Juhokat a városi közparkokba!
Az ember jelenléte és agresszív térnyerése a végső pusztulással fenyeget számos állat és növényfajt. Ezt felismerve több szervezet is figyelemfelkeltő kampányba fogott. Egyre több helyen találkozhatunk a lakott településeken belül méhlegelőkkel és rovarhotelekkel, így próbálják az ökoszisztéma szempontjából nélkülözhetetlen rovarok életét megmenteni. A természetért aggódó szakemberek szerint a juhnyájak is sokat tudnának javítani a zöld területek állapotán.
Óriási, rovarhadtól nyüzsgő hatalmas festmény került az elmúlt hetekben a szegedi Vág utcai fűtőmű falára. A különleges alkotás a Városmetamorfózis természetvédelmi street art program „Beporzó Hadművelet” keretében készült el a Mondolo Egyesület, a Syngenta Magyarország és a Szegedi Távfűtő Kft. együttműködésében.
A csaknem 500 négyzetméteres óriási falfestmény a Muralpaint csapat, Marton Ákos és Vinkó Leó keze munkáját dicséri, a művészek több mint négy hétig dolgoztak alkotásukon.
A látványos akción túl, a Beporzó hadművelet részeként, városszerte tíz helyszínen létesült vadvirágos méhlegelő és öt késíztettek rovarhotelt a beporzók és a városi biodiverzitás megóvása érdekében.
Már speciális fűmag keveréket is fejlesztettek, ami a legideálisabb egy virágos méhlegelő kialakításához. Egy-egy rovarhotel pedig olyan, mesterségesen létrehozott beporzóbarát eszköz, ahol e fajok elsősorban búvó-, és peterakóhelyre találnak.
Az ökológiai rendszerek egyik alappillére a beporzó fajok jólléte. A mai virágos növényfajok mintegy 87 százaléka rovarbeporzású, míg a termesztett növényeink 85 százalékának van szüksége rovarok segítségére a szaporodásban.
A beporzó fajok védelme, támogatása nemcsak a mezőgazdaság számára kiemelten fontos, hanem a nagy népsűrűségű városokban is elengedhetetlen.
A program minden helyszínére egy-egy, a beporzó rovarok és életmódjuk megismertetését segítő, QR-kóddal ellátott információs tábla került. Az együttműködés részeként a Mondolo blogján rendszeresen olvashatnak a beporzókkal kapcsolatos témájú írásokat az érdeklődők, kezdve azzal, hogy milyen fajok tartoznak ide, milyen tévhitekkel kell leszámolnunk velük kapcsolatban, mit tehetünk értük városi környezetben.
Hozzászólás zárolva.