Pápua Új-Guinea -A kőkorszakból a sugárhajtásos repülőgépek világába
Egy idegenvezető feljegyzései
Földváry Eszter idegenvezető több mint negyven éve kísér turistákat szerte a világban. Egy amerikai utazási iroda munkatársaként eddig huszonötször utazta körbe a Földet, de most ő is, mint a turizmusban dolgozók többsége kényszerszabadságon van. Szabadidejében a fotóit rendezgeti és feljegyzéseket készít emlékeiből, amelyek közül néhányat a következő hetekben vendégszerzőként az Életforma olvasóival is megoszt.
Mellbe vágott a hőség és a pára, amikor kiszálltunk repülőnkből Pápua Új-Guinea fővárosa, Port Moresby repülőterén. Az első éjszakát a város központjában, egy luxus szállodában töltöttük. Itt ért az első meglepetés. Egy nagy vaskapuhoz érkezve fegyveres őrök engedtek be minket a szálloda udvarára. Nem kellett volna ezen elcsodálkoznom, hiszen már a repülőgépen összeszedtünk minden értékes holmit, ékszert, órát, készpénzt, bankkártyákat az utasoktól és a gépen egy biztonságos helyen zártuk el őket. Pápua Új-Guinea ugyanis nem tartozik a kifejezetten biztonságos országok közé, a hegyekben rendszeresen kirabolják az odautazókat, de az ott dolgozókat is. Így mi csak a legszükségesebb értékeket vittük magunkkal, fényképezőgépeket, kevéske készpénzt szuvenírekre. Ez a biztonsági előrelátás nem vette el a kedvünket, hogy közelebbről megismerjük ezt az országot.
A két véglet
Ittlétünk során két véglettel találkoztunk. A fővárosban a helyi emberek autót, repülőgépet vezetnek, komputeren dolgoznak, egyetemre járnak, majd egy rövid utazás után a kőkorszakban találjuk magunkat. Ez egyáltalán nem túlzás, hiszen még mindig vannak, akik kőbaltákat használnak, a kunyhókban őrzik a tüzet, a falvakban semmi jele sincs a 21. századi kényelemének.
Hallottuk, hogy a 80-as években is találtak teljesen eldugott helyen törzseket, akik egy addig ismeretlen nyelvet beszéltek. Az országban pontosan nem lehet tudni hány nyelv létezik, 841-et tartanak számon. Nincs még egy ilyen nép a világon, amely a kőkorszakból átugrik a sugárhajtásos repülőgépek világába, a kis primitív kunyhókból a légkondicionált emeletes házakba.
Hozzászólás zárolva.