Így ültess gyümölcsfát! – Megyeri Szabolcs tippjei
Megyeri Szabolcs szerint sok kertbarát vásárol ezekben a hetekben gyümölcsfa csemetét, ám sajnos gyakran a hirtelen ötletek – ahogy divatosan mondani szokták: az impulzusvásárlás, és az akciók vezérlik őket. Pedig a gyümölcstermő növény sok évre szóló befektetés, így érdemes alaposan átgondolni a választást, még a vásárlás előtt! Fogadjátok meg Megyeri Szabolcs állandó kertészeti szakértőnk tanácsait!
Az ősz a gyümölcsfa ültetés egyik fő szezonja. A csemeték egészen november végéig a kertekbe kerülhetnek. Így a telet átvészelve jövő tavasszal korán elindulhat a fejlődésük. A gyümölcsfa választás folyamatában több fontos szempontot kell figyelembe venni. Ezeket vesszük most sorra Megyeri Szabolcs állandó kertészeti szakértőnk segítségével.
Milyen gyümölcsöt szeret a család?
Az egyik leglényegesebb, hogy olyan gyümölcsöt telepítsünk, melyet valóban szívesen fogyasztunk – ajánlja Megyeri Szabolcs. Hiába kínál a kertészet, vagy a piaci árus mélyen ár alatt például egy szép szilva csemetét, ha a háziak közül senki nem szereti a szilvát! Az első tehát annak eldöntése legyen, hogy mely fa termését enné legszívesebb a család!
A termőhely jellemzői
A következő lépés a kert adottságainak felmérése! A legtöbb gyümölcstermő a napos, meleg fekvésű, fagy- és huzatmentes helyet kedveli. Szerencsés, ha tápanyagban dús és jó vízgazdálkodású a talaj. Amennyiben valamelyik paraméter hiányzik, az gátja lehet a facsemete fejlődésének. Ilyenkor, ha lehet, pótolni kell a hiányosságot: például a talaj feljavításával, vagy részleges cseréjével. Ha árnyékos, szeles a terület, akkor olyan gyümölcsfélét kell keresni, melynek igényei jobban illeszkednek a kert adottságaihoz.
Mekkorára nő?
Nem mellékes a választott faj leendő mérete sem! Az almafák többsége például 3-5 méter magas lesz, így kis kertekben is elfér. A dió ellenben hatalmas monstrummá fejlődik, szűk helyre ültetve évekkel később biztosan gondot okoz.
Növényvédelem
Számolni kell azzal is, hogy a gyümölcstermők többsége a díszfáknál több törődést igényel. Mindenképpen lesznek növényvédelmi feladatok, jó eséllyel metszési teendők, és többféle kártevő megjelenésével is kalkulálni szükséges. A kezdő, bátortalanabb gyümölcstermesztőknek ezért elsősorban az igénytelenebb oltványok, illetve a kevesebb törődést igénylő honos fajok, azokon belül is a régi magyar fajták valók.
A kiszerelés
A csemeték kiszerelése lehet szabadgyökerű, vagy konténeres. A szabadgyökerű fácskák ültetéséhez jellemzően két ember kell. A konténeres és földlabdás növényeket akár egyedül is könnyedén el lehet ültetni. A szabadgyökeres fácskák szállítása könnyebb, ugyanakkor a begyökeresedési arányuk rosszabb, inkább tömeges telepítéshez, pl utcafronti fasorhoz valók. A konténeres facsemeték szinte biztosan megerednek, áruk azonban magasabb, és szállításuk is nehézkesebb. Fontos tudni azt is, hogy a szabadgyökerű fákat csak október közepe és november vége között lehet ültetni, míg a konténereseket a téli fagyok kivételével gyakorlatilag bármikor.
Az ültetésről
Ha döntöttünk és megvásároltuk a csemetéket következhet az ültetés. A hazaszállított csemetét egy napra egy vödör vízbe kell állítani, konténeres kiszerelés esetén pedig alaposan meg kell öntözni. Az ültetőgödörnek akkorának kell lennie, hogy a gyökérzet vagy földlabda kényelmesen elférjen benne. A gödör aljára ajánlott komposztréteget, vagy friss istállótrágyát teríteni. A tápanyaggal mindig bőkezűen kell bánni, azonban fontos, hogy ezt a réteget fél arasznyi magasan fedjük be földdel, a gyökerek ugyanis nem érintkezhetnek közvetlenül a tápanyaggal.
Hozzászólás zárolva.