Az utóbbi években igen keveset lehetett hallani az egykor nagyhatalmú szovjet vezetőről, Mihail Gorbacsovról.
Ki ő?
Gorbacsov egy ember, aki a 20. században sarkából kiforgatta és megváltoztatta a világot, s akinek a nevét visszhangozta az egész világ. A glasznoszty és peresztrojka, azaz egy olyan gazdaság-politikai nyitás felépítője, amely polgárainak a korábbinál jóval nagyobb szabadságot adott – abban a Szovjetunióban, amelyet Ronald Reagan amerikai elnök a „Gonosz Birodalmának” nevezett.
Egy ember, akinek köszönhetően leomlott a Berlini Fal. Ugyanakkor az ő kormányzása idején felrobbant csernobili atomerőmű pusztítását elhallgatták.
Egy ember, aki Nobel-békedíjat kapott, ám a Baltikumban függetlenségüket követelő polgárok életükkel fizettek. Tbilisziben és Bakuban szovjet katonák és tankok békés tüntetőket fenyegettek, brutálisan elnyomtak, megöltek.
Rövid hatalmon levése alatt végül összeomlott saját birodalma: a szovjet birodalom is. Egy ember, akit saját honfitársai is megbélyegeztek. Egy férfi, aki legendás szerelemben élt feleségével, 46 éven keresztül – Raisza Gorbacsova 1999-ben hunyt el rákban.
Mihail Gorbacsov a múlt terheit viselő magányos öregember ma Moszva külvárosában, egy üres házban éli élete utolsó napjait. Erről szól a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál egyik programja, a Gorbacsov.mennyország című film.
Bemutató március 3., 19 óra. A vetítés után beszélgetés látható a film rendezőjével; valamint Krekó Péter politológussal és Németh András újságíróval.
A Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál március 10-ig tart, teljes programját itt találod.
Hozzászólás zárolva.