Facebook hozzászólás
298

Első világháborús ereklyék szabadultak a jég fogságából

A globális felmelegedés segíti a régészek munkáját

Bármennyire is furcsa, a globális felmelegedésnek is lehetnek pozitív hozadékai. A lombardiai Bormio városában jövőre egy olyan kiállítás nyílik, ahol a tárlókba kerülő tárgyak teljes egészében a jég fogságából szabadultak, miután elolvadtak a Dolomitok gleccserei. Az első világháború egyik legöldöklőbb hadszíntere volt az olasz Alpok érintett hegynyúlványa, ahonnan most az olvadás miatt előkerültek az olasz és az osztrák-magyar hadsereg katonáinak személyes tárgyai, a hadfelszerelések, és bármennyire is szomorú, de a harcoló katonák maradványai.

A klímakatasztrófaként is aposztrofált globális felmelegedésnek az eddig ismerteken kívül, egészen váratlan, hogy ne mondjuk szokatlan következményei is lehetnek.

Észak-Olaszország Trentino-Alto Adigo tartomány, közismertebb nevén Dél-Tirol az első világháború alatt heves harcok színhelye volt, a Dolomitok meredek hegyoldalai között vívták öldöklő küzdelmüket az olasz és az osztrák-magyar hadsereg egyszerű bakái.

A gleccserek gyors olvadása miatt most napvilágra kerülnek a több mint száz éve harcoló alakultatok felszerelései, a katonák személyes tárgyai, de sok esetben az elesett katonák jég konzerválta emberi maradványai is.

Évekig éltek benne. (Illusztráció) Fotó: depositphotos.com
Évekig éltek benne. (Illusztráció) Fotó: depositphotos.com

A most feltárt  fa barakkokat a katonák egy barlangba ásták a Scorluzzo-hegy tetején, a Stelvio-hágóra néző 3095 méteres csúcson. Három és fél éven keresztül – azaz elképzelhetetlenül hosszú ideig – élt a szűk, nedves térben az osztrák-magyar hadsereg mintegy 20 katonája, miközben az olasz csapatok ellen harcoltak az úgynevezett Fehér Háborúban.

Az Alpok ezen részét az 1990-es évekig teljesen jég fedte, amikor is a globális felmelegedésnek köszönhetően a tökéletesen konzerválódott ereklyék – fegyverek, szánkók, levelek, naplók és amint a gleccserek visszavonulása felgyorsult, a katonák maradványai – kezdtek előbukkanni.

A laktanya létezése a Scorluzzo csúcson egy ideje ugyan már ismert volt, de csak 2015-ben, miután a csaknem 100 évig a területet lezáró jég teljesen megolvadt, léphettek be a kutatók a helyszínre.

Amikor a háború 1918 novemberében véget ért, a menedéket sietve bezárták, és a katonák otthagyták holmijuk nagy részét. Benne voltak mindennapi életük részletei: szalmából készült ágyak, ruhák, lámpások, újságok, képeslapok, érmék, ónból készült konzervdobozok, állati csontok.

A barlangot feltárták, és a barakkokat az ott talált tárgyakkal együtt egy múzeumban tervezik bemutatni 2022-ben, a lombardiai Bormio városában.





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!