Ceasertól Radnótiig
Ki hinné, hogy egy véres kezű diktátorról kapta nevét a nyár egyik legszebb hónapja! Pedig nem csalás, nem ámítás, Julius Ceaser a névadó. Köszönjük történelem! Még szerencse, hogy sokaknak már „csak” Shakespeares vagy egy üveg konyak jut róla eszébe. Ez, kérem, a diktátorsors! Mellesleg érdekes, hogy számos ország éppen júliusban ünnepli szabadságát, függetlenségét. Radnóti Miklós pedig egy györű verset adott nekünk!
Gaius Julius Caesar i. e. 100-ban, július közepén plebejusi gyermekként látta meg a napvilágot, és római hadvezérré, politikussá nőtte ki magát. Elévülhetetlen érdemeket szerzett a köztársaság felszámolásában és a császárság intézményének létrehozásában. Elfoglalta Galliát, és elsőként vezetett hadjáratot Britanniába. A Wikipedia szerint minden idők egyik legnagyobb stratégája volt és nagyszerű politikus is, ám mindkettő alatt leginkább az értendő, hogy kitűnően tudott bánni az emberekkel.
Még szerencse, hogy július ma a nagypolitkában számos országban ad ünneplésre okot. Nemcsak az Egyesült Államokban tartják a függetleneség napját e hónapban, hanem például Kiribatiban, a Comore-, a Salamon-, a Bahama-szigeteken és Fehéroroszországban is. Júliusban ünneplik a brunei szultán, a tongai uralkodó és a szváziföldi király születésnapját, Kínában a kommunista párt megalakulását, Indonéziában és Vanuatuban a gyereknapot, Szlovákiában Szent Cirillt és Metódot. Nekünk sincs okounk panaszra, július utolsó napján tartjuk a Balatoni Halak Napját.
Szerencsére hazai költőink is megénekelték ezt a gyönyörű hónapot! Ajánlom figyelmetekbe Radnóti Miklós Július című versét!
Düh csikarja fenn a felhőt,
fintorog.
Nedves hajjal futkároznak
meztélábas záporok.
Elfáradnak, földbe búnak,
este lett.
Tisztatestű hőség ül a
fényesarcú fák felett.
Gyönyörű júliust kívánok mindenkinek!
Hozzászólás zárolva.