Facebook hozzászólás
1 009

Már nem érdemes félni

Szájsebészet fájdalommentesen: lehetséges?

Ha készítenénk egy listát, hogy mitől rettegnek legjobban az emberek, a fogorvosi kezelések biztosan előkelő helyen szerepelnének. Főleg, ha komolyabb szájsebészeti beavatkozásról van szó: ettől még a merészebbeknek is inába száll a bátorság.
Pedig hála a mai modern eszközöknek és technikáknak már a komolyabb beavatkozások is fájdalommentesen végezhetőek, a gyógyulás pedig jelentősen felgyorsult. Dr. Németh Bálint diplomás szájsebész szakorvossal beszélgettünk a témáról.

  • A szájsebészeti műtétek nem örvendenek túl nagy népszerűségnek. Ugyanakkor egyre több fogászat ígéri, hogy nem kell már félni az ilyen beavatkozástól. Ön is így gondolja?
  • Abszolút. A szájsebészet területe az elmúlt években bámulatos fejlődésen ment keresztül, ami természetesen a fájdalomcsillapítást is érinti. A mai modern érzéstelenítők gyorsabban hatnak, nagyobb fokú fájdalomcsillapító hatással rendelkeznek, és biztonságosabbak, mint elődeik.  Az articain nevű érzéstelenítő hatóanyag például már akár kismamáknál, cukorbetegségben vagy szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél is problémamentesen alkalmazható. 
Dr. Németh Bálint fogorvos. Fotó: drnemethbalint.hu
Dr. Német Bálint fogorvos. Fotó: drnemethbalint.hu

Nálunk a rendelőben a fájdalommentes kezelés kiemelt fontosságú. Minden beavatkozást helyi érzéstelenítésben végzünk. Így a beteg maximum enyhe nyomást, vagy kaparászáshoz hasonló érzést érez.

  • Nem is feltétlenül a műtéttől félnek, hanem a lassú és fájdalmas sebgyógyulástól. Mi változott ezen a területen az utóbbi években? 
  • A szájsebészeti eszközök területén, és az alkalmazott technikák esetében is elképesztő a fejlődés. Gondoljunk csak a CT navigált műtétekre! Az ilyen modern eszközöknek köszönhetően már jóval precízebb, pontosabb műtétek végezhetőek, így a lehető legkisebb sérülés, roncsolódás történik.  Ennek köszönhetően kisebb az esély a komplikációkra, és sokkal könnyebben, kevesebb fájdalommal és kellemetlenséggel gyógyulnak a betegek. 

Ugyanakkor megjegyezném, hogy a megfelelő gyógyulásban nagy szerepet játszik az is, hogy a páciens mennyire közreműködő és mennyire hajlandó betartani az orvos által kiadott utasításokat. 

  • Az imént említette a CT navigált műtéti beavatkozásokat. Mit takar ez pontosan és miben rejlik a jelentősége? 
  • A szájsebészeti műtétek sikerességében hatalmas szerepet játszik a precíz  tervezés és a pontosság. Az eljárás során a páciens állcsontjáról egy 3 dimenziós CT felvételt készítenek, és az így készített pontos lenyomat alapján egy speciális szoftver segítségével tervezik meg például a beültetendő implantátumot. 
Fotó: freepik.com
Fotó: freepik.com

– Ezután 3D nyomtatóval készül el egy úgynevezett sebészeti sablon, amely segítségével a sebész pontosan meg tudja állapítani, hogy hol kell a metszést ejtenie és az implantátum pozíciója is tökéletes lesz.

A technológiának köszönhetően a beavatkozás jóval kisebb területet érint és teljesen elkerülhető a környező fogak, implantátumok vagy idegképletek sérülése. A műtét és az azt követő sebgyógyulás gyorsabb, valamint sokkal kisebb az esélye, hogy a beavatkozás után szövődmények vagy egyéb panaszok (fájdalom és duzzanat) alakulnak ki. 

A CT navigált műtét áttörést hozott a fogimplantáció területén, de egyéb területeken, például gyökér resectio-nál is sokkal pontosabb eljárást tesz lehetővé. Egyetlen hátránya, hogy így egy kicsit költségesebbé válik a beavatkozás.

  • Mik azok a legfontosabb utasítások, amelyeket be kell tartani egy szájsebészeti műtét után? 
  • Először is érdemes odafigyelni a körültekintő étkezésre. Bármilyen fogászati beavatkozásra igaz, hogy amíg az érzéstelenítés teljesen el nem múlik, nem szabad enni, hiszen könnyedén ráharaphatunk a nyelvünkre, vagy egyéb sérülést okozhatunk. Szájsebészeti műtét után fogyasszunk puha, pépes ételeket, és rágjunk a műtéttel ellentétes oldalon! Lényeges továbbá, hogy pár napig ne együnk tejterméket tartalmazó és apró magvas dolgokat. 

 

Fotó: freepik.com
Fotó: freepik.com

Fontos tudnivaló, hogy a műtét helyén keletkező vérömleny nagy szerepet játszik a megfelelő sebgyógyulásban. Ezért ne öblögessünk, és maximum nagyon óvatosan fújjunk orrot, valamint figyeljünk arra is, hogy elkerüljük az erős tüsszentést. 

Szájsebészeti műtét után is elhagyhatatlan a megfelelő szájhigiénia fenntartása. Mi a rendelőben különös figyelmet fordítunk arra, hogy a pácienseket a lehető legrészletesebb tájékoztatásban részesítsük a műtét utáni fogápolási és egyéb teendőket illetően.

  • Tehát valamekkora mértékű fájdalomra azért lehet számítani a beavatkozás után. Mit lehet tenni a műtét utáni fájdalom csökkentéséért? 
  • A műtét után érdemes a kezelt területet jegelni, 10 perc jegelés után 10 perc szünet módszerrel. Szintén segít, ha a párnát magasra polcoljuk, és így helyezkedünk el rajta. Ha szükséges, természetesen bevehetünk fájdalomcsillapítót is. Azonban ha a fájdalom pár nap után nem enyhül, vagy a területen nagyfokú duzzadtságot tapasztalunk, mindenképpen jelezzük a kezelőorvosnak!
  • Köszönjük szépen a felvilágosítását a témában! Van-e esetleg bármi, amit búcsúzóul üzenne olvasóinknak?
  • Igen, azt hogy manapság már nem kell félni a szájsebészeti műtétektől, és ami a legfontosabb: nem szabad húzni-halasztani őket! Egy elhúzódó probléma azon kívül, hogy a páciens egész életére hatással van, további egészségügyi problémákat is okozhat. Érdemes tehát egy kicsit utánajárni a témának, választani egy megfelelő szaktudással és modern felszerelésekkel rendelkező fogászati rendelőt, és minél előbb túl lenni a beavatkozáson!

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!