Facebook hozzászólás
1 632

A magas ágyások előnyeiről

Konyhakert kényelmesen

Az elmúlt egy évben, a vírushelyzet hozta korlátozások között még azok is elkezdtek kertészkedni, akik eddig egy cserepes virággal sem tudtak barátságot kötni. Virágba borultak a balkonok, a gangok, az ablakok. A szerencsések pedig, akik kertes házban élnek, különböző növények termesztésével kísérleteztek. Idén tavasszal újra munkához lehet látni. Ehhez ad időről-időre hasznos tanácsokat nekünk Megyeri Szabolcs kertészmérnök.

A konyhakert kialakítását jellemzően a praktikum felől közelítik meg a zöldségtermesztő hobbikertészek, így az átlagos veteményes a legtöbbször négyzet vagy téglalap alaprajzú, egy -két gyalogösvénnyel felosztott terület.

Emelt ágyás
Fotó: B. Blechmann – vom Autor, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2179579

Azok kedvéért, aki nem szeretnek, vagy tud hajolgatni, kitalálták az emelt ágyásokat. Ez egy 2-3 négyzetméter alapterületű, 50-70 centiméter magas, leggyakrabban fából, deszkából készült alkalmatosság, melybe csak földet kell tölteni, és indulhat a munka. Előregyártott, lapraszerelt típusokat is lehet kapni. Az emelt ágyás lényege, hogy fárasztó, derekat fájdító hajolgatás nélkül is lehet gondozni a beleültetett növényeket, továbbá mellette szól, hogy a beletöltött földet tetszésünk szerint állíthatjuk össze, az ültetnivaló növények igényei alapján, így nem kell a kerti talaj feljavításával fáradozni. Az alul geotextillel bélelt magaságyás csaknem gyommentes lesz, és például a gyakran dúló vakonddal sem kell számolni ilyenkor. Mindennek tetejébe az ilyen termesztőhely roppant esztétikus, könnyen beilleszthető akár a díszkert látképébe is.

Szalmabála ágyás
Fotó: Depositphotos

Az emelt ágyás biokertészeti változatának tekinthető a szalmabálás ültetés. Ez a módszer is látványos, egyedi hangulatot kölcsönöz a kertnek, és minden ízében természetes, környezetbarát. Az eljárás lényege, hogy egy vagy több szalmabálát helyezünk el a kert alkalmas (napos, meleg fekvésű) részére. A bálák tetején kézi erővel hosszanti csekély mélyedést kell létrehozni, ebbe kerül a kis mennyiségű termőföld. Az egészet alaposan be kell öntözni, és hagyni, hogy a nedvesség átjárja az építményt. A szalmaszálak elraktározzák a vizet, így kiváló tulajdonságokkal rendelkező termőközeg jön létre. A bálák felső földes részébe a hagyományos módon lehet vetni, a fejlődő növények rendszeres öntözés mellett, a szalmának köszönhetően egyenletes vízellátásban részesülnek majd, ráadásul a lassan lebomló bála tápanyagként is szolgálja a haszonnövényeket. A zöldségek letermése után az egész építmény földdel, növényi maradványokkal együtt a komposztra helyezhető, hogy a következő szezonban, mint értékes tápanyag kerüljön vissza a kiskerti körforgásba.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!