Szívtől a szívig, közösségektől a rászorulókig
Országszerte mintegy 1300 gyermeket ért különleges meglepetés hazánk leghátrányosabb falvaiban a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyedülálló kezdeményezésének köszönhetően. A szeretetszolgálat az adventi időszakban munkahelyi közösségekhez, cégekhez, szervezetekhez, sportegyesületekhez és baráti társaságokhoz fordult azzal a kéréssel: támogassanak egy-egy nehéz sorsú falut, és juttassanak el az ott élő gyerekeknek személyre szabott ajándékokat, amivel számukra is szebbé tehető az ünnepi időszak.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat a Felzárkózó települések program 38 helyszínén működteti a Jelenlét programot. A kezdeményezésnek köszönhetően az eddiginél több
figyelem jut a leghátrányosabb helyzetben lévőkre, köztük azokra a gyerekekre is, akik korábban még a falujuk határát sem hagyták el egy kirándulás kedvéért, nem fogtak színes ceruzát, és talán sosem kaphatták meg azt a játékot, amire valójában vágytak.
Számos szervezet, munkahelyi közösség és vállalat jelentkezett a felhívásra: voltak, akik meglepetéscsomagot készítettek, vagy épp személyre szabott játékkal, sportfelszereléssel lepték meg a gyerekeket, akiknek kívánságait a szeretetszolgálat településeken dolgozó munkatársai gyűjtötték össze és juttatták el az adományozóknak.
A programnak köszönhetően 1300 különleges ajándékcsomag jutott el 25 felzárkózó településre, ahol így meghittebbé vált az ünnep, ajándékozó és megajándékozott között
pedig közvetlenebb, szorosabb kapcsolat alakult ki, hiszen a profi focisták, vízilabdások,vállalati és iskolai közösségek által összeállított csomagokban ezúttal valóban az lapult, amire a nehéz körülmények élő gyermekek vágytak, s legalább ebben az időszakban sikerült valóra váltani az álmaikat. A Kiskarácsony elnevezésű kezdeményezés sikere magában rejti a jövőbeli folytatás lehetőségét.
Az ünnepen kívüli adományozás
A szeretetszolgálat azt szeretné elérni, hogy az így kialakult, vagy épp a jövőben kialakuló kapcsolatok ne szorítkozzanak pusztán a szeretet ünnepére, hanem tartsanak ki a hétköznapokon is. Az „örökbefogadott” falvak lakóival később más formában is tarthatják a kapcsolatot az adományozó közösségek, akár úgy is, hogy vendégül látják a felkarolt gyerekek zenekarát egy-egy munkahelyi rendezvényen, meghívják fociklubját a saját iskolai sportnapjukra, vagy épp közösségi munka keretében találkoznak velük, nyomon követik sorsukat, s ha tehetik, más időszakokban is támogatják, segítik a gyerekeket.
Akikről ilyen módon gondoskodtak, már nem csupán távoli, személytelen adatok számukra, hanem nevek, akik mögött arcok, sorsok és vágyak vannak. Olyan gyermekeké, akik életükben először kapták meg karácsonyra kedvenc mesefigurájukat, akik először vehettek fel olyan vadonatúj focimezt, amin a saját nevük szerepelt. S hogy mit jelent egy-egy ilyen ajándék ezekben a falvakban, jól példázza annak a kisfiúnak a története, aki először vissza akarta adni az ajándékba kapott hangszert, nem hitte el, hogy az „örökre az övé”, mert eddig ilyesmit csak kölcsönbe kapott. S bár a csomagok messziről érkeztek, de – miként az egyik felzárkózó településen fogalmaztak –, valójában ez az út a lehető legrövidebb az összes közül, hiszen szívtől szívig tart, ahol nincs távolság.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat az ország egyik legnagyobb karitatív szervezete, amely naponta átlagosan 13 ezer emberről gondoskodik. A Máltai Szeretetszolgálat tevékenysége mindig az emberre irányul. Ennek köszönhetően a Szeretetszolgálat készített először szemüveget hajléktalan embereknek és nyitotta meg az első kerekesszék-javító műhelyt, honosította meg a jelzőrendszeres házigondozást. Programjai, modellkísérletei súlyos társadalmi problémákra keresnek gyakorlatias válaszokat.
A máltai szemléletmód szerint az igazi segítség nem csupán a pillanatnyi szükséget enyhíti, hanem annál többet ad, hosszú távú elkötelezettséget jelent rászoruló emberek mellett.
Hozzászólás zárolva.