Mikor van szükség hereultrahangra?
Több olyan eset van, amikor a herék és a herezsacskók ultrahangja kifejezetten fontos és hasznos lehet. Mikor van szükség ilyen vizsgálatra? Nézzünk néhány jellemző esetet, amelyek rávilágítanak ezeknek a precíz készülékeknek a jelentősségére.
Leszállt herék vizsgálata
A herék a születéskor még nem a megszokott helyükön vannak. A fiúgyermekek szülei tisztában vannak a kérdéssel, hiszen bizonyos időszakban minden e körül forog, legalábbis kiemelt figyelmet kap. A magzati korban a hasüregben vannak a herék, és a lágyékcsatornán keresztül jutnak el megszokott helyükre, a herezacskóba.
A heréknek ivarérett korig a helyükre kell kerülniük, mivel csak alacsony hőmérsékleten működnek megfelelően, így eredeti helyük erre nem alkalmas. A herék leszállásának nevezett folyamat viszont idő előtt elakadhat, ezt rejtett heréjűségnek nevezik.
Ilyenkor ultrahangos szűrővizsgálat segít a here helyének feltérképezésében. Hiszen ez a szerv nem maradhat a hasüregben vagy félúton, ha nem a rendeltetési helyén van, akkor komoly egészségügyi problémákat okozhat.
Lágyéksérv vagy gyulladás gyanúja
Előfordul, hogy a here levándorlása után a lágyékcsatorna nyitott marad, és elérheti a here szintjét is. Ezt az állapotot lágyéksérvnek nevezzük. Ha lágyéksérv gyanúja merül fel, akkor ultrahangvizsgálatra van szükség. Ezt a betegséget ugyanis műtéti úton kezelni kell.
A here gyulladásos megbetegedései is nagyon kellemetlenek és veszélyesek is lehetnek. A gyulladást sokszor folyadékfelhalmozódás okozza. A herékről készült ultrahangkép megmutatja nekünk a felhalmozódott folyadékot vagy épp a gyulladás mértékét.
Meddőségi vizsgálatok
A meddőségi vizsgálatok sokoldalú, több vizsgálatból álló folyamatot takarnak. A hormonvizsgálatok mellett több más vizsgálatra is szükség lehet, ha fel szeretnénk térképezni az esetleges probléma létezését, illetve annak okait.
A here véráramlásának megfigyelése a Tiason Ultrahang és Bőrgyógyászat érultrahang vizsgálatának segítségével nagyon hatékony tud lenni. Ugyanis a here ütőereinek nyomással szembeni ellenállását vizsgálva az úgynevezett RI, azaz rezisztencia index mutató tanúskodik arról, hogy az adott here kevesebb ondósejtet termel-e. Az RI mutatószámai ugyanis minden esetben megmutatják az esetleges rendellenességet.
Egyéb betegségek, tünetek
Vannak más esetek is, amikor érdemes lehet ultrahangos vizsgálatot végezni a szóban forgó szerveken. Például ha ismeretlen eredetű fájdalom jelentkezik a területen, esetleg herecsavarodásra vagy fejlődési rendellenességre gyanakszunk. Ezek az ultrahangok ugyanis a here és a mellékhere minden rejtett eltérését meg tudják mutatni. Illetve a vérkeringését is képesek feltérképezni.
Ezért a legelső gyanú, legkisebb rendellenesség esetén érdemes egy ilyen vizsgálatot beiktatni. Ezzel sok probléma megelőzhető vagy éppen időben kezelhető.
Hozzászólás zárolva.