Civil negyed sorozatunk újabb része
Bemutatjuk a BAGázs egyesületet
A legtöbben el sem tudjuk képzelni, hogyan élhetnek egy cigánytelepen az emberek. Ami nekünk a mindennapi élet velejárója, mint az oktatás, a munkalehetőség vagy az internet-hozzáférés, az náluk ritkaság számba megy. A BAGázs közhasznú egyesület célja nem az adományozás, hanem a lehetőségek megteremtése a rászorulók számára.
A BAGázs közhasznú egyesület munkatársai már 10 éve azon dolgoznak, hogy segítséget biztosítsanak a cigánytelepeken élők számára a kitörésre, kiemelésre. Hogy hogyan? Íme néhány példa: a gyerekeknek táborokat szerveznek, a fiataloknak lehetőséget nyújtanak a tanuláshoz, az asszonyoknak pedig varróköröket szerveznek és hozzásegítik őket ahhoz, hogy életükben először saját bevételük is legyen. Kérdéseinkre a szervezet kommunikációs munkatársa, Simon Rebeka válaszolt.
Idén 10 éves a BAGázs közhasznú egyesület, elmeséled nekünk, hogyan is indult útjára a kezdeményezés?
A BAGázs története egy nyári táborral indult, ekkor Both Emőke az egyesület megálmodója és vezetője már pártfogóként dolgozott a dányi cigánytelepen. A tábort követően önkéntesek kezdtek el lejárni a telepre gyermekfoglalkozásokat tartani, amiken közel 40 gyerek vett részt. A következő mérföldkő egy budapesti és telepi fiatalokból álló közösség megteremtése volt, akik a telepi gyerekek és kamaszok támogatására vállalkoztak közösen. Később egyre több korosztály számára, az élet egyre változatosabb területeit lefedő programok születtek a BAGázson belül. Ilyen például a telepi felnőttek mentorálása vagy adósságkezeléssel és álláskereséssel foglalkozó programjaink.
A honlapotokon azt írjátok, hogy nem adományozók vagytok, akkor pontosan hogyan segítitek a cigánytelepen élőket?
Igen, a BAGázs adományozás helyett a telepiek helyzetbe hozásán dolgozik. Ezzel el tudjuk kerülni a függő viszonyt a telepiek és a szervezet között, hiszen ezeket az eredményeket maguk a programokban résztvevők érik el. Sokkal nagyobb sikerélményt és önbizalmat tud adni a résztvevők számára az, ha lehetőséget és támogatást kapnak, de a kitűzött célt az ő befektetett energiájukkal és munkájukkal érik el.
Mi alapján lehet bekerülni a BAGázs programjaiba?
Évente többször tartunk felkészítő képzéseket programjainkra. Ezek általában két napos intenzív alkalmak, melyek végén a leendő önkéntesek programvezetőjükkel közösen a telepre is ellátogatnak. Aki ezen a képzésen részt vesz és úgy érzi el tud köteleződni a szervezethez legalább fél-egy évre, az csatlakozhat önkéntesként. Ez azért is fontos, mert időt vesz igénybe, amíg bizalmi kapcsolat alakul ki a résztvevő és az önkéntese között, az érdemi közös munka pedig ezután tud csak elkezdődni.
A honlapunkon mindig aktuálisan megtalálható, hogy éppen milyen pozícióra, milyen feladatokra keresünk önkénteseket.
Hozzászólás zárolva.