Mi köze a márciusnak Rómához?
Március nevét Marsról, a háború római istenéről kapta. Az ókori Rómában szerencsét hozónak tartották, ha a háborút ez idő tájt indították. A római Mars eredetileg növényi termékenységisten, a mezők, erdők, a termés és a tavasz védnöke volt. Ezen eredetére utal egy fennmaradt egysoros földművesima, valamint az első tavaszi hónap elnevezése, a martius, azaz március.
Mars később általános termékenységistenné vált. Ebből adódóan a férfierő jelképe is lett, majd közösségi oltalmazó, és ezért válhatott a háború illetve a harc védnökévé is. A görög mitológia hatásának korában már megvoltak harcias vonásai, ezért Arész istennel azonosították. Görög megfelelőjével ellentétben Marsnak volt felesége: Neria, akit Mars elrabolt magának. Mars azonban telhetetlen volt, és más nő is tetszett neki. A legenda szerint Rhea Silviat, Numitor Alba Longa-i király leányát is kiszemelte magának. A gondot az okozta, hogy a leányt egy Vesta-kolostorba zárták, mert a jóslat szerint az ő gyermekei fogják megdönteni Numitor király hatalmát. Ám egyszer, amikor vízért ment a folyóhoz, elaludt a parton, és álmában Mars teherbe ejtette. Kilenc hónappal később Rhea Silvia ikreknek adott életet, megszületett Romulus és Remus.
Az udvar azonban tartott az átoktól, és amikor Silvia nem volt otthon, a király megparancsolta szolgáinak, hogy vessék a Tiberisbe a kicsiket. Azok azonban megsajnálták a gyerekeket, ezért fontak egy kosarat, és abban tették le a babákat a partra. Mivel többet nem tehettek a csecsemőkért, szomorúan visszaballagtak a palotába. Nem sokkal később egy nőstény farkas jelent meg a parton, „akit” Mars küldött oltalmazónak, és elvitte magával a gyerekeket, hogy saját kölykeivel együtt felnevelje őket.
Amikor a gyermekek felnőttek, elhagyták a farkast, és elkezdték elindítani „királyi karrierjüket”. Róma lakói eredendően földművesek voltak, de féltek az idegen népek támadásaitól, ezért Romulus parancsára várfalat kezdtek építeni.
Megparancsolta szolgáinak, hogy aki át meri ugrani az akkor még csak pár ujjnyi falat, azt öljék meg. Remus erről mit sem tudott, átugrott rajta, és így szólt: „Ez lenne az a híres fal, amely megvéd majd titeket a gonosz istenektől?” Erre az egyik szolga – a parancshoz híven – agyonverte Remust. Amikor ezt Romulus meglátta, keserves sírásra fakadt, s azt mondta: „Így merje majd ezek után valaki átugorni a király falát!””
Róma első királya Romulus lett…
(Forrás: wikipedia)
Hozzászólás zárolva.