Facebook hozzászólás
9 681

Tíz Vekerdy Tamás idézet, ami mindig örökérvényű a szülők számára

Magyarország talán egyik legismertebb pszichológusa 1935. szeptember 21-én született Budapesten. Életpályája során nagyon sok olyan könyvet írt, ami segítséggel volt a szülőknek a nevelésben. Vekerdy Tamás íróra, pszichológusra emlékezünk.

Foto: Wikimedia Készítette: Szilágyi Lenke – http://beszelo.c3.hu/hir/szilagyi-lenke-fotoi-a-beszelo-marcius-15-i-rendezvenyerol, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44713037

Vekerdy Tamás lassan már két éve nincs velünk, de a gyerekközpontú iskolarendszer fontosságáért harcoló szakember idézetei, gondolatai végig kísérik a jelenünket. A pszichológus mindig is arra figyelmeztette a szülőket, a tanárokat, hogy nagyon fontos: a gyerekeket ne hajszoljuk túl, mert az megbosszulja magát. Vekerdy Tamás szerint az a legfontosabb, hogy mind a szülő mind a gyerek jól érezze magát a bőrében és beszélgessenek.

Olvasd el a következő idézeteket, ha te is nevelsz  gyermeket, unokát, vagy csak szeretnél egy kicsit elgondolkozni az élet fontos dolgairól.

1. A gyerek először játsszon, és ha ebben elfáradt, akkor majd kedvvel, önként veti magát a tanulásra. Mert a gyerek nem lusta, hanem kezdettől fogva mérhetetlenül kíváncsi, és igyekszik elsajátítani a világot. Lustává csak akkor lesz, ha igényeit, testi és lelki szükségleteit újra és újra semmibe veszik, mint ez nagyon gyakran az iskolában, sőt, már az óvodában is megtörténik.

2. Nem a gyereknek kell jónak lennie az iskola kedvé­ért – de sokan hiszik ezt! – ha­nem: az iskolának kell mindent megtennie a gyerekért.

3. A legrosszabb korrepetitor, gyerekeinek legrosszabb házitanítója mindig maga a szülő. Saját gyerekünk idegesít minket a legjobban lecketanulás közben, hiszen vele szinte a fogamzás pillanata óta együtt tanulunk mindaddig, amíg velünk él vagy talán még tovább. Egymásban is a világot tanuljuk, a világot és az embert, az emberi kapcsolatokat – és ki-ki tanulja ebben a tükrözésben önmagát. Ezt a nehéz, sokszor feszült, hol öröm-, hol szenvedésteli tanulást nem lehet még lecketanulással is megterhelni. Nem bírja ki.

4. A felnőtt kiönti a lelkét, csak közben hazudik, kamuflál, saját maga előtt is leplez. Panaszkodik, de nem a lényegről. A gyerek viszont jobbára makacs, dacos, nem árulja el csak úgy, hogy ez meg ez a bajom, viszont egy idő után rajzban, játékban esetleg kirobbanóan jeleníti meg a problémáját.

5. Őrület, hogy a gyerek minden percét be kell osztani. Edzés, úszás, tánc, angol, mulatság, ezeken majd lefoglalkoztatják azt az idegesítő gyereket. Ahelyett, hogy hagynák otthon bambulni, merengeni, magában eljátszani, a kádban, vagy inkább az udvaron egyik kisvödörből a másikba önteni a vizet. Nincs sarazás, nincs homokozás. Játszóház van. Marhaság. Kevés elemű, egyszerű élet kell a gyereknek, attól nyugszik meg.

Foto: Wikimedia




Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!