Az oltás tényleg okozhat menstruációs zavarokat?
A menzesszel kapcsolatos zavarok minden nő életének részét képezik. Változó, hogy mi is állhat ezek hátterében, bár a legtöbb esetben vagy megoldódik a gond magától, vagy nem tulajdonítanak akkor a jelentőséget neki a betegek, hogy orvoshoz forduljanak. Az utóbbi időben azonban a menzesz zavarai a Covid vakcinákkal kapcsolatban is előkerültek. Valóban okozhat menstruációs zavart egy oltás?
A oltásokkal, pontosabban azok mellékhatásaival kapcsolatban nagyon sok hír röppent fel és ült el. Utána jártunk az igazságnak dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos segítségével.
Az oltás fontosságáról rengeteget hallunk, a vele járó híresztelések némelyike pedig valós veszélyt jelenthet, némelyike azonban pusztán spekulációnak bizonyult. Ugyanígy vetődött fel a Covid-vakcinák ciklusra gyakorolt hatása is. Sajnos igen sok esetben maguk a vakcinák is képesek összezavarni a menzeszt, mely jellemzően magától helyreáll 3-6 hónap alatt, de az is igaz, hogy az eltolódás hátterében a stressz, önmagában a járvány miatt érzett szorongás, sőt, akár az oltás nyomán érzett megkönnyebbülés is állhat.
Elcsúszott a ciklus a pandémia miatt
„Mivel a menzesz hormonális folyamat, és persze a szervezeten belül zajlik, így arra bizony az érzelmek is hatást gyakorolhatnak. A stressz, a szorongás, vagy annak hirtelen, katartikus feloldása pedig különösen alkalmasak arra, hogy megzavarják a menzeszt. Ez jellemzően rövid távú zavart okoz, vagyis egy – két ciklus alatt beáll a folyamat a normál időszakra – mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak
Sok esetben azonban a menzesz a pandémia alatt a nőknél elcsúszott. Ennek oka azonban messze nem a vakcina, hiszen a csúszás már az oltás előtt is jelentkezhetett. A problémát sokkal inkább a stressz mellett jelentkező mozgáshiány, az étkezési szokások felborulása, eltolódása okozza.
A stressz, melyet a pandémia, a home office és a bezártság miatt élünk meg komolyan hat a szervezetre. Ellene a test úgy védekezik, hogy a hatásait kompenzálja, ehhez azonban többlet tápanyagot vesz igénybe. Mivel az étkezési szokások is sokszor felborulnak ebben az időszakban, így a tápanyagbevitel is változik, tovább romlik (egyébként sem jó, mivel a fejlett országokban jellemző a tápanyaghiányos állapot, mely az élelmiszerek beltartalmának csökkenése miatt van jelen). A mozgáshiány pedig a bevitt tápanyagok felszívódására van rossz hatással, vagyis összességében akár jelentős mértékben is csökkenhet a hasznosuló tápanyagok mennyisége.
Ha nincs elég tápanyag, akkor menzesz sincs
Abban az esetben, ha a tápanyag nem elegendő, a test kénytelen reagálni. Mivel a vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok a hajtóanyagai a testnek, ha nincs belőlük elég, akkor egyes funkciók leromlanak. Ezek észszerűen nem lehetnek azok, melyek az életben maradáshoz szükségesek, így többnyire olyan folyamatok sérülnek, mint a ciklus, vagy éppen az egészséges haj és bőr kialakítása.
Hozzászólás zárolva.