Facebook hozzászólás
755

Anyaság, akkor bűntudat

„Jó anya vagyok?”

Előbb-utóbb szinte minden édesanyával előfordul, hogy sok minden miatt lelkiismeret-furdalása van. Úgy tűnik, az anyaság és a bűntudat kéz a kézben járnak. Dr. Darida Ágnes, életvezetési tréner néhány hasznos gondolattal, megszívlelendő tanáccsal segít túltenni magunkat a felesleges önbántalmazáson.

Bármennyire szeretnénk a lehető legjobb anyák lenni, mindannyian követünk el hibákat.
Előfordul, hogy türelmetlenek vagyunk és kiabálunk. Esetleg túlságosan leszidjuk a gyerekeinket, ami nem áll arányban a tetteikkel. Ám sokszor nem is kell hibáznunk ahhoz, hogy bűntudatot érezzünk. Elég hozzá szimplán annyi, hogy sokat dolgozunk, és emiatt nem tudunk annyi időt a gyerekeinkkel tölteni, mint szeretnénk. Furdal a lelkiismeret, ha túlóráznunk kell. Vagy ha a sok teendő, a házimunka, a különóra miatt alig jut idő együtt lenni.

anyasag-buntudat
Úgy tűnik, az anyaság és a bűntudat kéz a kézben járnak. ( fotó: depositphotos)

Bűntudat, amikor magunkkal foglalkozunk
Leginkább akkor van bűntudatunk, ha magunkkal foglalkozunk, vagy legalábbis vágynánk egy kis én-időre. Gyakran érezzük magunkat kellemetlenül, ha saját magunkra szánunk időt, ha olyan dolgokat teszünk, aminek nincs köze a családunkhoz. Például, amikor sportolunk, a barátnőinkkel találkozunk, vagy csak leülünk egy könyvet olvasni, amikor még nem végeztünk az összes teendőnkkel.

Építő bűntudat
Vajon minden esetben rossz dolog-e a bűntudat? Valami olyasmi, amitől mindenképpen meg kell szabadulnunk? Lehet, hogy első pillantásra negatívnak gondoljuk, ám ahogy az életben általában, itt sem egyértelműen fekete-fehér a helyzet. A bűntudat ugyanis lehet konstruktív, építőjellegű, vagy destruktív, romboló is. A bűntudatnak lehet pozitív hozadéka is.

Nézzünk egy példát! Képzeljük el, hogy túlontúl ingerülten, bántóan szóltunk a gyerekhez, vagy rosszul kezeltünk egy helyzetet. Rájövünk, hogy hibát követtünk el, és emiatt kellemetlenül érezzük, talán szégyelljük is magunkat.
Konstruktív, építő jellegű bűntudatról akkor beszélhetünk, ha levonjuk a tanulságot és átgondoljuk, mit fogunk legközelebb másképp csinálni.
Ha van rá lehetőségünk, kijavítjuk, orvosoljuk a hibát, elnézést kérünk.
Mindeközben megértően, türelmesen viszonyulunk magunkhoz. Mert tudjuk, hogy mindenki hibázik, és ettől még nem vagyunk rossz anyák.
Nagy a különbség a „hibáztam”, a „rosszul reagáltam” és a „rossz anya vagyok” gondolatok között. Ha nem önmagunkat, hanem a tetteinket minősítjük, megóvjuk magunkat egy csomó felesleges szenvedéstől.
Ez a fajta bűntudat tehát hasznos lehet és segíthet abban, hogy jobb anyává, jobb emberré váljunk. Hiszen tanulunk belőle, fejlődünk, de közben nem bántjuk magunkat.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!