Vissza az őskorszakba - kalandok Pápua Új-Guineában
Egy idegenvezető feljegyzései
Földváry Eszter idegenvezető több mint negyven éve kísér turistákat szerte a világban. Egy amerikai utazási iroda munkatársaként eddig huszonötször utazta körbe a Földet, de most ő is, mint a turizmusban dolgozók többsége kényszerszabadságon van. Szabadidejében a fotóit rendezgeti és feljegyzéseket készít emlékeiből, amelyek közül néhányat a következő hetekben vendégszerzőként az Életforma olvasóival is megoszt.
Hosszas késés után sikerült elrepülnünk a fővárosból a hegyvidékre, Tariba, a hulik lakóhelyére. Egy teljesen más világba érkeztünk. Ezt már a repülőtéren megtapasztaltuk, ahol hatalmas tömeg várt ránk. A helyiek a reptér kerítésébe kapaszkodva nagy érdeklődéssel figyelték a gépek érkezését.
Hajukban tollakat, leveleket viseltek, frizurájuk érdekes formájú volt. Orrukban csontok, füvek, egyesek fején fura kalapok voltak. Kis buszokkal indultunk szálláshelyünk felé. A város szélén hatalmas nyüzsgő piacon hajtottunk keresztül. Édesburgonya, banán, taró gyökér halmok mellett eladók guggoltak a sárban, szivárvány színű ernyővel védték magukat a nap és eső ellen. Itt már 2000 méter fölötti magasságon voltunk, a nap sokkal erősebben sütött és mi is nehezebben vettük a levegőt.
Kik azok a hulik?
A huli egy nagyon harcias nép. Az emberek különböző klánokhoz tartoznak, akik állandó készenlétben állnak, hogy megtorolhassák a rajtuk esett sérelmeket. A harcok legfőbb okai leginkább a földterület, a disznó és az asszony – pontosan ebben a sorrendben.
A disznók képezik a helyiek legfontosabb vagyontárgyát. Ezzel fizetik meg a menyasszony árát, vagy éppen kártérítést adnak a csetepatékban elhunytak családtagjainak.
Minél több disznója van egy huli férfinak, annál nagyobb a tekintélye. Disznókban mérik a feleségek értékét, az adósságot, egyáltalán minden értéknek a mértékegysége a disznó. A férfiak egész fiatalkoruktól kezdve arra gyűjtenek, hogy ki tudják fizetni a jövendőbeli feleségük árát a lány családjának, ami lehet 10-20-30 disznó, plusz még valamennyi kina, az itteni pénznem. A kina egy kagylófajta neve, ami nem is olyan régen még a helyi fizető eszköz volt.
Hozzászólás zárolva.