Isteni lesz ez az évjárat a Dél-Balatonon – itt a nagy BUMM!
Valamivel kevesebb a termés, a tavalyinál, de a minősége CSÚCS – egybehangzóan ezt állították 2017-ről a dél-balatoni borászok, akik épp Márton-nap előtt tartottak kóstolót Budapesten. A szakmai közönség elismerően szólt a tartályokból és hordókból frissen kikerült újborokról. Már most markánsan érezhető, hogy ezt az évjáratot még sokig emlegetjük!
„Akinek nincs szeretője,
Bort igyék,
S hinni fogja, hogy minden lyány
Érte ég.
És igyék bort az, akinek
Pénze nincs,
S az övé lesz a világon
Minden kincs.
És igyék bort az, akinek
Búja van,
S a bú tőle nyakrafőre
Elrohan.
Sem szeretőm, sem pénzem, csak
Bánatom;
Másnál háromszorta többet
Ihatom.”
Petőfi Sándor Igyunk! című verse díszítette a kötcsei Fáncsi Hegyi Pince sajtóanyagának borítóját, és ez a jó hangulat jellemezte az egész évet a dél-balatoni borászok körében. Volt hideg is, hó is, ami azt jelentette, hogy a kártevők elpusztultak, és a lisztharmatot is sikerült „kordában tartani”. A tavasz kiegyensúlyozott volt, a napsütés és a csapadék is elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a virágzás időszakában segítse a szőlőnövények optimális fejlődését. A nem túl esős idő pedig megkönnyítette a munkát a dűlőkben, könnyebb volt rendben tartani a sorokat a nagy sár nélkül.
A nyarat ugyan a forróság jellemezte, ám a borvidéknek ott van a Balaton, aminek a mikroklimatikus, jótékony hatása ilyenkor is érződik. Magasabb marad a tó párolgása miatt a levegő nedvességtartalma, ezért a vízfelülethez amúgy is közel lévő szőlőültetvények nem égnek meg, és még a szárazságra érzékenyebb fajták sem szenvednek annyira a hőségtől. A nyári szárazság egyben azt is jelentette, hogy az aljnövényzetet könnyebben lehetett kezelni kapálással, kaszálással.
– Nagyon szép volt nálunk a szüret. A csodás időnek köszönhetően hamarabb is kezdtük, mint máskor. Az újbor-kostolásra egy portugéser rozét és egy szürkebarátot hoztunk – mesélte a Veszprémi Pince tulajdonosa. Veszprémi László bevallotta, hogy egyszerűen beleszeretett a kékoportóba. Ez a szőlőfajta ugyan hajlamos a sok termésre, de már ezt is sikerült megoldania.
– Szürkebarátból is sok jó bor készül, mi egy üde, gyümölcsös félét készítettünk. Olyat, amit egy családi ebédkor felbontanak, és az el is fogy. Szerintem ez a jó bor – tette hozzá a borász. Családi vállalkozásuk több mint 18 hektáron gazdálkodik, de bort csak ennek egyharmadából készítenek, erre van erejük.
Rádpusztán, az egykori tihanyi apátsági birtokon gazdálkodik ma az Ikon Borászat, főborásza a jól ismert Konyári János. Chardonny-val, cabernet sauvignonnal, merlot-val, pinot noirral érkeztek a bemutatóra. Még szűretlen palackokat kóstolhattunk, és igazán nagyon finom volt. Miután a Márton-napkor újborral illik koccintani, a Konyári Pincét egyenesen – remekül sikerült! – libás címkével látta el palackjait.
– Az Ikon mintegy 40 hektáron gazdálkodik. Remek volt az idei termés. Augusztusban kezdtük a szüretet, ami eltartott egészen októberig. Az alkoholtartalom már akkor 12,5 fok volt – mesélte a kóstolót kínáló Gadácsi-Mónus Szilvia.
Igazi családi pincészetet vezet Szabó Zsolt. Hathektáros bormanufaktúrájuk termőterületét Kéthely környékén találjuk. Édesapjával és feleségével viszi az üzletet, de szezonálisan még két-három embert alkalmaznak.
– Hetedikes általános iskolás korom óta mindig borász akartam lenni, és sikerült. Egyedi, üde, gyümölcsös borokat készítünk, azt szeretnénk elérni, hogy az emberek a Dél-Balatoni Borvidéket végre ne azonosítsák az édes BB-vel vagy a boglári muskotállyal! – mondta Szabó Zsolt. A borásznak nagy tervei vannak. Éppen fejlesztik a manufaktúrát. Most telepítettek zöld veltelinit, otellót, és technológiailag is előbbre tudtak lépni. A beruházás persze nem azt jelenti, hogy „határ a csillagos ég”.
– Szeretnénk igazi bormanufaktúrának megmaradni, ezer hektó fölé ezért nem megyünk. Jó minőségű, palackonként 1500-2000 Ft-os, középkategóriás borokat szeretnénk továbbra is kínálni – tette hozzá a marcali székhelyű Szabó Bormanufaktúra vezetője.
A balatonboglári Hujber Pincészet 22 hektáron gazdálkodik. A családi vállalkozás 12 féle palackozott terméket kínál.
– Ebben a kollekcióban a musttól a boron át a humán technológiával készült gyöngyöző borig mindenki talál magának fogára valót. Könnyű, gyümölcsös, ugyanakkor zamatos borokat kínálunk nemcsak azért, mert a Dél-Balaton lankáin termő szőlőkből ezt a lehet legjobban készíteni, hanem mert az utóbbi időkben errefelé mennek a piaci igények. – mondja Hujber Attila. Irsai olivérüket halételekhez kínálja, mert egy igazi gyümölcsbomba robban az ember szájában kortyolgatás közben. Megkóstoltam a pincészet rozéját is, amit sültekhez, grillételekhez kínált a borász, és nekem nagyon ízlett! Kicsit testesebb, picit szénsavas volt a délután kóstoltakhoz képest, és annyira finom volt, hogy kértem még egy kortyot!…
Bujdosóéknál augusztus 14-én kezdték a szüretet az irsaival. Ezután jött a rajnai rizling, 21,5-ös mustfokozattal! Náluk a vártnál kevesebb lett a termés, de minőség egészen kiváló.
– Szép évet zárt az őszi szürettel az egész Dél-Balatoni Borvidék. Elégedettek vagyunk. A fehér és a kék szőlők esetében sem lehet okunk panaszra, egy kis odafigyeléssel és munkával jó borok kerülnek a 2017-es évjáratból a palackokba. Ezt szerettük volna megmutatni a szakmának is, és bízunk benne, hogy a borokat kóstolva ők is egyetértenek velünk – mondta Bujdosó Ferenc, a Dél-Balatoni Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke, a Bujdosó Szőlőbirtok borásza.
Úgy tűnik, most kezd beérni, ami 3-4 éve kezdődött a Dél-Balatonon, amikor összefogtak a borászok. Veszprémi László borász szerint a kezdeti bizalmatlankodáson felülkerekedett a józan ész.
– Minden hónap második keddjén összejön ez a kedves társaság. Egyebek között úgynevezett vakkóstoláson ízlelgetjük egymás borát, és mára eljutottunk odáig, hogy végre őszintén elmondhatjuk tapasztalatainkat egymásnak. Azt gondolom, hogy a Dél-Balatoni Borvidék egy óriási bumm előtt áll. A marketingünk még nem az igazi, de a termékek már ott vannak a toppon! –
A Dél-Balatoni Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke szerint is mára felnőtt egy új borásznemzedék, amelyik megértette, hogy javító szándékkal, egymást segítve juthatnak előre.
– Ez a mai kóstoló is azt bizonyítja, hogy jó úton járunk. Csak körül kell nézni a Veritas Winerbar különtermében! Több mint hetven szakértő, újságíró kíváncsi a borainkra! Ez igen! Ezért érdemes volt dolgozni! –
Hozzászólás zárolva.