Facebook hozzászólás
81

Milyen adóváltozásokra lehet számítani 2022-ben?

Mennyi idén a garantált bérminimum és a minimálbér? Milyen kedvezményeket lehet igénybe venni? Mennyi a kiva mértéke? Milyen változás történt a katában és az átalányadóban?

Cikkünkben összegyűjtöttük a mikro- és kisvállalkozásokat érintő legfontosabb, 2022-es adóváltozásokat.

2022-ben a garantált bérminimum 260.000 forint/hó, míg a minimálbér 200.000 forint/hó. Mindkettő bruttó bér, melyből le kell vonni a személyi jövedelemadót és a társadalombiztosítási járulékot, továbbá szociális hozzájárulási adót is kell fizetni utána. A szakképzési hozzájárulás 2022. január 1-től megszűnt.

Kedvezményeket is igénybe lehet venni

A garantált bérminimumból és a minimálbérből 15 százalékos személyi jövedelemadót és 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot kell levonni. Továbbá a bruttó bér után 13 százalékos szociális hozzájárulási adót is kell fizetni.

Milyen kedvezményeket lehet igénybe venni jogosultság esetén? Többek között a négy- vagy többgyermekes anyák kedvezményét, a 25 év alatti fiatalok kedvezményét, a 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendeletben meghatározott betegségek esetén járó személyi kedvezményt, az első házasok kedvezményét és a kedvezményezett eltartottak után érvényesíthető családi kedvezményt.

A kiva mértéke 10 százalék

Idén a kiva, vagyis a kisvállalati adó mértéke 10 százalék. Ennél az adózási formánál társasági adót és szociális hozzájárulási adót nem kell fizetni. Azonban osztalék kivétele esetén az osztalékadó mellett plusz kivát is fizetni kell.

A kata, vagyis a kisadózó vállalkozások tételes adója terén annyi változás történt idén, hogy az ellátási alap változott a garantált bérminimum és a minimálbér emelése miatt. Havi 108.000 forint az ellátások számításának alapja, míg magasabb összegű tételes adó fizetése esetén havi 179.000 forint. Egyéb változás nem történt, a hárommillió forintos korlát is maradt. A tételes adó összege, valamint a bevételi keret sem változott. A főállású kisadózó továbbra is biztosítottnak minősül, melynek köszönhetően valamennyi társadalombiztosítási, illetve álláskeresési ellátásra jogosult.

Átalányadó esetén a bevételi értékhatár a minimálbérhez kötött

Idén kedvező változások történtek az átalányadó területén is. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy mindenki számára jó választásnak bizonyul ez az adózási forma. Mindenképpen körültekintőnek kell lenni az átalányadó választása során.

Átalányadó esetén a bevételi értékhatár a minimálbérhez kötött, szóval idén 200.000 Ft. Továbbá 2022-ben a végzett tevékenységtől függ a nyugdíjas vállalkozók igazolt költséghányada. Mindemellett fontos változás, hogy ettől az évtől adómentességet vezettek be az éves minimálbér feléig. Ráadásul a költséghányadok is változtak idén, az aktuálisak a következők: 40, 80 és 90%. Természetesen a végzett tevékenységtől függ, hogy ezek közül melyiket lehet választani.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

Egyéb

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!