A nyár íze: a kovászos uborka
Minden évszaknak megvan a maga jellegzetes étele, ami a magyar családok asztalán gyakran előfordul. Ha nyár, akkor ez a „koviubi”, egy fantasztikus savanyúság, hűsítő csemege a kánikulában. Lássuk, miért szeretjük annyira és mi elkészítésének titka.
A nyár ízei és illata, a hűs hajnalok és a meleg esték hangulata, a röpködő, zümmögő, ciripelő bogarak hangjai, a fák ágai között átszűrődő napsugár. Az időnként nehézzé váló sűrű meleg levegő izzadságcseppjei. Meggymagozás a kertben, főtt kukorica és dinnye minden mennyiségben. És az ablakpárkányon az 5 literes befőttesüvegben érlelődő uborka. Mindez egy idilli életkép a nyárból, amire télen is szívesen visszaemlékezünk.
Gyerekként nem igazán szerettük a kovászos uborkát, ezt a különleges savanyúságot igazi élvezettel felnőttkorban lehet enni és persze elkészíteni. Egyre többen vágnak bele a savanyítás művészetébe, ahány ház annyi szokás, számtalan jól bevált recept létezik a kovászos uborka elkészítéshez. Mi most megkíséreljük összeszedni a legfontosabb összetevőket és a sikeres elkészítés módját.
Mi a siker titka?
- A friss, 8-10 cm-es uborka (akkor a legjobb, ha szúrós kicsit a héja, állítólag ezek maradnak igazán ropogósak).
- Nagymamáktól azt lehet eltanulni, hogy vágjuk le az uborkák végeit és nyaljuk meg őket, nehogy keserű legyen. Aki nem hiszi, járjon utána…
- A fűszerezés: a kapor a vastag szárával, virágával a legjobb, jó sok fokhagyma, só – ez az alap. Van, aki hosszúra vágott torma szálakat is tesz bele, hogy miért, az íze miatt, vagy valami más okból kifolyólag, nem sikerült kideríteni. Versenyben vannak még: pár szem egész bors, mustármag, borsikafű (csombor), babérlevél.
- A vizet a csírátlanítás miatt érdemes a sóval felforralni, majd langyosra visszahűteni.
- Ugyanezen okból célszerű a befőttesüveget is alaposan megtisztítani.
- Kovászos kenyér vs. krumpli. Az utóbbit gluténérzékenyek számára is biztonságos megoldás, előbbi viszont mégiscsak jobb ízt ad neki.
- Az ideális hőmérséklet a 25-28 fok, árnyékos, levegős hely. Tévhit, hogy a napra kell tenni, sőt az erős nap ront a minőségén és nagyobb eséllyel puhul meg az uborka.
Elkészítés, ahogyan a nagymamától tanulhattuk…
Hozzászólás zárolva.