6 fontos tudnivaló a nyugodt alvásról
Akár egyedül, akár a pároddal vagy egy keresztbe fekvő kis lurkóval az oldaladon hajtod álomra a fejedet, a hálószobád berendezése – és persze az ágyad kényelme – elengedhetetlen ahhoz, hogy olyan boldog és sikeres legyen a következő napod, amilyennek azt megálmodtad.
Vágysz a nyugodt alvásra? Akkor jól figyelj! A következő tippek segíteni fognak!
Akár a fizikai, akár a mentális jólétedről van szó, szinte nincs olyan terület, amit az alvásod minősége ne befolyásolna. Akár egyedül, akár a pároddal vagy egy keresztbe fekvő kis lurkóval az oldaladon hajtod álomra a fejedet, a hálószobád berendezése – és persze az ágyad kényelme – elengedhetetlen ahhoz, hogy olyan boldog és sikeres legyen a következő napod, amilyennek azt megálmodtad.
Jót aludni csak teljes sötétben lehet!
A vasárnap délutáni szunyókálás az almafa alatti nyugágyban, amikor az arcodat a leveleken átszűrődő napsugarak cirógatják, vitathatatlanul a top nyári programok egyike. Amikor azonban a ténylegesen pihentető, a mindennapi ritmusodat meghatározó éjszakai alvásról van szó, a legjobb döntés a teljes sötétség: a fény, vagy a fény hiánya ugyanis erősen befolyásolja a cirkadián ritmusodat. A fény azt üzeni a testednek, hogy ideje felébredni és cselekedni, míg a sötét azt, hogy pihenjen és töltekezzen. Egy, a Northwestern University’s School of Medicine által végzett kutatás során azt vizsgálták, hogy hogyan reagál az emberek szervezete alvás közben a fényre és a sötétre, és azt találták, hogy a résztvevők szívverése gyorsabb volt, ha több volt a szobában a fény – vagyis hiába aludtak, az autonóm idegrendszerük aktiválódott a fény hatására, ami magasabb pulzusszámot eredményezett, mint ami a nyugodt, pihentető alváshoz ideális lenne.
A sötétítő függönyök és rolók segítenek kint tartani a napfényt és a városi fényeket, de érdemes már a hálószoba világításának megtervezésekor gondolni az egészséges alvásra: a meleg fények például sokkal nyugtatóbban hatnak ránk, így a lámpa eloltása után sokkal könnyebben tudunk elaludni.
A tökéletes matrac mindenkinek mást jelent
A megfelelő matrac és párna kiválasztása elengedhetetlen, hogy reggel jól esőt nyújtózkodva, és ne elgémberedett tagokkal ébredj. Általánosságban elmondható, hogy mivel a háton fekvőknek a teljes testsúlya egyenletesebben oszlik el a matracon, ezért számukra egy keményebb matrac a megfelelő. Az oldalukon fekvőknek egy közepesen kemény matrac segít tehermentesíteni a vállakat és a csípőt. A hason alvóknak pedig arra kell ügyelniük, hogy a párnájuk ne csak a nyakat és a fejet, hanem a mellkastól kezdve az egész felső testet megtámassza. Az azonban, hogy mi számít ideálisnak, az alvási pozíció mellett nagyban függ olyan tényezőktől is, mint például a testsúlyod vagy akár a magasságod. Mivel egy matracot és egy párnát hosszú éveken keresztül fogsz használni, és a napod egy jelentős részét ezeken fekve töltöd majd, érdemes időt szánni a kiválasztásukra, és olyan helyen vásárolni, ahol van lehetőséged a matrac kipróbálására, sőt akár későbbi cseréjére is, ha mégsem töltenéd rajta nyugodtan az éjszakát.
A kellemes hűsben jobban esik betakarózni
Neked is feltűnt már, hogy még a legnagyobb melegben is jobban szeretünk úgy aludni, hogy betakarózunk? Ennek többek között neurológiai és pszichológiai okai vannak, de egyesek úgy vélik, azért érezzük magunkat nyugodtabban a takaró alatt, mert gyermekkorunkban a szüleink takarót terítettek ránk az alváshoz, és ezt a kellemes biztonságérzést ébreszti fel bennünk, ha magunkra húzzuk a dunnát. Ezzel együtt is érdemes azonban észben tartani, hogy a nyugodt alváshoz az ideális hőmérséklet valahol 13 és 20 Celsius-fok között mozog, a legtöbbek 16-17 fokon álmodják a legszebb álmaikat. A szoba hőmérsékletét érdemes figyelembe venni a takaród kiválasztásakor is, és akár különböző takarókat használni a különböző évszakokban.
A csend fontosabb, mint gondolnád
A tökéletes csend elengedhetetlen a nyugodt durmoláshoz, ezt azonban például egy nyüzsgő nagyvárosban nem is olyan egyszerű megvalósítani. Ha nincs is éppen házibuli a szomszédban, és nem ad éjszakai koncertet a szomszédban Fifi kutya, akkor is lehetnek olyan zavaró zajok, amiket tudatosan talán nem is észlelsz, az alvásminőségedet mégis befolyásolják: a közlekedés morajlása, a villamos vagy éppen a metró zörgése, a ház ventilátorainak búgása mind olyan rezgéseket bocsáthatnak ki, amelyek beszűrődnek a hálószobába. A puha, vastag függönyök és egy süppedős szőnyeg segítenek a szoba szigetelésében – utóbbi ráadásul még az ébredést is kellemesebbé teszi, amikor reggel erre teheted először a talpadat.
Nincs olyan, hogy ne lehetne jobb a levegő!
Az oxigéndús, friss levegő elengedhetetlen a minőségi alváshoz. Lefekvés előtt mindig érdemes alaposan átszellőztetni a szobát. A városi környezetben egy levegőtisztító is fontos szerepet tölthet be, hiszen a nyitott ablakon keresztül nemcsak a balzsamos esti levegő, de a szmog is bejön hálótársnak. A zöld növények elhelyezése a hálóban egyszerre két fronton is segít: egyrészt tisztítják a levegőt, másrészt a természetet is behozzák a hálóba, ami segít a mindennapi stressz leküzdésében. Nem szabad azonban túlzásba sem esni, hiszen a növények párásítják is a szobát – ami egy bizonyos pontig szintén jót tesz, a túl magas páratartalom mellett azonban könnyebben leizzadsz, és nem marad reggelig friss az ágyad.
A háló berendezése különleges figyelmet igényel
Hogy a színek hatással vannak a hangulatunkra, ma már mindenki számára ismert jelenség, amit számtalan pszichológiai vizsgálat igazolt. A természet színei, mint például a kék, a zöld, vagy a sárga és barna különböző árnyalatai nyugtató hatással vannak ránk. Viszont érdemes ezekből is melegebb tónusokat választani. Emellett, noha néhány apró dísztárgy otthonosabbá teheti a hálót, a bútorok és a dekoráció kiválasztásakor törekedj az egyszerűségre – egyrészt fölösleges porfogók nélkül sokkal könnyebb tisztán tartani a szoba levegőjét, másrészt a rendezett, szellős szobában szintén nyugodtabb lesz az alvás, mint egy zsúfolt, nyüzsgő környezetben.
Ezt is olvasd el:
- Mit mesél az alvási pozíciód rólad és az egészségedről?
- Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek a stresszmentes 9 hónaphoz
Hozzászólás zárolva.