Facebook hozzászólás
97

A leggyakoribb fogászati tévhitek, amiknek ne dőlj be!

A fogorvos sajnos sokaknak még manapság is mumus, és ezen az igazságtalan megítélésen nem segítenek a valóságot csak részben tartalmazó, vagy éppen teljesen fals rémhírek és tévhitek sem. Összegyűjtöttük a leggyakrabban hallottakat, és megmagyarázzuk, miért ne dőlj be nekik!

“Ha rendesen mosom a fogaimat, nincs szükségem fogorvosra!”

Az tény, hogy a rendszeres fogmosással és a megfelelő szájhigiénia betartásával sokat tehetünk fogaink egészségéért, de a fél évente esedékes fogászati szűrővizsgálatot is érdemes beiktatni!

Előfordulhatnak olyan problémák, amik a legnagyobb körültekintés mellett is érintenek minket, vagy életkorunkból adódóan elkerülhetetlenek (pl. a fogak kopása, fogletörés). Amikor egy fájó fog vagy vérző íny formájában tüneteket észlelünk, sajnos általában már egy régóta fennálló, és csendben károkat okozó gyulladással állunk szemben.

“Nem hiába fél mindenki a fogorvostól, a beavatkozások fájdalmasak!”

Mindannyian hallottunk már rémtörténeteket mészárosként vagdalkozó fogorvosokról, de még ha volt is igazság ezekben az anekdotákban, szerencsére mindez már a múlté. A fogászati szakemberek ma már modern tudással rendelkeznek, jól felszerelt rendelőkben dolgoznak, és minden eljárás helyi érzéstelenítés mellett történik: gyakorlatilag sem egy foghúzásból, sem egy gyökértömésből nem érzünk semmit egy kis zsibbadáson kívül.

“Minden fogászati kezelés luxusszolgáltatás!”

Általánosságban elmondható, hogy még az esztétikai fogászathoz tartozó beavatkozások is a megfizethető kategóriába tartoznak, és az sem helytálló, hogy egy fogorvos Budapest vonzáskörzetében luxusszolgáltatás lenne. A kezeletlen panaszok azonban további olyan egészségügyi problémákhoz, gyulladásokhoz, fertőzésekhez vezethetnek, amiknek a gyógyítása már valóban érzékenyen érintheti a költségvetésünket. Minél hamarabb fordulunk tehát szakemberhez, annál valószínűbb, hogy megnyugtató megoldást találunk!

“A ragyogó, hollywoodi mosoly csak reklámfogás!”

Biztosan nem csak reklámokban találkoztál már irigylésre méltó, fehér és egyenletesnek tűnő fogsorokkal. Elképzelhető, hogy az illető szerencsés, vagy extra figyelmet fordít a fogápolásra, de valószínűbb, hogy fogászati héj díszíti a tökéletes fogakat. A foghéj készítése gyors megoldást kínál számtalan esztétikai probléma elfedésére, ezért azonnali fogszabályozásnak is nevezik. A kerámia héj vagyis a porcelán héj sérülések, zománchibák, lepattogzott élű, szabálytalan fogak és fogak közötti hézagok eltüntetésére is alkalmas, ráadásul tökéletesen illeszkedik a saját fogsorunk színéhez. A foghéj árak sem megfizethetetlenek, főleg, hogy hosszú távú megoldást jelentenek.

“Házi praktikákkal is ugyanolyan hatékony lehet a fogfehérítés!”

Számos “bevált” praktikával találkozhatunk a világhálón, amivel minimális költségekkel, saját magunk is elérhetjük az áhított hófehér és vakító fényű fogsort. Az általában javasolt olyan eszközök mint a szódabikarbóna, sütőpor, só vagy citromlé valóban fillérekből képesek csodákat művelni – ha takarításra használjuk őket. A vízkövet szempillantás alatt eltüntető csodaszer ugyanis a fogzománcot is roncsolja, a savas anyagok pedig felmarják azt, és akár fogszuvasodáshoz is vezethetnek. Fogászati használatra érdemes tehát a fogorvosok által javasolt módszereket bevetni!

“Ha nem eszem csokit, nem lesznek szuvasak a fogaim!”

Valóban nem árt, ha mértéket tartunk az édességfogyasztás terén, de sajnos nem csak a cukros finomságok az egészséges fogak ellenségei, hiszen nem kifejezetten a cukor, hanem  egy baktérium által termelt sav a felelős a fogszuvasodás kialakulásért. A baktérium “munkáját” pedig a cukrok mellett más szénhidrátok is segítik, így a rizs, burgonya, kenyér, vagy a zöldségek és a gyümölcsök is lehetnek ludasak fogaink roncsolásában. A helyes fogápolás és a szűrővizsgálat segíthet megelőzni az élelmiszerek okozta  problémákat!

“Evés után azonnal fogat kell mosni!”

Ez a bölcs tanács sajnos kifejezetten káros is lehet, hiszen az étkezés, kávézás során a szájban kialakuló savas közeg fellazíthatja a fogzománcot, ha pedig még fogkefével is nekiesünk, kárt tehetünk benne. Érdemes 20-30 percet várni az utolsó falat után, mielőtt alaposan megtisztítanánk a fogainkat!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!