Magyar siker: gombából készült textil
A 8. Európai Quilt Triennálé harmadik helyét szerezte meg egy fiatal magyar textiltervező, Márföldi Dóra, aki a gombafonalakkal, vagyis egy nagyon környezetbarát anyaggal kísérletezve hozott létre textilszerű anyagot. Fércmű című munkájával érdemelte ki az elismerést Heildbergben.
Márföldi Dóra útja sokfelé ágazhatott volna az indulás után, hiszen képességei szerint lehetett volna akár tudós kutató is. Ő azonban végül a képzőművészet alkalmazotti irányába tájékozódott, azt érezte igazán a sajátjának, abban tudott végül is kiteljesedni.
Dóra olyan családban nőtt fel, ahol a kézművesség hobbiszintű művelése jelen volt.Ha nem is napi foglalatosságként, de a szülőkkel Dóra szívesen ütötte el így az időt. Kifejezetten jól tanult az iskolában is, egyáltalán nem állt tőle távol az elmélyült ismeretszerzés. Gyakran feledkezett bele egy-egy témába, és ilyenkor szeretett a dolgok leglényegéig leásni.
A nyíregyházi gimnázium rajzszakkörében Dórát egyszer egy olyan feladat találta meg, amivel még az OKTV, azaz az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen is komoly helyezést ért el. A választott téma itt már közelített későbbi érdeklődési területéhez; munkájának címe Ripl-Rónai József, a Nyugatos írók portréi. A századfordulós művész Babitsról, Karinthyről, Adyról készült sorozata annyira megihlette Dórát (főleg, hogy a művész a gobelin és a textil területén is nagyot alkotott), hogy választott témájában kifejezetten intenzív kutató munkát végzett. Szorgosan látogatta az OSZK-t és a Petőfi Irodalmi Múzeumot is, és végül még a továbbtanulását is komolyan befolyásolta az elért siker.
A Szegedi Tudományegyetem képi ábrázolás, esztétika szakon folytatta tanulmányait, négy évet el is végzett. Ekkorra azonban végképp megérlelődött benne az elhatározás, az ő útja nem a tudomány ösvényén fog tovább haladni. A művészet, és annak is az alkalmazottabb verziója az ő igazi iránya. (A textil iránti vonzódása már akkor kezdett kibontakozni, amikor Ripl-Rónai gobelin munkáival kapcsolatba került.)
A váltás viszonylag könnyűre sikeredett, a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) divat és textil tervezés mester szakára átkerülve mind a négy szegedi évét elfogadták, így sínen voltak a tanulmányai, lehetett alkotni.
A második szemeszterében volt egy úgynevezett fenntarthatósági félév, ahol a hallgatók azt vizsgálták, hogyan lehet úgy textileket tervezni, hogy az ember a lehető legkisebb ökológiai lábnyomot hagyja maga után. Ehhez olyan alapanyaggal érdemes kísérletezni, ami nem terheli a környezetet, de textilként is működik.
Ez lett a micélium, a gombafonalak összessége, szövedéke, amely valójában a gombák talajt átszövő részét alkotja. Ezek a fonalak egy-egy spórából nőnek ki, és folyamatos növekedésre képesek. A párás, nedves, sötét helyen gyorsan megvastagszik a micélium, és egyes gombák a micéliumból fejlődnek ki.
Hozzászólás zárolva.