Facebook hozzászólás
852

Kéktúra kezdőknek: így vágj bele a túrázásba

Biztos, hogy te is hallottál már a kék túráról, ami az utóbbi időkben nagy népszerűségnek örvend. A pandémia alatt sokan vágtak bele a túrázásba, és fedezték fel Magyarország kék túra útvonalát. Ha te is szeretsz túrázni és szeretnéd egy kicsit jobban beleásni magad ebbe a világba, olvasd el a cikkünket.

De mi is az a kéktúra?

Az Országos Kéktúra hazánk leghosszabb, jelzett túraútvonala. Története az 1930-as évekig nyúlik vissza. A kéktúrázás nem csupán az északi tájakat bejáró Országos Kéktúráról szól. Bár nagy múltja miatt ez a legnépszerűbb. De létezik Dél-dunántúli és Alföldi Kéktúra is. A kéktúra útvonalakat egy térképben találod, és a túrázás során pecséteket gyűjthetsz az ott kihelyezett pecsételő helyeken (ezeket is jelzi a térkép!). A három legnépszerűbb kéktúra útvonalakat eddig 10041-en teljesítették, de évente mintegy tizenötezer ember vág bele a kéktúrázásba. Az igazolófüzet szerint a legfiatalabb túrázó 7 éves volt, a legidősebb 95 éves.

Hogyan lehet kéktúrázni? Mi kell hozzá?

Csak el kell indulni az egyik útvonalon, de mielőtt útra kelnél ezeket a dolgokat érdemes beszerezned előtte.

Ha a túra teljesítéséért járó díjazást – elismerő oklevél és jelvény – is szeretnéd megszerezni, akkor érdemes beszerezni az MTSZ által kiadott eredeti igazolófüzetet, vagy a Magyar Természetjáró Szövetség Turistashopjában vagy viszonteladó partnereinél. Általános szabály szerint amilyen füzetet használsz, annak a bélyegzésre vonatkozó szabályai szerint kell eljárnod. A kéktúrák egyedi bélyegzőit az útvonalon kihelyezett dobozokban találod. Ha valamilyen oknál fogva nem elérhető az igazoláshoz szükséges bélyegző, így nem tudsz bélyegezni a füzetbe, akkor két megoldás lehetséges: vagy készíts egy szelfit, amelyen beazonosítható a bélyegzőhely és te magad is, vagy, keress a közelben egy olyan helyszínt, amelynek a céges bélyegzőjén látszik a település neve (például vasútállomás, plébánia, vegyesbolt stb…).

Kéktúrázás során a füzeten kívül bélyegzőpárnára és tintára is szükséged lesz, ugyanis a kihelyezett dobozokban csak a gumilenyomatokat találod. Ahhoz, hogy belepecsételd az igazolófüzetedbe kell a párna és a tinta. Érdemes még ezek mellé egy tollat is eltenned, mert a dátumok beírásához és az igazolófüzet végén üresen hagyott lapokon jegyzeteléshez ez jól jön.

A kéktúra nagyon népszerű kikapcsolódás (Foto: Depositphotos)

Kezdőknek is ajánlott?

Fizikai megterhelés szerint a szakaszok nagyjából egyformák, de szinte mindenhol vannak emelkedők és lejtők. A Budai-hegységben és a Pilisben a kéktúra jól kiépített utakon halad, de ez nem mondható el minden tájegységünkről. Érdemes megtanulni a jelzőtáblák olvasását egy túrakönyvből, vagy a következő cikkből mert ez sokat segíthet a kéktúra során is.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!