gondolni, mert a pupillatágító alkalmazása 24 órán keresztül homályos látást okozhat és gépjárművet a csepp hatása alatt nem vezethetünk .

A vizsgálatok előtt a kontaktlencséket csak körültekintően használhatjuk. A lágyabb lencséket az időpontot megelőzően 4-5 napig már ne viseljük, a keményebb változatokra viszont két hét korlátozás vonatkozik.

 

Milyen vizsgálatokra számíthatunk?

Az alkalmassági folyamat több részből tevődik össze, amelyek mindegyike teljesen fájdalommentes.

  1. Első körben egy olyan mérés történik, ami segít a szakembereknek meghatározni a dioptria pontos értékét. Először az elsődleges, valamint a másodlagos fénytörési hibák feltérképezése történik. Ide a szemüveggel, a kontaktlencsével vagy a hagyományos lézerkezeléssel javítható problémák tartoznak. A rejtett vagy komolyabb fénytörési hibák kiszűrése hullámfrontmérővel vagy aberrométerrel zajlik. Ezt az eszközt a köznyelvben sasszemmérőként szokták emlegetni. Manapság már léteznek speciális kezelési módok, amelyekkel az ilyen jellegű hibák is korrigálhatók, így akár 120%-nál élesebb látás elérése sem lehetetlen.
  2. A zöldhályog kiszűrésére az egyik módszer a szemnyomás mérése. Ha az orvos úgy látja, hogy fennáll a betegség gyanúja, egyéb vizsgálatokat javasol. Ebben az esetben a látásjavító beavatkozás ennek kizárásáig szóba sem jöhet.
  3. A térlátással a két szem együtt alkotott látása vizsgálható. Vannak páciensek, akik nem képesek 3D-ben tökéletesen érzékelni a külvilágot.
  4. Ezután történik a szaruhártya-térkép elkészítése. A szaruhártya vastagsága alapvetően befolyásolhatja a lézeres beavatkozás menetét. A túl vékony szaruhártyával rendelkező személyek esetleg felszíni, egylézeres műtéten vehetnek részt. Emellett, a kezelés tervezésének fontos eleme még a szaruhártya görbületének, a szaruhártya és pupilla átmérőjenek mérése is.
  5. A szubjektív korrekció meghatározásánál a szakemberek hagyományos betű- és számtáblákat használnak. Ezekkel gyorsan és egyszerűen megállapítható, hogy páciensként melyik látáskorrekció viselése a komfortosabb.
  6. A domináns szem meghatározására leginkább akkor van szükségünk, ha az olvasó szemüvegünket szeretnénk elhagyni. Manapság egy fájdalommentes kezeléssel már ez is megoldható.
  7. A szaruhártya felszínének, valamint a betegségeink vizsgálatára a szaruhártyatérkép és a réslámpás vizsgálat ad lehetőséget. Az utóbbi csupán néhány másodpercig tart, és nem érinti közvetlenül a szemünket. A folyamat során a szakember által kért irányokba kell tekintenünk.
  8. Fontos a könnytermelés vizsgálata is. Ahhoz, hogy a műtét után a szem gyorsabban gyógyulhasson, fontos tudni a könnytermelés műtét előtti mértékét. Mivel a beavatkozás hatására a könnytermelés megváltozik, ezért már a kezelés előtt műkönny felírása válhat szükségessé. Az eredeti állapot a kezelést követő hatodik hónap környékén normalizálódhat.
  9. Az alkalmassági folyamat utolsó szakaszát a pupillatágítás, és az azzal elvégezhető teendők adják. A pupillatágító szemcseppek segítenek kikapcsolni a szem alkalmazkodóképességét is, ezáltal több hasznos vizsgálatra nyílik lehetőség. A szemcseppek után a szem fényérzékenysége és az akár egy napig is tartó homályos látás természetesnek vehető.

A szemlencse állapotának vizsgálata, a szürkehályog kizárása érdekében zajlik, a szemfenék áttekintésével pedig a retina betegségei fedhetők fel.

Nézze meg a Sasszemklinikán forgatott lézeres szemműtét utáni első pillanatokat!

Ha minden rendben zajlott, készülhetünk a műtétre

Amennyiben a vizsgálatot végző szakember nem talált kizáró okot, megmutatja nekünk, milyen mértékű látásjavulásra számíthatunk az lézeres kezeléssel. Természetesen a beavatkozás pontos menetét is megtudhatjuk.

A műtét időpontjának egyeztetését követően egy listát kapunk azokról az utasításokról, amelyeket mindenképpen be kell tartanunk. Végül, a lézeres szemműtét ára és a várható eredmények ismeretében eldönthetjük, igényt tartunk-e a kezelésre.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!