Facebook hozzászólás
363

A te cicád is szoronghat!

Míg néhány évtizede inkább az egerészés miatt tartották a cicákat, mára a doromboló szőrgombócok igazi házikedvencekké, sőt, a család teljes jogú tagjává váltak. A szeretetteljes környezet ellenére azonban számos tényező szorongást okozhat a kedvenceknél, ami igencsak megnehezíti a gazdik mindennapjait is. A téma szakértőinek segítségével nézzük, hogy mitől alakulhat ki a macskastressz, melyek az árulkodó jelek, illetve hogyan lehet kezelni a problémát.

A gazdik nem ismerik fel a bajt

A megváltozott élettér és szerepkörök miatt gyakran nem ismerik fel a gazdik, ha baj van kis kedvencükkel.

– A cicákat sokszor emberi tulajdonságokkal ruházzák fel a tulajdonosok és közben nem veszik figyelembe az állat természetes igényeit. A macskák kommunikációjának értelmezése sokaknak gondot jelent, így a stressz és a szorongás jeleinek felismerése is – árulta el Dr. Sátori Ágnes állatorvos.

A macskastressz szakértői, Kép: sajtóanyag
A macskastressz szakértői, Kép: sajtóanyag

Új családtag érkezése

– A macskák manapság elsősorban a társas igényeket elégítik ki, és jól reflektálnak az emberek hangulatára, a különböző élethelyzetekre is: sok támogatást nyújthatnak gazdájuknak. Egy cica segíthet a gyermekekben kialakítani a felelősségérzetet, illetve fiatal párok esetében felkészülni a leendő gyermek érkezésére – mondta Dr. Pataki Éva pszichiáter, aki szerint egy új családtag érkezése felboríthatja a legidillibb állapotot is és viselkedészavart válthat ki a cicánál.

Macskastressz, Kép: sajtóanyag
Kép: sajtóanyag

Költözés és környezetváltozás

A Feliway a közelmúltban végzett felmérésében 2037 gazdit kérdezett meg a macskatartással kapcsolatban: a válaszadók 79 százaléka tapasztalt már különböző helyzetekben – például költözés, lakásfelújítás vagy látogatók érkezése esetén – viselkedésváltozást kedvencénél.

– Macskastresszre utaló jel lehet, ha a cica elbújik, szokatlan vizelési szokásokat vesz fel, aktivitása csökken, étvágya megváltozik, összekarmolja a bútorokat vagy túlzott mértékben tisztálkodik. Szerencsére a problémák megszüntetésére létezik természetes megoldás: egy párologtató vagy spray segítségével a cicák szorongása kezelhető. Ezek a termékek a cica pofatájéki feromonjának szintetikus mását tartalmazzák, amelyet a macska a biztonságosnak ítélt környezetében helyez el – mondta el Dr. Szilágyi Noémi állatorvos, aki hozzátette, hogy a termékek sem állatra, sem emberre nincsenek káros hatással.

Utazás

– A praxisomban az egyik legsúlyosabb eset egy szfinx cicáé volt, akit Máltára utaztattak repülővel. Korábban annyira igyekezett kiszabadulni a macskaszállító dobozból, hogy véres lett a mancsa, de a spray segítségével hamar megnyugodott és útra is kelhetett – mesélte Dr. Olaszy Krisztián, a Rákosligeti Állatorvosi Rendelőintézet intézményvezető állatorvosa, aki szerint nem csoda, hogy sok gazdi inkább otthon hagyja kedvencét és így elkerüli a stresszes helyzetet.

Cica eltakarja a szemét, Kép: sajtóanyag
Kép: sajtóanyag

Örökbefogadás

A kutatásból többek között az is kiderült, hogy sokan szívesen segítenek a hontalan cicákon: a válaszadók 36 százaléka az utcáról, 9 százalék pedig állatmentő szervezettől fogadta be kedvencét. A cicák életében azonban a beilleszkedés nem mindig zökkenőmentes.

– Amikor végre családba kerülnek a cicák, sok esetben elrejtőznek, éhségsztrájkba kezdenek, nem ürítenek, illetve az embert elkerülik és inkább éjszaka merészkednek elő. Nagyon kevés cica oldódik azonnal, a legtöbbnek napokra vagy akár hetekre van szüksége – osztotta meg tapasztalatait Schneider Kinga, a Noé Állatotthon szóvivője.

Mint látható, a macskák akár a legkisebb változásra is érzékenyen reagálhatnak, így nagyon oda kell figyelni rájuk. A szorongásra utaló jelek esetén érdemes legelőször felkeresni az állatorvost, aki megállapítja, hogy nem valamilyen betegség áll-e mégis a háttérben. Amennyiben valóban macskastresszel állunk szemben, annak megfelelően lehet elkezdeni a kezelést.

Felelősek vagyunk mind!
Radikális szemléletváltást sürget a Rex Kutyaotthon Alapítvány a hazai állatvédelemben, ezért 2017. május 6-án megalapítják a Felelős Állattartás Napját. Az új jeles nappal többek között arra hívják fel a figyelmet, hogy Magyarországon még mindig aggasztóan magas a kóbor állatok száma, és mindennapos az állatkínzás. A kezdeményezés nyitó akciójaként május 6-án mindenkit várnak a Rex Állatszigetre, ahol egy óriásvászonra tehetik le színes kéznyomukat a felelős gazdik és az egyetértő állatbarátok. Sőt, a négylábú kedvencek mancsnyomát is várják!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!