Most figyelj! Na, ez az igazi a blues!
Korunk popzenei műfajainak gyökerei a blues-hoz vezethetők vissza, ennek ellenére ez a 19. században megszületett zenei forma és stílus Magyarországon kevés figyelmet kap, a rádióállomások a műfajt mellőzik. Sok tévhit kapcsolódik a blues fogalmához, mint pl. szomorúságot áraszt, „négerek” rabszolga zenéje, stb. ezért sokan idegenkednek tőle. A tévhitek eloszlatására, a blues lényegének, fejlődésének, értékeinek és szépségeinek megismertetésére született meg ez a könyv. Bemutatóját november 15-én, 17-kor tartják a budapesti Örkény István Könyvesboltban.
Kovács József, a kötet szerzője így foglalta össze röviden a könyv tartalmát, a műfajt történetét, jelentőségét:
A könyv a blues fejlődési szakaszait mindig történelmi, gazdasági és kulturális környezetben mutatja be, az Afrikából behurcolt néger rabszolgák Amerikába érkezésétől kezdve egészen napjainkig, a hazai blues élet ismertetéséig.
Az 1920-as évek úgynevezett jazz-korszakában, a gazdasági fellendülés és az általános jólét évtizedében a blues korabeli dívái készítették az első blues lemezfelvételeket. Nyomukban vidéki country blues férfi előadók is bekerülhettek a stúdiókba, és lemezeket készítettek. A fekete sellak lemezeken megőrzött hangfelvételek közül sok dal blues-sztenderd lett, és a későbbi korok zenéjének alapjául szolgált. A társadalmi fejlődés következtében a blues bevonult a nagyvárosokba, és a második világháború után újjászületve, a 40-es években megjelent a jump-, az 50-es években a rhythym and blues, amely napjainkban is érezhető, maradandó változásokat idézett elő a mainstream popzene világában. A blues egészen a 60-as évekig az afroamerikaiak zenéje volt, amelyről az amerikai fehérek többsége szinte semmilyen információval nem rendelkezett. A 60-as évek elején fiatal európai zenészek felkarolták a lázadás zenéjét jelentő műfajt és az un ”brit invázió” keretében angol beat és blues-rock zenekarok modernizálták, és új életre keltették a bluest. Visszavitték a műfajt szülőhazájába, a tengerentúlra, ahol éveken át uralták az amerikai slágerlistákat.
A könyv átfogó képet ad a blues fejlődésének különböző szakaszairól, stílusairól, ismerteti a legjelentősebb blues előadók életútját, legjobb lemezfelvételeit, és az olvasónak konkrét dalokat is meghallgatásra ajánl. A könyv középpontjában az alkotó ember, az énekesek és a zenészek állnak, muzsikájukon keresztül az olvasó felfedezheti a blues gazdag és szórakoztató világát. Mára a blues egyetemlegessé vált és kortól, nemtől, faji hovatartozástól függetlenül mindenki zenéje lett. ”A blues a gyökér, minden más zene rajta a gyümölcs” mondta a blues egyik legendás alakja, Willie Dixon.
Magyarországon a blues témakörében magyar nyelven eddig megjelent néhány könyv döntően külföldi szerzők tollából született, és a blues egy-egy részterületét érinti, de a blues eredetét, több mint 100 éves fejlődését átfogó jelleggel bemutató könyv nálunk még nem született. Hiánypótló mű született a blues történetének ilyen jellegű bemutatásával, a könyv abszolút újdonság lesz a hazai piacon és a zenei életben egyaránt.
Hozzászólás zárolva.