Bútorválasztási útmutató: segítünk, hogy jól döntsön
Ha új otthonba költözünk, vagy egyszerűen csak a régit szeretnénk felújítani, és berendezni várakozással teli izgalom lesz úrrá rajtunk. Elkezdődik a tervezés és ötletelés, hogy a rendelkezésünkre álló összegből a legjobbat hozzuk ki és minden új bútorunk telitalálat legyen. A megfelelő bútor megtalálása és ezáltal a jó hangulat, a kellemes otthoni környezet megteremtése azonban nem egyszerű feladat, kihívást jelent mindannyiunk számára. A Novo Home munkatársai készséggel segítenek a tervezésben.
Összegyűjtöttünk 12 tippet és trükköt, ami segíthet a választásban
1. Ne döntsünk elhamarkodottan
A ház és autó vásárlást követően valószínűleg a lakásba kerülő bútorok beszerzése a legdrágább befektetés életünkben. Mivel itt is hosszú távra tervezünk, ne hamarkodjuk el a döntést, óvakodjunk az impulzusvásárlástól. Gondolkodjunk néhány napot mielőtt a nagyobb értékű bútorokkal, ülőgarnitúrákkal, ágyakkal, szekrénysorokkal kapcsolatban végleges döntést hoznánk.
2. Mérjük le a bejárati ajtókat és a lépcsőházat
Ne felejtsük el vásárlás előtt pontosan lemérni a lépcsőház és a bejáratok pontos szélességét és magasságát. Ne kerüljünk olyan helyzetbe, hogy a várva várt bútort nem tudjuk bejuttatni az ajtón. Ha a bútor szétszerelhető, akkor a probléma orvosolható, de sok esetben egy készre gyártott kanapét már nem tudunk elemeire bontani a helyszínen. Persze ilyenkor is meg lehet próbálni leszerelni a korlátot, leakasztani a bejárati ajtót vagy esetleg az ablakon beemelni a kanapét, de ez mind növeli a bútor sérülésének kockázatát és emeli a szállítási/szerelési díjat.
3. Rajzoljuk be a méreteket
Ne bízzunk az arányérzékünkben, mert óriásit csalódhatunk. A berendezés tervezett elemeinek körvonalait ragasszuk fel a padlóra egyszerűen eltávolítható festőszalaggal, mert csak így látjuk pontosan, hogy mennyi helyet foglalnak majd el valójában. Ügyeljünk rá, hogy a bútorok között elegendő helyet hagyjunk a közlekedéshez és takarításhoz is. A bútorok magasságát se hagyjuk figyelmen kívül, hiszen például egy ablak elé állított magas háttámlás kanapé takarhatja a kilátást gyönyörű kertünkre. Arra is figyeljünk, hogy a kiválasztott bútor a bútorboltban a nagy terek miatt sokkal kisebbnek hat, mint a nappalinkban. Nagyon sokan esnek abba a hibába, hogy túl nagy méretet választanak és így az álomkanapé elfoglalja a fél szobát.
4. Design vagy kényelem? Mi a fontosabb?
Bár az extravagáns designbútorok nagyon jól mutatnak egy modern enteriőrben, ezek a formatervezett csodák kényelemben és funkcionalitásban csak a legritkább esetben tudják felvenni a versenyt konszolidáltabb társaikkal. Gondoljuk át, hogy reprezentatív céllal, vagy mindennapos családi használatra vásároljuk-e a bútort és eszerint döntsünk.
5. Több bútort egy helyen, vagy mindent máshol?
Sok éves tapasztalat alapján azt javasoljuk, hogy ha lehetőség van rá, akkor a legjobb döntés, ha több bútort vásárolunk egy helyen. Az előnyök egyértelműek. A stílus, a szín, az alapanyagok így tökéletesen összehangolhatók. Időt, pénzt, energiát spórolunk hiszen nem kell boltról boltra rohangálnunk szövet és pácszín mintákkal, hogy az összhang meglegyen. Az egy légtérbe kerülő kanapé és étkezőszékek kárpitja így akár azonos is lehet vagy egyszerűen megtalálhatjuk az megfelelő tapétát az ágy mögé. Nem mellékes szempont, hogy ha mindent egy helyen szerzünk be esetleg egy kis extra kedvezményt is kaphatunk.
6. Színek harmóniában
Óvakodjunk tőle, hogy a lakás teljes berendezése kedvenc türkiz színünkben pompázzon, mert nagyon hamar ráunhatunk. Fő színként válasszunk visszafogottabb, pasztell árnyalatokat és az extrémebb tónusok inkább csak kiegészítő színént jelenjenek meg a helyiségekben.
Egy függönyt, tapétát vagy szőnyeget könnyebb – és kevésbé költséges -lecserélni, mint a kedvenc kanapénkat. A legtöbb bútorüzletben lehetőséget biztosítanak arra, hogy színmintát vigyünk haza a választott szövetekből, így otthoni fényviszonyok mellett megbizonyosodhatunk róla, hogy biztosan jól döntünk.
7. Stílusok kombinációja – ne féljünk tőle!
Ha új berendezést álmodunk otthonunkba ne váljunk meg automatikusan minden régi bútordarabtól. Ha van néhány hagyományos, klasszikus bútorunk egy kis fantáziával életet lehelhetünk beléjük. Elegánsabbá, fényűzőbbé és izgalmasabbá tehetők egy kis átalakítással. A nagyi régi komódja átfestve modern nappalink különleges darabjává válhat. Bátran kísérletezzünk a színekkel, formákkal és mintákkal felpezsdíthetjük vele a lakást és egyedi, művészi hatást adhatunk neki.
8. Minőség vagy ár, mi alapján döntsünk?
Legyen szó kanapéról, székről, asztalról vagy ágyról minden bútor típus nagyon sokféle árkategóriában kapható. Fontos, hogy ha megengedhetjük magunknak akkor a választásnál ne elsősorban az ár, hanem inkább a minőség legyen a döntő szempont. Egy jó minőségű bútor biztosan drágább valamivel, mint az olcsó alapanyagokból elkészített változat, de hosszú távon biztosan megéri kicsit többet áldozni rá, hiszen így nem kell kétévente új bútort vásárolnunk.
9. Hogyan teszteljük, mire figyeljünk mielőtt döntünk?
Nézzük meg tüzetesen a bútort, amit kiszemeltünk. Egy kanapé esetében például futtassuk végig a szemünket a varrásokon, nézzük meg, hogy egyenesek-e? Üljünk le a kanapéra. Milyennek érezzünk? Ha olyan, mintha egy padra huppantunk volna le, akkor a rugót valószínűleg kisprórolták belőle. Ha túl mélyen belesüppedünk az ülésbe és szinte a vázszerkezetbe épített fa alapanyagot érezzük a fenekünk alatt, akkor a hab gyenge minőségű, nem lesz tartós és besüllyed a súlyunk alatt. Teszteljük az ágy funkciót, vagy nyissuk fel az ágyneműtartót, rögtön látni fogjuk a kivitelezés és a felhasznált alapanyagok minőségét. Sokszor elég egy pillantás, egy üléspróba és már tudjuk, hogy megtaláltuk-e a tökéletes darabot, vagy tovább kell keresgélnünk.
10. Tisztíthatóság és élettartam:
Minden bútor vásárlásnál kiemelten fontos, hogy olyan terméket válasszunk, amelyik egyszerűen, környezetkímélő módon tisztítható és tartós.
A kárpitozott bútorok esetében azt javasoljuk, hogy válasszon Easy Clean vagy Aqua Clean technológiával készülő szöveteket. Ezek tisztításához a legtöbb esetben egy vizes törlőruha tökéletesen elegendő. A legmakacsabb vörösbor, kávé vagy csokifolt is könnyen eltávolítható a felületükről. Általában magas kopásállósági mutatókkal rendelkeznek, így tartósságuk is megkérdőjelezhetetlen.
11. Szállítás a házig vagy a szobába?
Már a vásárlás előtt informálódjunk a bútor kiszállításával kapcsolatban. Sok bútorszállító cég csak a házig szállítja a bútort és a szobába történő bejuttatás már a vevő feladata. Mivel egy-egy bútordarab akár 100 kg súlyú is lehet, így mindenképpen azt javasoljuk, hogy olyan helyen vásároljunk, ahol a prémium szállítás egészen addig a helyiségig biztosított, ahol majd a bútor használatba kerül. A legjobb, ha a szállítók ki is csomagolják, szükség esetén összeszerelik és a helyére is állítják a bútort, hiszen így megbizonyosodhatunk róla, hogy sérülésmentes, tökéletes minőségű terméket kaptunk.
12. Merjünk kérdezni!
Írjunk listát otthon azokról a dolgokról, amit a kiszemelt bútorokkal kapcsolatban tudni szeretnénk. Bátran kérdezzük az értékesítőt a bútorboltban, érdeklődjünk a bútor gyártójáról, a gyártáshoz felhasznált alapanyagokról, a kivitelezés folyamatáról, a választható lehetőségekről, funkciókról.
Tegyünk fel minden kérdést, ami csak foglalkoztat bennünket. Egy tájékozott eladó készséggel segít majd nekünk. Gyanús és árulkodó jel lehet, ha a kérdéseinkre nem kapunk egyértelmű választ. Ez utalhat az eladó felkészületlenségére, de lehet, hogy a bútorok minőségével kapcsolatban szeretne elhallgatni valamit. Ebben az esetben inkább másik bútorüzletben keresgéljünk tovább.
Novo Home Bútor Kft.
1148 Budapest, Fogarasi út 3.
Hozzászólás zárolva.