A kutya viszketésének csillapítása házilag
A kutya viszketésének csillapítása házilag
A vakarózásának számos oka lehet a különféle élősködőktől a bőrbetegségeken át az allergiáig. Ezek között van, amin csak az állatorvos tud segíteni, de olyan is van, amit házilag is orvosolható. Minden 10. allergiás kutya ételallergiában szenved – ilyenkor az étrend átalakításával a viszketegség is megszűnik.
Az egyik leggyakoribb tünet, amivel a kutyatulajdonosok felkeresik az állatorvost, az kedvencük vakarózása. A vakarózás, vagy orvosi kifejezéssel viszketegség számos betegségre utalhat. Vannak magát a bőrt érintő problémák, például élősködők (bolha, rüh, atka), bőrbetegségek, fertőzések. És előfordulnak olyan problémák, amelyeknek egyik tünete a viszketegség – ilyenek például a különféle allergiák.
Az ételallergia és a viszketegség
Az emberekre jellemző modern, civilizációs betegségek manapság sajnos a házi kedvencek körében is eltrejedté váltak. Elég az elhízásra vagy a különféle daganatos megbetegedésekre gondolni, de az allergia is ebbe a csoportba tartozik.
A kutyák esetében négy fő allergiatípust említhetünk meg:
- Atópia, más néven légúti allergia (belégzés útján)
- Bolhanyál okozta bőrgyulladás (csípés útján)
- Kontakt dermatitis (érintkezés útján)
- Ételallergia (lenyelés útján)
Az ételallergia meglepően magas számban sújtja a kutyákat: minden 10. allergiás eb ételallergiában szenved. A továbbiakban ennek az allergiának a tüneteit és kezelését járjuk körbe.
Honnan tudhatjuk, hogy allergiás a kutyánk?
Az egyik tipikus tünet a folyamatos vakarózás, ha semmilyen élősködő nincs jelen az állat bundájában, és bőrbetegségre utaló tünet sem észlelhető, megalapozottan gyanakodhatunk allergiára.
További allergiás tünetek lehetnek a vakarózás mellett:
- szőrhullás,
- kiütések,
- tüsszögés,
- kellemetlen szag,
- fülfolyás.
Ha a viszketegség mellett ezek bármelyikét vagy akár többet is észlelünk a kutyán, nagy a valószínűsége, hogy valamilyen allergiában szenved.
Honnan tudhatjuk, hogy milyen ételre allergiás a kutyánk?
Amennyiben a másik három allergiatípust sikerült kizárni, és nagy valószínűséggel vagy biztosan ételallergiában szenved a kutya, a következő lépés annak kiderítése, pontosan melyik élelmiszerre allergiás.
Ennek legegyszerűbb és leggyorsabb módja egy speciális vérvizsgálat elvégzése, amelynek során 60-80 allergénre tesztelik az állat vérét. Ez megbízható módszer, de meglehetősen költséges.
Ha olcsóbb megoldást keresünk, otthon is a végére járhatunk, mire allergiás a kedvencünk. Ennek eszköze az úgynevezett eliminációs diéta. Első lépése egy olyan étrendre való áttérés, amit a kutya korábban még sosem fogyasztott. Ez lehet valamilyen speciális állatorvosi táp, de akár magunk is készíthetünk ilyen eledelt az állatnak, ami 3 héten át nem kaphat más táplálékot. Ha ebben az időszakban megszűnnek a tünetei, biztos, hogy ételallergiában szenved.
Fotók: Petchef.hu
A következő lépés az egyes alapanyagok fokozatos visszavezetése a kutya étrendjébe. Vagyis egyetlen komponenssel – például sertéshússal – bővítjük a menüt, és bizonyos ideig figyeljük, visszatérnek-e a tünetek. Ha nem, akkor egy újabb nyersanyaggal gazdagítjuk az étrendjét – és így tovább, egészen addig, míg a tünetek meg nem jelennek.
Ezzel a módszerrel pontosan meghatározhatjuk, mire allergiás a kedvencünk. Előnye, hogy költségkímélő módszer, hátránya viszont, hogy nem ígér gyors megoldást. Akár hónapokba is telhet, míg ezen a módon azonosítjuk, mire allergiás az állat.
A kutya viszketegségének csillapítása házilag
Amíg nem sikerül az ételallergia okát azonosítani, a kutya tovább vakarózik. Ez azért is veszélyes, mert így komoly, vérző sebeket is ejthet magán, amelyek további fertőzések forrásai lehetnek. Fontos tehát a viszketést tünetileg is kezelni.
Erre a következő megoldások használhatók házilag:
- gyakori fürdetés,
- speciális samponok használata, amelyek eltávolítják a bőr felületéről az allergéneket,
- indokolt esetben védőgallér alkalmazása,
- aloe vera használata.
Az ételallergia kezelésének kulcsa: az étrend
Ha megtaláltuk azt az élelmiszert, ami kiváltja az ételallergiát, már sokkal könnyebb a dolgunk. Az ételallergiában ugyanis az a “jó”, hogy a megfelelő étrenddel hatékonyan kezelhető.
Az ételallergia a kutyáknál gyakorlatilag valamilyen típusú fehérjére való allergia. Az esetek nagy többségében ez a tyúkhús, illetve a baromfihús. (Természetesen nem kizárólag a baromfihús allergizál, így a fent leírt eliminációs diétát, illetve vérvizsgálatot nem tudjuk megspórolni).
Tény, hogy a bolti száraztápok majd’ mindegyikében van baromfihús, még a marha- vagy vadhúsos, sőt, a halas tápokban is. Ráadásul ezek a tápok számos adalékanyagot, ízfokozót, színezéket és tartósítószert is tartalmaznak – ezek szintén allergizáló összetevők.
Az ételallergia kezelése tehát gyakorlatilag elképzelhetetlen ezeknek a tápoknak a kiiktatása nélkül. Válasszunk inkább a hipoallergén tápok, vagy a frissen, kimondottan kutyáknak készített, házias kutyaeledelek közül.
PetChef a hazai piac egyik vezető frissen főzött kutyaeledel-gyártója és kiszállítója, amelynek specialitásai a természetes anyagokból készített eledelek. A PetChef ötféle kutyaeledelt kínál, amelyek mentesek a mesterséges adalékanyagoktól. A receptek megalkotása dr. Varga József állatorvos szakmai felügyeletével történt, akinek szakterülete a kutyák táplálása.
A PetChef kutyaeledelei mind a felhasznált alapanyagok, mint a késztermék minősége tekintetében elérik az emberi fogyasztásra alkalmas ételek színvonalát. Ezek a kutyaeledelek elősegítik az allergiás tünetek mérséklését, sőt, számos visszajelzés bizonyítja, hogy teljesen meg is szüntették azokat.
(x)
Hozzászólás zárolva.