Íme az örökzöld és dísznövény ültetés titka
A Füvesasszony elárulja, hogy mivel segítheted te is az örökzöldek és a disznövények ültetését.
Szeretnéd, ha a kerted örökzöld és dísznövényei szépen tündökölnének? Idén vágsz neki a kertrendezésnek? Szeretnél néhány új örökzöld növényt ültetni? Itt a segítség!
A kertészkedési szokásainkat érdemes megváltoztatni
A 2022-es év kihívásai már a tél végével, tavasz beköszöntével megkezdődtek, hiszen rettentően csapadékhiányos ez az időszak. A talaj vízkészletei megcsappantak, szárazság, mi több gyakorlatilag aszály van. Az ilyen időjárási anomáliák megjelenése és gyakorisága is jól mutatja, hogy meg kell változtatnunk a kertészkedési szokásainkat. Nagyobb odafigyeléssel kell az ültetéseket végezni, hogy a növények eredése és fejlődése is biztos alapokra legyen helyezve.
A régi iskola szerint, hogy elég egy marék műtrágya meg egy kanna víz már nem állja meg a helyét.
A talajok tápanyagtartalma kimerülőben van, a víz pedig egyre gyakrabban hiánycikk. Ha belegondolsz, tavaly nyáron az ország jelentős részén már júniustól be kellett vezetni a vízhasználati korlátozásokat, mert egyszerűen nem tudtak elég vizet „termelni” a vízművek.
Hogyan tudod ilyen kiszámíthatatlan körülmények között biztosítani a megfelelő életteret a drága pénzen vásárolt örökzöld és dísznövényeidnek?
A válasz egyszerű: ha tudatosan elkezded a talajjavítás folyamatát.
Az egészséges talaj akár 5x-8x több vizet és tápanyagot is képes megtartani magában (szivacsként felszívni). Ezzel pedig életteret termet a növényeknek és a talajéletnek egyaránt, amivel egy önfenntartó folyamat tud kialakulni.
Mi kerüljön az ültető gödörbe ebben a szemléletben?
Az első és legfontosabb, hogy az ültetőgödör készítésénél ne sajnáld az ásót használni és az ültetésre váró örökzöld, vagy dísznövény gyökérrendszeréhez képest két-háromszoros méretű gödröt ás. Ezzel az alapos talajlazítással jelentősen megkönnyíted az új élet dolgát a kertedben. Nem egy áthatolhatatlan kemény, betonszerű falban kell megpróbálnia megeredni, hanem lesz elég élettere az első évekre, amíg megerősödik.
Az ültető gödörbe mindig kerüljön szerves anyag, mert a talaj fizikai szerkezetét és vízmegtartó képességét is javítja. Ma már sokféle verziót találsz, érlelt trágyától, a könnyen használható granulált formáig. Egy szabály van: ne sajnáld. Legyen bőven tartaléka a kis éléskamrájában a növényednek.
Olvasd tovább a cikket, amiből kiderül, hogy mivel pótolhatjuk a humuszt a talajból!
Forrás:
Ezt is ajánljuk:
Hozzászólás zárolva.