Mitől annyira fiatalosak a japán nők még hatvanas éveikben is?
Javában zajlanak az olimpiai játékok Tokióban. Valljuk be, mi itt Európában nem sokat tudunk a japán életvitelről, az ottani szokásokról. Az ott élő hölgyek fittségének titkáról és szépségápolási rutinjáról pedig valószínűleg még kevesebbet hallottunk. Egészen mostanáig.
A japán kultúra és életmód híres az ott élők nyugodtságáról, kiegyensúlyozottságáról, annak ellenére, hogy egész életükben rendkivül sokat dolgoznak, meglehetősen szorgalmasan. A japán nők pedig szinte életük végéig megőrzi karcsúságukat, fiatalosságukat. Vajon mi lehet a titkuk? Megpróbáltunk utánajárni.
Született optimisták
Köztudott, hogy Japánban van az egyik legmagasabb élettartam a világon. Ám ha megkérdeznél egy japán nőt, hogy mi lehet a hosszú élet titka, valószínű, semmiféle különös dolgot nem emelne ki, hiszen életvitelüket hosszú generációk során fejlesztették tökéletesre. Minden választásuk, tettük, és döntésük a béke, a szeretet és az egymás megbecsülésének jegyében születik. Legyen szó bármilyen problémáról, felmerült nehézségről a japán hölgyek fő mozgatóereje bizony az a velük született pozitív hozzáállás az élethez, mely számunkra szinte fel sem fogható.
Nem panaszkodnak és kritizálnak
A japán nők mindig arra törekednek, hogy a mindennapokban is megtalálják a jót. Ha nehézségekbe ütköznek, szembe néznek vele és a saját munkájukat, elért teljesítményüket sosem kicsinylik le. Ha nehéz időszakon mennek keresztül, nem temetkeznek értelmetlen zabálásokba, vagy nem hódolnak valamilyen káros szenvedélynek. Sokkal inkább kommunikálnak egymással, elmondják, mi bántja őket és megpróbálják megkeresni rá a megoldást. De ez nem összekeverendő a panaszkodással, a mások becsmérlésével, hiszen elveik szerint, aki nem tisztel másokat az saját maga szeretetére, megbecsülésére sem képes. Ha például érzik, hogy munkájuk túl stresszes, hogy elegük van, szünetet tartanak és újra feltöltődnek: kirándulnak, vásárolgatnak – és ha újra nyugodtakká váltak, visszatérnek a munkához. Na igen, jó nekik mert megtehetik! S ez valóban így van, sajnos nem tudjuk cáfolni. Mi el sem tudjuk képzelni, milyen ott a munkaadó és munkavállaló kapcsolata. Ott a munkaadó ösztönöz és jutalmaz a kemény munkáért, és ez nem csak elismerés és megbecsülés terén mutatkozik meg, hanem a fizetésben is és a szabadság idejében és megfizetésében is. Cserébe viszont a japán munkavállalók rendkivül lelkiismeretesen és legjobb tudásuk szerint végzik feladataikat.
Aktívak maradnak
Bár életük során rengeteget dolgoznak, nyugdíjba vonulni mégsem annyira szeretnek. Jelmondatuk: „Maradj aktív és ne vonulj nyugdíjba, amíg csak megteheted”. Természetesen a japán nők nem bolondultak meg, nem céljuk életük végéig gürizni, sőt! Az évek múlásával egyre inkább azon vannak, hogy a lehető legtöbbet könnyítsenek életükön. Ha dolgoznak is idősebb korukban, akkor azt biztosan nem nyolc órás munkaviszonyban teszik és nehéz fizikai megerőltetéseket sem végeznek. Nem is tehetnének másként, hiszen csakúgy, mit Ázsia több kultúrájában Japánban is erőteljes tisztelet veszi körül az idősebb embereket, melybe az is beletartozik, hogy figyelnek arra mennyit dolgoznak. Az állam is megtiszteli a társadalom idősebb tagjait, például azzal, hogy elég magas nyugdíjat fizet nekik, mely minden igényüket kielégíti. Egyenesen szégyennek számít arrafelé, ha valaki nem gondoskodik idősebb rokonáról. Japánban amúgy minden ember egészségügyi ellátását az állam állja, ami elsőre hihetetlennek tűnhet számunkra. Éppen emiatt az emberek nem csak akkor mennek orvoshoz, ha valami baj van, hanem rendszeresen járnak szűrővizsgálatokra, így biztosítva hosszú életüket.
Hozzászólás zárolva.