Facebook hozzászólás
875

Természeti csodákban gazdag helyeket ajánlunk

Kirándulás ötletek a hétvégére: a legszebb arborétumok és parkok

Végre beköszöntött a jó idő, egyre több lehetőségünk van, hogy a hosszú tél után végre sétáljunk és gyönyörködjünk a tavasz szépségeiben. 5 csodás arborétumot és parkot, ajánlunk a hétvégi családi kirándulásokhoz.

Tiszakürti Arborétum

Az Alföld egyik legszebb, 60 hektáros angolpark jellegű kertje téged is vár. A Tige család a vadászkastélya mellett egy angolkertet is létrehozott az egykori gyakran kiöntő Tisza hasznosíthatatlan területein. A főúri kertet Tompa Mihály álmodta meg, segített az erdőt és a birtok területén található főúri életet kiszolgáló kerti létesítmények kialakításában is. Az eredeti és honos növények mellett külhoni növényeket is telepített ide. A kb. 130 éve elindult exóta telepítéskor platánok, hársak, amerikai tölgyek, fenyőfajok kerültek elültetésre, de helyet kaptak az ország és Európa más vidékeiről származó növények is (nehézszagú boróka, luc-, fekete-, erdei és jegenyefenyők).  A kert áprilisban reggel 8-tól este 18 óráig várja a látogatókat.

 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Anett Borbély (@mazsoolaa) által megosztott bejegyzés

Folly Arborétum

A Balaton környékén az egyik legszebb panorámával a 115 éves Folly Arborétum rendelkezik, ahol hatalmas fák, örökzöldek, ciprusok között sétálhatunk a friss levegőn és gyönyörködhetünk a balatoni kilátásban. A mesés kert kialakítását a pécsi orvos, Dr. Folly Gyula kezdte el, és már az 1900-as évek elejénmegérkeztek ide az első mediterrán növények és fák is. Azóta a terület egyre csak nőtt és nőtt, a Folly család negyedik generációja műveli most a csodás arborétumot.

 

 

A Folly Arborétum bejárásához 1-1,5 óra szükséges, a legérdekesebb és legjellemzőbb fákat művészi képekkel illusztrált táblákkal ismerhetjük fel. Az Arborétum mellett egy borászat is megtalálható itt, a család a Badacsony vidékén bort is termeszt. Ezekből a termelői borokból a kiadós séta után bátran kortyolgathatunk mi is a teraszon, és a Folly saját szörpjeit is megkóstolhatjuk.

Alcsúti Arborétum

A csodás hóvirágjairól ismert arborétum tavasszal és nyáron is csodás látványt nyújt, így érdemes ilyenkor is felkeresni. Magyarország legeredetibb angolparkja József nádor nevéhez fűződik, aki 1820-ban kezdte el telepíteni a növényeket. A 40 hektáros parkban több növényritkaságot nézhetünk meg, a főherceg kastélyának tájkertje az egykori Habsburg birodalomban a legszebbek közé tartozott.

 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Alcsúti Arborétum (@alcsutiarboretum) által megosztott bejegyzés

 

Az Alcsúti Arborétum növényzete a XIX. századi növénytelepítés eredményeként egy közel 540 fajból álló növénygyűjteménynek ad otthont. A legszebb és legidősebb példányai között platánok, török mogyorók, tulipánok, vasfák, vérbükkök, mocsárciprusok, jegenyefenyők, és japánakácok találhatók, de értékes a hárs, – juhar-, tölgy- és gesztenye-fajok gyűjteménye is.

Ezen a videón megnézhetjük, hogy milyen csodás például ősszel az Alcsúti Arborétum!

Fűvészkert

Ha olvastad a Pál utcai fiúk című regényt Molnár Ferenctől, akkor biztos tudod, mennyire rejtélyes és különleges hely is a Fűvészkert. Az ELTE Botanikus kertjét Winterl Jakab (a vegytan és a botanika professzora) 1771-ben hozta létre. Ez volt Magyarország első botanikus kertje. A mai nevén csak Fűvészkert a kezdettől fogva az orvos – és gyógyszerészképzés segítése mellett feladatának tekintette a hazai flóra kutatását.

 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

ELTE Füvészkert (@eltefuveszkert) által megosztott bejegyzés

A kert 85 hazai veszélyeztett fajt őriz és mutat be, és a Föld flórájából 250 a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) által veszélyeztetettnek minősített, “vörös könyves” fajt mutat be. A Fűvészkertben megnézhetjük a Pálmaházat is, ahol rengeteg szubtrópusi és trópusi növényt, orchideát, rovarfogó növényt, araceát (kontyvirágfélék), broméliaféléket, szukkulens és kaktusz gyűjteményt is megcsodálhatunk. A kertben gyógynövények között sétálgatva megismerhetjük hazánk különböző tájain és területein élő növényeket is.

Szarvasi Arborétum

A Holt-Körös partján húzódó Szarvasi Arborétum, avagy másnéven Pepi gróf kertje az év minden szakában csodaszép. A világ minden tájáról származó növénygyűjteménye több, mint 1600 különböző fát és cserjét vonultat fel, de találkozhatunk itt mocsári ciprussal is, ami igencsak ritka látvány hazánkban.

 

A 82 hektáros park létrejötte Bolza Józsefhez, Pepi grófhoz fűződik, amelyben a gróf feleségéről (Batthányi Anna) elnevezett Anna-liget is helyet kapott.  A Kőrös-völgytől induló tanösvényen a Körös-Maros tájvidéket is megismerhetjük, az Arborétum területén található a Mini Magyarország kiállítás is, ahol maketteken csodálhatjuk meg hazánk leghíresebb épületeit.

Még több csodaszép kirándulóhelyet mutatunk:

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!