Akvarisztika kezdőknek: mire van szükség a sikeres haltartáshoz?
Egy akvárium igazi éke lehet a lakásnak vagy irodának, ráadásul a vízi élőlények nyugtatólag is hatnak ránk. A halak tartása igényel némi tapasztalatot, és be kell tartani pár szigorú szabályt, de aki ezeket a követelményeket elsajátítja, az a későbbiekben bátran vághat bele komolyabb akvarisztikai feladatokba is.
Lássuk, mik azok az alapvető dolgok, amiket tudnunk és ismernünk kell ahhoz, hogy halaink, csigáink, garnéláink vagy karmosbékáink sokáig egészségesek maradjanak és így minket is örömmel töltsenek el.
Az akvárium jó hatással van a hangulatra
Egy szépen és tudatosan berendezett akvárium feldobja a lakást, az irodát vagy akár egy iskolai osztálytermet is. A mini élővilág a természetet kelti életre lakókörnyezetünkben, a mesterséges ökoszisztéma pedig egyszerre lesz dísze és része a helyiségnek. Az akváriumban lévő élőlények megfigyelése nemcsak a gyermekek számára szórakoztató és informatív, hanem a felnőttek is sok tapasztalatot nyerhetnek vele. Sokan kedvet kapnak az akváriumokhoz és nem ritka az sem, hogy valakit beszippant az akvarisztika és egyre több ilyen berendezésre és élőlényre vágyik.
A víz, az akvárium látványa megnyugtató, a Feng Shui-ban is javasolják életterünkbe az akvárium szettet és a halakat. Ha megfelelően rendezzük be az élőhelyet, odafigyelünk az előkészítési fázisra, és nem sajnáljuk az időt az alapvető tudás megszerzésére, akkor akváriumunk sokáig fog örömet szerezni a családnak.
7+1 tipp, amire kezdőként szükséged van az akvarisztikához
Kiindulásnak nem feltétlenül kell mindent magunknak megtervezni, választhatunk komplett akvárium szettet, ami a laikus haltartóknak egyszerűbb és kényelmesebb lehet. Az ilyen szettekben az akvárium mellett benne van a szűrő- és levegőztető berendezés, a vízmelegítő, a hőmérő, a fogóháló, akár még az aljzat is.
1. A megfelelő méret kiválasztása
Kezdőként a legmegfelelőbb méret egy 50-70 literes akvárium, ezekben már szépen be tud állni az egyensúly. Az 50 L alatti akváriumok nano akváriumnak számítanak, és ezekben az egyensúly fenntartása sokkal nehezebb, komoly hozzáértést igényel. A nanokban ráadásul speciális, kistestű halak, garnélák tarthatóak kizárólag, amelyek kezdőknek szintén nem ajánlottak.
2. Semmi műanyag és giccs!
Az akvárium annál jobban fog funkcionálni (és annál esztétikusabb is), minél inkább a természetet modellezzük le. Felejtsük el a színes dekorköveket, a műnövényeket és a mindenféle figurákat, játékokat. Ezek inkább megnehezítik az akváriumunk tisztán- és egyensúlyban tartását, bealgásodnak.
3. Kellenek az élő növények az egyensúlyhoz
Válasszunk olyan jó minőségű aljzatot, amibe növényeket is lehet ültetni, és amelyek szemcsemérete nem ártalmas a halakra, azok bajuszára és úszóikra. A megfelelő talajba pedig élő növényeket telepítsünk. Ezekről mindig távolítsuk el a műanyagkosarat és az üveggyapotot. A gyökeres növényeket ültessük a talajba, a lebegő, rizómás fajtákat pedig a faágakra rögzíthetjük.
4. Megfelelő világítás
Ha csodálatos, burjánzó növényvilágra vágyunk, akkor az akváriumszettben lévő világítócsövet lehet, hogy cserélnünk kell, kimondottan “flora” jelzésűre, mely biztosítja a zöldek számára az élettanilag megfelelő fénytartományt.
5. Először üresjárat
Ha mindent beszereztünk, az akváriumot “üresen” kell járatni 5-10 napig. Helyezzük bele az átmosott talajt, töltsük fel vízzel, majd kapcsoljuk be a szűrőt és ha szükséges, a vízmelegítőt. Pár napig így szellőzzön át a víz, ezalatt a szűrő betétekben elindul a természetes baktériumképződés.
Pár nap múlva bekerülhetnek a növények, a gerinctelenek pl. csigák, majd újabb 4-5 nap múlva telepítsük csak be a halakat, rákokat, garnélákat vagy a törpe karmosbékát. A víz ilyenkor már “élő” és eltűntek belőle az esetlegesen káros anyagok.
6. Vízelőkészítő szerek – módjával
Vízkezelő oldatokkal gyorsíthatjuk az akvárium beállását, élővé válását. Vásárolhatunk baktérium komplex folyadékot, ami felgyorsítják a szűrő beérését, szerezhetünk be a kémiai anyagokat, vegyszereket semlegesítő oldatokat. De még ezek használatával is várjunk pár napot, mielőtt a halakat bele rakjuk, mert ezek is jobb, ha kiürülnek a vízből.
7. Ne vegyítsük összevissza a halakat!
Először is fontos, hogy ne népesítsük túl az akváriumot! Az élőlényeknek megfelelő térre és oxigén térfogatra van szükségük. Minden élőlény számít, nemcsak az úszkáló rajok, a fenéken tisztogató páncélos harcsa is, az üvegre tapadó ancitrus vagy a csigák és CPO rákok, mert mind oxigént használ el. Egy élőlényre minimum 1-3 liter vizet kell számolni.
Ezen kívül nem szabad gyerek módjára bármit megvenni, ami tetszik. A halak kiválasztásakor fontos a fajok viselkedése, habitusa, életmódja és származási helye is.
+1. Módjával a táplálékkal!
Sokan abba a hibába esnek, hogy túletetnek. Ha nem etetünk túl, nem keletkezik túl sok szerves hulladék, így elég a szűrőket hetente-kéthetente átmosni. Sőt, az sem baj, ha hetente 1-2 napon egyáltalán nem adunk be tápot, hiszen a természetben sem áll rendelkezésre korlátlanul az élelem. A halak ettől még egészségesebbek lesznek. Nagyobb akvárium takarításra így kb. negyedévente lesz szükség. Egy negyedes vízcserét iktassuk be 1-2 hetente.
Hozzászólás zárolva.