Facebook hozzászólás
445

Futballstadionok – nemcsak az eufória, de a tragédia színhelyei is

Az idén megrendezett futball EB sok örömet okozott a futball szerelmeseinek, gyönyörű játékok, csodaszép gólok a meccsek többségén. És biztonság, ami talán a legfőbb érték. Nem úgy, mint a nyolcvanas években, amikor egymást érték a lelátókon a borzasztó tragédiák. Összeállításunkban ezeket a szomorú alkalmakat idézzük vissza.

Az idei Európa Bajnokságon (EB) nem csak a pályán történtek drámai események – gondoljunk a dán Eriksen hírtelen szívleállására, és többszöri újra élesztésére -, de a lelátón is volt egy incidens, egy angol szurkoló zuhant le a lelátóról.

A Wembley Stadionban megrendezett Anglia – Horvátország mérkőzésen az egyik angol szurkoló a kezdőrúgással egy időben esett le a lelátóról, őt kritikus állapotban szállítottak kórházba. Szemtanúk szerint az angol drukker a betonra és a székekre esett.

Ma már biztonségosak. Fotó: depositphotos.com
Ma már biztonségosak. Fotó: depositphotos.com

Sajnos, a sporttörténelem során több olyan helyszín is van, ahol nézők sérültek meg, vagy vesztették életüket a lelátón, a tragikus események többsége a nyolcvanas években történt, arra az időre ugyanis teljesen amortizálódtak a pár évtizeddel korábban megépült arénák.

A korszerűtlen stadionok, az elavult biztonsági szabályok és a futball-huliganizmus öt éven belül három borzalmas katasztrófához vezetett a nyolcvanas években.

Bradford – égő stadion 

1985-ben egy harmadosztályú meccsen Bradfordban kigyulladt az egyik lelátó faszerkezete, és ráomlott a tömegre. Összesen 56-an haltak meg.

A televízió jóvoltából már akkor tízmilliók követhették élőben, ahogy Bradfordba elszabadul a pokol. A tragédia a bérleteseknek fenntartott fedett tribün északnyugati sarkában kezdődött, előbb egy keskeny kis füstcsíkkal, amit később egy jóval hosszabb idejű, de már kifejezetten erős füstszivárgás kísért.

A tömött lelátón nem vették nagyon komolyan a dolgot, a füstbombák használata ugyanis már abban az időben igen elterjedt volt Angliában, és ezt is annak vélték.

Ám tíz perc után a füst helyén lángcsóva tűnt elő, és a korhadt fa meg a kátrány hatalmas lánggal kezdett égni. Később kiderült, hogy a Nyugat-Yorkshire-i körzeti tanács műszaki osztálya már 1984-ben is figyelmeztette az FC Bradford vezetőit, hogy a központi lelátó fagerendázata tűzveszélyes.

A bradfordiakhoz intézett levél egyebek között megállapította, hogy már egy vigyázatlanul eldobott cigaretta is bajt okozhat.

A Heysel-tragédia – leomlik a támfal

A Heysel-tragédiát a hetvenes-nyolcvanas években egyre jobban terjedő futball hulliganizmus számlájára lehet írni.
1985. május 29-én, a brüsszeli Heysel Stadionban, az angol Liverpool FC és az olasz Juventus FC mérkőzésén ledőlt egy támfal, 39 szurkolót temetve maga alá; a tragédiában 32 olasz, 4 belga, 2 francia és egy ír drukker vesztette életét.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!