A bengáli macskafajta jellemzői
Magyországon igen népszerű fajtának számít ez hibrid macska, mely egy vad és egy házimacska keveréke. Megnyerő külseje, játékos természete igazi házi kedvenccé teszi.
A fajta megjelenése, kialakulása
Az első bengáli macskák Ázsiában születtek a leopárd macska és fekete házimacska véletlenszerű párosodásából. Tudatos tenyésztésük az 1980-as években kezdődött egy elterjedt macskabetegség gyógyítási lehetőségeinek kutatása során. Ekkor fedezték fel azt is, hogy ez a macska szép, és impozáns megjelenése mellett nagyon kellemes természetű, kedves, barátságos.Tenyésztése során több fajtával is keresztezték, az ötödik generáció egyedeit a macskaimádók már otthonukban is tarthatják.
Külső megjelenése
A fajta legszembetűnőbb külső jellemzője a bundája, mely tömör, sűrű puha szőrzet, pöttyös vagy márványos mintázattal, világosabb vagy sötétebb színárnyalatban. Ez a bunda csak erre a fajtára jellemző. Magassága kb. 30 cm, súlya 3-8 kg között, kicsi, kerek feje van és széles fülei. Teste hosszúkás, mozgása kecses és kifinomult.
Tulajdonságai
Az első generációs bengáli macskákra a vadság volt jellemző. Tenyésztésük során más fajtákkal történt keresztésüknek köszönhetően jellemük sokat változott. Kíváncsi, játékos, kedves és szolgálatkész macska lett belőle. Sok türelemmel apróbb trükkökre is meg lehet tanítani. Érdekes tulajdonságuk, hogy szeretik a vizet, ezért kis tálban érdemes vizet tartani körülöttük.
Betegségei
A bengáli macskákra általában az örökletes betegségek jellemzőek, ilyen például a passzív retina atrófia, ami egy szembetegség, kezelés hiányában vaksághoz vezethet.
Jellemző még a piruvát-kináz-hiányosság, ami vérszegénység kialakulását idézi elő.
Térdkalácsficam is előfordulhat, a hajlam erre örökölhető, enyhébb és súlyos lefolyású lehet. A betegségek megelőzhetők, ha megbízható, ismert tenyésztőtől vásárolunk, aki a szükséges vizsgálatok elvégzését igazolni tudja, s amikor már mi gondozzuk a cicát, akkor folyamatos teszteléssel, orvosi vizsgálatokkal vehetjük elejét a komolyabb bajoknak.
Etetése
A bengáli macska etetése semmiben nem tér el a többi macskafajta ellátásától. Fehérjedús étrend javasolt nekik is, mivel nagy a mozgásigényük. A vadmacskákkal való rokonsága miatt sokan a nyers táplálást választják, azonban ez nagyon nagy odafigyelést és körültekintést igényel. Egyszerűbb és megbízhatóbb a prémiumminőségű konzerv, száraztáp és tasakos étel, ezekben, ha igazán jó minőségűek, megvan minden ami az egészséges fejlődéshez szükséges.
Kinek ajánlott a tartása?
A bengáli macska tartása türelmet és odafigyelést igény, a játékhoz, mozgáshoz biztosítani kell neki a mászó-, kaparó- és búvólehetőségeket. Sokat kell vele foglalkozni, igényli a közös játékot, tanulást. Egyedül nem érzi jól magát, de mivel más macskafajtákkal nem jön ki jól, így egy másik bengáli macskával együtt tartva sok örömet okozhat a gazdájának.
Hozzászólás zárolva.