Facebook hozzászólás
1 419

Világmárkák születése

A Dassler-fivérek története

Adidas és Puma. Ezt a két márkát azok is ismerik, akik még életükben nem sportoltak egy percet sem. Mindkettő születése a Dassler-fivéreknek köszönhető, akiknek kalandos életéről film is készült. A világmárkák atyjainak történetét mutatja be, amely valóra vált álomként indult és testvérháborúba torkollott.

Az apró bajorországi városkában Herzogenaurachban a XX. század elején élt egy cipész, Christoph Dassler. Fiai, Rudolf és Adolf is igyekeztek az apjuktól tanult mesterségből megélni az első világháború utáni bizonytalan helyzetben. Az ifjabb fivér, Adolf volt a kreatívabb, ő a tervezésben volt jó, Rudolf pedig barátságos természetével inkább az eladásban segédkezett. 1924-ben közös céget alapítottak,  Dassler Testvérek Cipőgyár néven.

 

Dassler-fivérek
A versengés a Dassler fivérek egész életét végigkísérte, fotó: MTVA

 

Már ekkor felismerték, hogy a sportban nagy piaci lehetőségek vannak. Ráadásul Adolf és a német olimpiai atlétikacsapat edzője jó barátok voltak, az 1928-as amszterdami játékokon a versenyzők már Dassler-féle cipőkben léptek pályára. Ők azonban egy külföldi sportolót is kiszemeltek, az  afroamerikai Jesse Owenst, aki  négy aranyérmet nyert, miközben a német fivérek cipőjét viselte, ez pedig hatalmasat lendített az eladásaikon.

Jessie Owens Dasler cipőben
Jessie Owens Dasler cipőben, fotó: documentarytube.com

 

A második világháború azonban megakasztotta a cég fejlődését. A gyárat hadiüzemmé nyilvánították.  Ráadásul a  Harmadik Birodalom már nem fordított annyi figyelmet a sportra. Rudolf egyre jobban haragudott Adolfra, amiért az ifjabbik testvér igyekezett kisajátítani a cégvezetői pozíciót, és ezáltal felmentést nyerni a háborús szolgálat alól. 1943-ban Rudolfot behívták katonának, és a háború végéig tehetetlen volt a cég ügyeit illetően. A háborút követően mindkét testvérre az úgynevezett „nácimentesítési” program vizsgálatai vártak – azaz, hogy mennyire vettek részt tevékenyen a hitleri rendszer fenntartásában, és ennek megfelelően jogosultak-e a továbbiakban a vállalkozás birtoklására. Mindkét testvér igyekezett a másikat beállítani rosszabbnak. A sárdobálás a családot teljesen szétszakította.

Dassler-fivérek
1946-tól a Dassler fivérek végképp hátat fordítottak egymásnak, kép forrása: Twitter

 

1946-ban zárult le a vizsgálat, s bár mindkettőjüket felmentették, a kapcsolatukat már nem lehetett megmenteni. Felosztották egymás között a céget. Adolfé lett az eredeti üzem, Rudolfé az Aurach folyó túloldalán található másik telephely. Innen indult útjára a két rivális cég, és jött létre a világ két, talán legismertebb, márkája: Adolf Dassler becenevéből és családnevének első három betűjéből hozta létre az Adidas nevet, míg Rudolf először, szintén a becenevéből a Ruda márkanévvel próbálkozott, amelyet aztán rövidesen Pumára változtatott.

Az alapítókat követő generációk a vállalatbirodalommal együtt megörökölték a versengést is. A két nagy német márka története valóban filmbe illő, amelyet ti is megismerhettek. A német életrajzi történet első része ma este a Duna csatornán látható.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!